Hlavní navigace

Více než 75 procent počítačů oplývá zastaralou Javou

Martin Tábor

Z nedávného průzkumu bezpečnostní firmy Websense Security Labs vyplývá, že naprostá většina lidí používá verzi Javy starší než 6 měsíců. Toto zjištění je jistě zarážející, vezmeme-li v potaz, jakou škodu může někdy napáchat i aktuální sestavení.

Sdílet

Skutečně černou kávou jsou poslední statistiky, zveřejněné firmou Websense Security Labs, která se aktuálně zaměřila na rozšíření různých aktualizací softwarové platformy Java Runtime Environment. Z jejích průzkumů vyplývá, že více než 3/4 uživatelů Javy má na svém počítači verzi starší než půl roku, což je z pohledu bezpečnostního experta samo o sobě skutečně více než nevyhovující. Javu starší než jeden rok potom „vlastní“ téměř 2/3 PC a na více než polovině strojů běží dokonce Java straší dvou let.

<p>&#160;</p>

Java – ilustrační obrázek

Okolo pěti procent instalací připadá na poslední sestavení (1.7.17), které obsahuje řadu záplat nedávno zjištěných, v podstatě veřejně známých a velmi nebezpečných zranitelností. Multiplatformní nástroj, aktuálně vlastněný Oraclem, již tradičně patří mezi hlavní brány pro veškerou počítačovou „havěť“ a zároveň je skutečně jednou z mála pomůcek, díky které lze z pohledu hackera uplatnit v podstatě stejnou metodou pro napadení počítačů s Windows, OS X a dokonce i Linuxem či „BSD“. Jakákoli chyba v Javě tedy potenciálně ohrožuje větší množství strojů (bohužel i serverů), než nejhorší myslitelná „díra“ ve Windows apod.

Zdroj: scmagazineuk.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty