Hlavní navigace

Videotutoriály - nahradí učebnice a knihy?

Chtěli byste se přiučit něčemu novému, ale nevíte, kde sehnat potřebné materiály k danému tématu? Pokud je tomu tak, pak vám možná poradí tento článek. Nebo vás alespoň navede na správnou cestu.
Martin Zachar

Sdílet

Co to je?

Videotutoriály jsou vzdělávací materiál, který vám má přiblížit řešení jisté problematiky nebo samotného problému. I když si možná říkáte, že žádný videotutoriál neznáte, pak zalovte v paměti a zkuste si vzpomenout, zda jste někdy neviděli kuchařku v televizi, kde se ukazovalo, jak se má připravit nějaké jídlo.
Tento způsob předávání informací je mnohem účinnější než jenom obyčejné mluvené slovo nebo samotný psaný postup. Pokud máte audio i video prostředky pro vzdělávání, pak je to nejlepší forma studia.
Některé videotutoriály jsou placené, ale pořád ještě se najdou i lidé, kteří znalosti dokážou šířit zdarma. Někteří z nich pak nahrávají videotutoriály a umísťují je na web volně ke stažení nebo puštění.


Z jakých oborů jsou videotutoriály?


Na internetu můžete najít návod na cokoliv. A to se týká i videotutoriálů. Můžete tak najít video, které je návod pro péči o dítě, návod na vaření, jak o sebe správně pečovat, jak posilovat, ale předně pak návody o programování a dalších věcech, týkajících se výpočetní techniky. Tyto jsou nejrozšířenější, protože zaujmou velkou skupinu lidí, která chodí na internet a tohle shání.

Kde je na internetu hledat?

Pojďme se podívat na některé nejznámější anebo užitečné servery, které poskytují videotutoriály, ať už zdarma či za peníze.

3D Buzz

Vynikající server, který nabízí velké množství videotutoriálů na programování a tvorbu počítačové grafiky v anglickém jazyce. Můžete zde nalézt návody pro práci s nástroji, jakou jsou Maya, 3ds Max, Motion Builder, Photoshop, After Effect, ale také návody na programování v jazycích C++ nebo C# a XNA.
Přístup k některým videím však bohužel vyžaduje registraci nebo sponzorský dar pro 3D Buzz.

Můžete nalézt zde.

Digital tutors

Sice placené, ale o to lepší a kvalitnější videa. Jedná se opět o anglicky namluvené návody o programování a práci s počítačovou grafikou. Po objednání a zaplacení je Vám doručeno několik disků s videotutoriály, které jste si vybrali. Druhou možností je pak stažení videí po zaplacení a obdržení odkazů ke stažení.
Tyhle tutoriály můžu vřele doporučit z vlastní zkušenosti. Angličtina, kterou jsou tutoriály namluvené, je opravdu jednoduchá a bude jí rozumět každý začátečník, který má řádnou slovní zásobu.

Můžete nalézt zde.

3D Total

Další z anglických stránek s tutoriály na počítačovou grafiku. Je zde několik zdarma dostupných videotutoriálů, ale také obyčejných tutoriálů v textové formě.

Můžete nalézt zde.

Expert village

Zase se jedná o anglicky mluvené, ale tentokrát o freeware videa. Velké množství nejrůznějších kategorií, které nespadají jen do IT světa. Přehled tematických okruhů můžete vidět na obrázku.


Můžete zde najít nejrůznější návody od dojení koz, přes oslavování valentýna, až po tancování.
Tohle je jedna z největších databází, jakou jsem kdy našel. Její přední výhodou je, že se nezabývá pouze programováním, o kterém už je na internetu spousta odborných fór a serverů s videotutoriály, ale zabývá se všeobecně snad úplně vším.

Můžete nalézt zde.

Spotn

Pokud preferujete spíše němčinu před angličtinou, pak je tady pro vás tento server, který nabízí tutoriály v němčině. Opět se jedná o nejrůznější kategorie, které spadají spíše do obyčejného života než do světa IT (můžete vidět na obrázku).

Můžete nalézt zde.

JakNaTo

Zde se konečně jedná o český web s videotutoriály, který nabízí zatím skromnou databázi. Na webu můžete najít 5 kategorií, které se zabývají, dalo by se říct, životem.
Můžete zde sledovat volně a zdarma videa v příjemném prostředí a s přehledným ovládáním.

Můžete nalézt zde.

Konvalinka / Italstina

Opět český web, kde můžete najít několik málo videotutoriálů týkajících se Microsoft office, Photoshopu, Cinema 3D a Corelu. Na tomto serveru však najdete zcela jiný druh tutoriálů. Ve videu totiž není žádné mluvené slovo a všechny informace vám jsou předávány pomocí psaného textu v malých rámečcích.

Můžete nalézt zde.

Závěr

Názorné ukázky a přesné vysvětlení je při vzdělávání důležité. Zkuste proto tuto novou formu učení, která začíná pomalu nahrazovat učebnice. Její hlavní předností je vizuální ukázka řešení a možnost přehrát si kterýkoliv úsek kolikrát jen chcete.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty