Hlavní navigace

Více než 75 procent počítačů oplývá zastaralou Javou

Z nedávného průzkumu bezpečnostní firmy Websense Security Labs vyplývá, že naprostá většina lidí používá verzi Javy starší než 6 měsíců. Toto zjištění je jistě zarážející, vezmeme-li v potaz, jakou škodu může někdy napáchat i aktuální sestavení.
Martin Tábor 2. 4. 2013

Sdílet

Skutečně černou kávou jsou poslední statistiky, zveřejněné firmou Websense Security Labs, která se aktuálně zaměřila na rozšíření různých aktualizací softwarové platformy Java Runtime Environment. Z jejích průzkumů vyplývá, že více než 3/4 uživatelů Javy má na svém počítači verzi starší než půl roku, což je z pohledu bezpečnostního experta samo o sobě skutečně více než nevyhovující. Javu starší než jeden rok potom „vlastní“ téměř 2/3 PC a na více než polovině strojů běží dokonce Java straší dvou let.

Java – ilustrační obrázek

Okolo pěti procent instalací připadá na poslední sestavení (1.7.17), které obsahuje řadu záplat nedávno zjištěných, v podstatě veřejně známých a velmi nebezpečných zranitelností. Multiplatformní nástroj, aktuálně vlastněný Oraclem, již tradičně patří mezi hlavní brány pro veškerou počítačovou „havěť“ a zároveň je skutečně jednou z mála pomůcek, díky které lze z pohledu hackera uplatnit v podstatě stejnou metodou pro napadení počítačů s Windows, OS X a dokonce i Linuxem či „BSD“. Jakákoli chyba v Javě tedy potenciálně ohrožuje větší množství strojů (bohužel i serverů), než nejhorší myslitelná „díra“ ve Windows apod.

Zdroj: scmagazineuk.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty