Hlavní navigace

Voice Band - Hudebníkem na iPhone

Po svém uvedení v App Store se aplikace Voice Band stala ihned hitem. Díky ní můžete během několika málo minut nahrát hudební skladbu jen za pomoci svého hlasu. Po chvilce trénování to zvládne každý a bude o zábavu postaráno.
Josef Vavřina

Sdílet

Voice Band sice nedosáhla úplných vrcholů v prodejnosti, ale vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně úzce zaměřenou aplikaci, byla prodejní čísla a oblíbenost neuvěřitelná. Základem úspěchu je propracovanost aplikace, ale zároveň i její jednoduchost a srozumitelnost. V horní části obrazovky si vyberete z nabídky nástrojů, zahrnující power chord, lead kytaru, basovou kytaru, saxofon, 2 jednoduché synthesizery, varhany, soustavu bicích zahrnující vše potřebné ("kopák", snare nebo hi-haty) a v neposlední řadě samotný mikrofon pro nahrání vokálu. Při spuštění programu je vám doporučeno připojit sluchátka, s nimi uslyšíte vše mnohem lépe než jen z reproduktoru. Lépe se pak i nahrává.

<p>Voice Band</p>

Voice Band

  
<p>Zde si vyberete a nastavíte hudební nástroj. Můžete si ho vyzkoušet i bez nahrávání</p>

Zde si vyberete a nastavíte hudební nástroj. Můžete si ho vyzkoušet i bez nahrávání

Výběr a první zkoušení hudebních nástrojů

Možnosti Voice Band

U každého z nástrojů je možné pomocí posuvníku nastavit zkreslení nebo hlasitost. Určit je možné i oktávu, ve které se chystáte hrát a nahrávat konkrétní nástroj. Rozdíly jsou opravdu patrné a například nízko naladěná baskytara zní skutečně dobře. Po zorientování přichází čas na "osahání" funkčnosti. Nemusíte mít spuštěné nahrávání, stačí vyluzovat jakékoliv zvuky v režimu Main a přístroj je už přehrává na vybraném nástroji. Přijít na správný zvuk a jeho vlastnosti může být otázkou několika minut pro hudebníky, pro nehudebníky i několika dní. Pokusy o nahrávání bych doporučil nechat spíše do soukromí, okolí by nemuselo mít pochopení pro vaše "pa-pa-pa" nebo jiné zvuky. Těžko jim pak budete vysvětlovat, že to byl saxofon.

Možná si ťukáte na čelo a myslíte, že tohle nemůže fungovat a když už tak jen nějak pofidérně. Pak se podívejte na video z YouTube, kde je ukázán průběh nahrávání.

Samozřejmě nemusíte mít hudební nadání jako autor tohoto videa, pohrát si s aplikací mohou i hudební antitalenti, možná je pak pobaví i hodně nevyvážený výstup.

Nahráváme

Po zjištění vlastních možností se můžeme směle pustit do nahrávání. V menu vybereme možnost Recorder. Aby nebyl uživatel odkázán jen na poklepávání nohou, může si nastavit metronom a jeho vlastnosti jako hlasitost a tempo.Po stisknutí tlačítka Record se spustí metronom a můžete začít nahrávat. Výsledek si pak můžete přehrát nebo rovnou přepnout na další nástroj. Další nahrávání probíhá přírůstkama, to znamená, že při nahrávání druhého nástroje vám bude samozřejmě v pozadí hrát ten první. Neočekávejte ovšem hned zázračné výsledky jako na videu, pokud jste hudební analfabeti jako já, budete se muset s Voice Band sžít a ani potom nebudou výsledky ohromující. Důležitá je také hlasitost vašeho projevu při nahrávání. Některé nástroje (kick/snare) jsou rozlišeny jen hlasitostí, kde na hlasitější tóny reaguje jeden, na jiné druhý. Výsledek pak můžete samozřejmě uložit nebo odeslat elektronickou poštou. Při kliknutí na tlačítko Email se skladba překonvertuje do MP3 a sestaví se zpráva s přílohou.

<p>Zde probíhá nahrávání vybraného nástroje</p>

Zde probíhá nahrávání vybraného nástroje

 
<p>Další nastavení</p>

Další nastavení

Vlevo nástroj pro nahrávání, vpravo další nastavení aplikace 

Z okolních screenu si můžete udělat obrázek o vzhledu aplikace. Ten nejde nijak měnit, spokojit se budete muset s defaultním, který se mně osobně příliš nelíbí, ale uznávám, že k podobné aplikaci se hodí.

Závěr

Voice Band je velmi hravá aplikace. Začátky mohou být pro nehudebníka těžké, ale po čase na jeho uchopení jej budete vypínat jen na noc. Neocenitelným pomocníkem se může stát i pro hudebníky, kteří mohou momentální nápad ihned nahrát pro zapamatování a nestane se jim tak, že si nemohou vzpomenout na geniální myšlenku, která je napadla cestou v autobuse. Navíc málokdo asi o sobě může říci, že hrál na kytaru a bicí ústy. Za 40 kč (1,59 Euro) je o zábavu postaráno.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty