Hlavní navigace

Vybíráme počítač krok za krokem

 Autor: Unsplash
Starý počítač už nevyhovuje nejnovějším trendům ani vašim požadavkům? Zdá se vám pomalý, často ho musíte restartovat a nezvládá to, co potřebujete? Nebo si jen prostě chcete pořídit nový? Poradíme vám, jak na to krok za krokem.
redakce 14. 1. 2022
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Počítač patří do našeho života 

Počítače se staly nedílnou součástí našich životů, používáme je doma, v práci, děti ve škole. Distanční výuka, se kterou se děti dodnes setkávají, se bez nich vlastně ani nedá zvládnout. Na trhu najdeme široký výběr, jak tedy vybrat přesně ten počítač, který potřebujete? Na co se při výběru zaměřit? 

Krok první: Počítač nebo notebook? 

Tím prvním, co si budete rozmýšlet, je volba mezi notebookem a stolním počítačem. Každá varianta má voje výhody a nevýhody, je jen na vás, čemu dáte přednost.

  • Notebook snadno a rychle sbalíte a můžete s ním vyrazit na schůzku, do práce, na dovolenou. Další výhodou je skutečnost, že nepotřebujete žádné periferie navíc. Nemusíte kupovat monitor, myš, klávesnici, reproduktory apod., vše je součástí notebooku. Stejně tak baterie, díky které nemusí být neustále napojen do sítě.
  • Stolní počítač se sice nedá přenášet z místa na místo, budete k němu pořizovat monitor, klávesnici, myš apod., odmění vás mnohdy ale lepší grafikou a procesorem, větší pamětí a delší životností.

Víte, že když se rozhodnete pro stolní počítač, můžete vybírat z klasického desktopu, All-in-one zařízení, nebo mini PC?

Krok druhý: Kolik do počítače chcete investovat?

Jakmile máte rozmyšleno, zda dáte přednost notebooku nebo stolnímu počítači, je čas na to, abyste si spočítali, kolik do něj chcete a můžete investovat. Možná se vám na to zdá brzo, ale pravděpodobně vám to ušetří hromadu trápení. 

Krok třetí: K čemu plánujete počítač využívat?

Další otázkou, na kterou byste si měli odpovědět je ta, k čemu počítač chcete využívat. Hledáte počítač do domácnosti, kancelářská počítač, herní počítač, nebo dokonce ten profesionální pro práci s grafikou nebo videem? Každá tato činnost má jiné požadavky na výkon počítače a další jeho parametry.

Krok čtvrtý: Zaměřte se na parametry

  • Výkon počítače určuje procesor. Udává se v GHz, která vyjadřují počet výpočtů za vteřinu. Čím je číslo vyšší, tím je procesor rychlejší. 
  • Úložištěm pro veškerá data je pevný disk, vybírejte ho s ohledem na to, co všechno budete do PC ukládat. 500 GB je standardem, nejčastější dneska ale jsou pevné disky s kapacitou 1 TB. 
  •  Dočasné soubory se ukládají do operační paměti (RAM). Čím bude větší, tím víc procesů najednou dokáže počítač udržet v chodu. Minimem je RAM 4 GB, standardem je 8 GB. Pro náročnější aplikace a procesy sáhněte po 16 GB RAM. 
  •  Důležitým parametrem je i grafická karta, bez které se neobejde žádný výpočet u grafických operací. Může být integrovaná nebo dedikovaná (nezávislá). Zajímejte se i o operační systém. Nejčastěji se setkáte s Windows nebo MacOS u počítačů Apple. 
  • Podcenit nesmíte ani konektivitu, jen díky konektorům totiž počítač propojíte s dalším zařízením (myš, klávesnice, televize, tiskárna a další). Z konektorů by rozhodně nemělo chybět USB, HDMI, LAN konektor, případně VGA port nebo DisplayPort. 
  •  Pro bezdrátové připojení k internetu nebo propojení s dalším zařízením je třeba Bluetooth a WiFi.

Krok pátý: Co dalšího se může hodit? 

 Počítače patří mezi chytrá zařízení, která už dávno neslouží jen pro psaní textů apod. Dneska si na nich můžeme pustit film, uskutečnit videohovor a mnoho dalšího. Proto se může hodit, když bude disponovat a dalšími vychytávkami jako webkamerou, CD/DVD nebo Blueray mechanikou atd.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty