Hlavní navigace

Virtuální mechaniky: Jak je vytvořit a používat?

Časté spouštění cd a dvd disků z mechaniky počítače je pomalé a hlavně nepohodlné. Naštěstí lze obraz cd nebo dvd uložit na pevný disk a díky virtuální mechanice s ním pracovat, jako by bylo médium skutečně vloženo v mechanice.
Roman Polášek 27. 10. 2008

Sdílet

Jak vlastně vypadá virtuální mechanika?

Princip virtuální mechaniky je jednoduchý. Programy, které si dnes v článku představíme, umí během chvilky přidat do systému novou mechaniku, která však v počítači fyzicky není a proto je označována jako virtuální. Jejich počet může být libovolný. V podstatě se jedná o softwarovou emulaci skutečné mechaniky, na kterou jsme všichni zvyklí ze svého počítače.

Vytvoření a připojení obrazu disku

Do klasické mechaniky vkládáme cd nebo dvd média a mechanika z nich poté dokáže číst data. Postup je u virtuální mechaniky velmi podobný, s tím rozdílem, že zde nejsou žádná fyzická média, ale obrazy disků, které k virtuální mechanice připojujeme. Tyto obrazy disků jsou jakoby uloženou kopií skutečných cd či dvd na pevném disku počítače.

Vytvoření obrazu disku umožňují například programy Alcohol 120%, Daemon Tools nebo známé Nero. Existuje velké množství formátů těchto obrazů disků (v angličtině jsou označovány jako images). Každý si může zvolit takový, který mu nejvíce vyhovuje a hlavně, který podporuje virtuální mechanika, kterou má v počítači nainstalovanou. Mezi nejpoužívanější formáty patří ISO, BIN, CUE, MDS nebo NRG. Vytvořené obrazy disků můžeme poté lehce připojit k virtuální mechanice. Ta se potom tváří jako mechanika s vloženým diskem a přitom ani mechanika ani disk nejsou skutečné.

K čemu se dá použít?

Ptáte se, jaké výhody takovéto řešení přináší? Je jich hned několik. Zřejmě největší z nich je pohodlí. Není potřeba vkládat disk do mechaniky a poté trpět často hlasitý zvuk, který mechanika při vysokých otáčkách vydává. Další výhodou jsou vyšší přenosové rychlosti a také rychlejší přístup k datům. Tato výhoda plyne z mnohem vyšší rychlosti pevných disků oproti čtení třeba i dvd mechaniky. Mezi výhody můžeme zařadit také rychlejší výměnu obrazů disků a velký počet virtuálních mechanik, který můžeme používat najednou.

Řešení virtuální mechaniky má samozřejmě i své úskalí. Tím je především nutnost vytvoření obrazu disku a jeho velikost, kterou zabírá na pevném disku.

Alcohol 120%

Zřejmě nejznámějším příkladem programu, který dokáže pracovat s virtuálními mechanikami, je Alcohol 120%. Jeho možnosti jsou veliké a patří mezi špičku ve svém oboru. Lehce si poradí s vytvořením virtuální mechaniky, s vytvářením obrazů disků a také jejich vypalováním. Přináší pohodlné rozhraní, ve kterém si poradí s prací i začátečník. Nabízí mnoho možností nastavení, která však není nutno příliš upravovat, protože ihned po instalaci funguje vše, jak má.

Při instalaci se defaultně instaluje Alcohol Soft Toolbar, možnost lze naštěstí odznačit

Jednoduché připojení obrazu disku a velké možnosti nastavení

Největší nevýhodou Alcoholu 120% je to, že není k dispozici zdarma. Jeho cena se pohybuje okolo jednoho tisíce korun.

Virtual CloneDrive

Mnohem jednodušším programem pro vytvoření virtuální mechaniky je Virtual CloneDrive. K dispozici je zdarma a v češtině. Bohužel toho, kromě vytvoření až 15 virtuálních mechanik, moc neumí. Jeho ovládání je však velmi jednoduché a tím by si mohl získat pozornost uživatelů.

Virtual CloneDrive si poradí s mnoha formáty 

Snadná změna počtu virtuálních mechanik a jednoduché připojení obrazu

Daemon Tools

Pro mnohé uživatele bude aplikace Daemon Tools zřejmě nejužitečnějším programem. Samozřejmě zvládá vytvoření virtuálních mechanik (jen 4) a stejně jako Alcohol 120% dokáže vytvářet obrazy disků.

Co však proti svým konkurentům nabízí navíc, je schopnost emulovat některé známé ochrany proti kopírování disků (SafeDisc, SecuROM, LaserLock a RMPS). Vyžaduje-li vaše oblíbená hra pro spuštění vložení cd do mechaniky, můžete si vytvořit jeho obraz, připojit k virtuální mechanice, emulovat příslušné ochrany a hru poté spouštět i bez obtěžujícího vkládání cd.

Přístup k zapnutí emulace ochran proti kopírování disků je rychlý

Program je přeložen do češtiny a k jeho ovládání slouží ikona blesku (buď červená nebo zelená podle zapnuté emulace ochran proti kopírování) v oblasti u hodin. Tato ikona poskytuje rychlý přístup k virtuálním mechanikám, nastavení i výběru emulace zmíněných ochran.

Program je šířen jako freeware. Musím však upozornit na instalaci, během které je nutno dávat pozor. Defaultně je totiž zaškrtnuta instalace reklamního systému a změna domovské stránky. Je tedy nutné tato políčka při instalaci odznačit a žádné doplňky jako je Daemon tools search bar neinstalovat.

Při instalaci je třeba si dávat pozor

Vyzkoušejte a poznáte rozdíl

Jestli jste s virtuální mechanikou nikdy nepracovali, zkuste si ji vytvořit. Je to velmi jednoduché a věřím, že jistě najdete případ, kdy vám ušetří mnoho času a práce. Za zkoušku nic nedáte, takže vzhůru do toho!

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty