Hlavní navigace

Víte, kdo vyvíjí IDOS? Strategicky významnou firmu teď koupily ČD

Jeli jste někdy vlakem a zároveň jste mladší šedesáti let? Nejspíše ano a potom také velmi pravděpodobně nenosíte v kapse tištěnou knížečku jízdních řádů a nestojíte ve frontě na informace, ale používáte ... IDOS? Článek se vás tedy více než týká!
Martin Tábor 13. 11. 2017

Sdílet

Existuje několik softwarových firem, které mají pro Česko strategický význam, ale obecně přitom nejsou veřejnosti vůbec známé. Brněnský CHAPS je zcela jistě jednou z nich – již dlouhou jsou na něm zcela závislé nejen České dráhy (a my cestující), ale i řada dalších „státotvorně strategických“ služeb. Ne, že by CHAPS vyvíjel software pro odpalování balistických raket pro AČR, leč dodává softwarový front-end i back-end pro všechno možné, co je jen trochu souvisí s dopravou. Mezi jeho zákazníky tak najdeme třeba Ministerstvo dopravy, České dráhy (a jejich dceřinné společnosti), Správu železniční dopravní cesty, Dopravní podnik hl.m. Prahy, ROPID a dopravní podniky Brna a Ostravy.

Společnost CHAPS = IDOS, ČD E-shop, In-karta atd.

CHAPS vyvíjí systém IDOS pro web i mobily, pokladní systémy i dopravní hlášení, které znáte z vlaků a nádraží. Je tedy společností, která získala lukrativní přístup ke státním zakázkám. Asi tak nebude překvapením, že se ČD rozhodli CHAPS koupit – leč možná trochu pozdě. Dráhy sice patří ze 100 % státu, nicméně jsou akciovou společností. I z toho důvodu je cena smluvním tajemstvím, leč jisté je, že CHAPS sám sebe nedal levně. Upřímně, kdo jiný by byl správu informačních systémů schopen v krátké době převzít, kdyby např. ČD podmínky neakceptovaly? Snad byli státní manažeři alespoň natolik zodpovědní, že software spolu s veškerou potřebnou dokumentací kupovali, nicméně to není úplně jisté. Tak jako tak, problém je (byť za neznámou cenu) již vyřešen.

Zdroj: chaps.cz

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty