Hlavní navigace

Vivaldi Beta 2: skalní příznivci staré dobré Opery mohou jásat

Není Opera jako Opera. I když se shodneme na tom, že je řeč o webovém prohlížeči, před verzí 15 šlo jednoduše o browser se zcela jinou filozofií. Vadí-li vám úbytek vestavěných funkcí, pak zvažte Vivaldiho - prohlížečů od původních vývojářů Opery.
Martin Tábor 1. 1. 2016

Sdílet

Přechod na jádro Blink a open-source technologie z projektu Chromium s sebou bohužel nepřinesl pouze lepší kompatibilitu s webovými stránkami, ale společnost Opera se vydala zcela jinou cestou. Z funkčně bohatého prohlížeče s integrovaným e-mailovým či torrentovým klientem a řadou dalších vychytávek, se stal program bez podpory tak základních funkcí, jako záložky či synchronizace. To se postupně zlepšuje, avšak oficiálním cílem je již „lehký“ prohlížeč a nikoli všemocný nástroj pro práci na internetu.

O prohlížeči Vivaldi

Jesliže patříte k malému počtu geeků, kteří dokázali starší Operu skutečně ocenit a naplno využít, může pro vás být Vivaldi jako spasení. V čele vývoje totiž stojí přední programátor původní Opery, který se neshodl s vedením a sestavil vlastní tým. Nyní se snaží prorazit s prohlížečem Vivaldi, který již sice také staví na jádře Blink, ale ničemu to nevadí – naopak. Nepočetnému týmu to značně uvolňuje ruce pro práci na uživatelském rozhraní. Aktuální Beta 2 přináší např. podporu HTML5 Notifikací, přesun panelů mezi okny, koš na poznámky a záložky atd. Prohlížeč určitě minimálně vyzkoušejte – při dobrém marketingu by jednou klidně mohl převzít uživatelskou základnu prohlížeče s logem „O“.

Zdroj: vivaldi.net

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty