Hlavní navigace

Virtuální mechanika pro Win XP až 7 přímo od Microsoftu

Martin Tábor

Microsoft po letech znovu uvolnil stařičkou utilitu, která slouží k namountování obrazů ISO ve starších Windows. Ty totiž bez pomoci softwaru třetích stran tento relativně jednoduchý úkon až do příchodu "Osmiček" nezvládaly.

Sdílet

Malý program Virtual CD-ROM Control Panel spatřil světlo světa již v roce 2001, kdy na trh vstoupily tehdy velmi revoluční Windows XP (eXPerience = zkušenost). Byly to doby, kdy světu jako záznamové médium nekompromisně vládlo klasické CD a dražší DVD mechaniky si teprve nacházely své místo. Konec konců – běžné harddisky v roce 2001 ani neoplývaly nijak velkou kapacitou, a tak byla početná „kartotéka“ optických médií nezbytnou výbavou každého majitele PC. I když Microsoft práci s virtuálními mechanikami neintegroval přímo do Windows, přišel se zmíněnou utilitou, která schopnosti Windows rozšířila.

Virtual CD-ROM Control Panel

Dále se však redmondská firma v dané oblasti již neangažovala, a tak se museli uživatelé spolu s rostoucím volným prostorem na svých HD spolehnout na software třetích stran. Možnost vypálení ISO souboru se objevila teprve ve Windows 7 a připojení ISO je dokonce možné až v poslední verzi Windows. Z nějakého důvodu se však Microsoft rozhodl starý program „oživit“ a nabídl jej znovu ke stažení. Systémové požadavky pak zmiňují kompatibilitu od Win XP až po Win 7, a tak se uživatelé těchto systémů můžou vyhnout instalaci „cizího“ software, přičemž nástroj od MS funguje dokonce zcela bez instalace. Na 64 bitových systémech je však problém s ovladačem.

Zdroj: winbeta.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty