Hlavní navigace

Vychází Firefox 5

Díky zkrácenému vývojovému cyklu byl na první letní den oficiálně představen Firefox 5. Tato verze zahrnuje především novinky, které vývojáři nestihli implementovat do předešlé verze, avšak v době jejího vydání již byly téměř dokončeny.
Martin Tábor 21. 6. 2011

Sdílet

Mozilla oficiálně uvolnila očekávaný Firefox 5. Finální verzí se stala sedmá beta, která byla na FTP serverech Mozilly dostupná již od pátku a je považována za Release Candidate. Vzhledem ke krátké době mezi vydáními posledních dvou majoritních verzí, nelze očekávat příliš mnoho změn. Většina funkcí, které byly novému prohlížeči dány do vínku, jsou záležitosti, jež byly v době vydání verze předchozí těsně před dokončením, ale vývojáři je nestačili do aplikace včas zařadit díky vývojovému plánu.

Mozilla Firefox 5.0

Nadále by měly celočíselné verze Firefoxu přejít na ustálený vývojový cyklus, který bude zahrnovat několik větví. Celkem si nové verze prohlížeče projdou třemi vývojovými stádii, přičemž v každém z nich stráví přibližně šest týdnů. Vydání konečné verze bude však vždy závislé na objektivním posouzení stavu kódu, tudíž finální sestavení bude uvolněno až ve chvíli, kdy bude aplikace dostatečně kvalitní. Termín tak zcela hlavním kritériem nebude.  Počet stažení Firefoxu 4 z jeho oficiálních stránek se do současné doby vyšplhal jen něco málo pod čtvrt miliardy.

Novinky páté verze jsou následující:

  • podpora CSS Animací,
  • přesunutí možnosti aktivace funkce Do-Not-Track do záložky Soukromí,
  • vylepšení výkonu HTML5 elementu Canvas, JavaScriptu, lepší hospodaření s pamětí,
  • zlepšená podpora standardů HTML5, XHR, MathML a SMIL,
  • lepší integrace do grafických prostředí linuxových systémů,
  • další drobná vylepšení.

Společně s desktopovou verzí vychází i Firefox Mobile 5 a poštovní klient Mozilly, povýšený na verzi 3.1.11.

Zdroj: mozilla.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty