Hlavní navigace

Veřejný World Wide Web má 20. narozeniny

World Wide Web je dnes jednou z nejdůležitějších služeb internetu. Na rozšíření této technologie má však lví podíl rozhodnutí Evropské organizace pro jaderný výzkum z 30. dubna 1993, kdy byl web uvolněn k veřejnému užití, a to zdarma.
Martin Tábor 29. 4. 2013

Sdílet

Web představuje v dnešní době naprosto stěžejní službu, bez které by internet zkrátka nebyl tím, čím je. Na stránky, zobrazované pomocí moderních prohlížečů, se přesouvá čím dál větší počet funkcí (jako třeba e-mail), pro které byly kdysi vyhrazeny zcela samostatné aplikace. Samotné kořeny WWW sahají zřejmě do roku 1980, kdy Tim Berners-Lee z CERNu navrhl program, umožňující provázání obsahově souvisejících dokumentů. V polovině 80. let pak Berners-Lee myšlenku s několika spolupracovníky rozvinul a vznikl jazyk HTML, protokol HTTP a první prohlížeč a editor v jednom.

Prohlížeč NCSA Mosaic 1.0 (1993)

Vůbec první web-server na světě byl spuštěn ke konci roku 1990 na adrese http://info.cern.ch/ a sloužil především jako vzor pro další evropské vědecké instituce, které si začaly s technologií „hrát“. Američané web objevili (tedy převzali) cca až o rok později. K tomu, že dnes není web jen vědeckým nástrojem, zřejmě výraznou měrou přispělo rozhodnutí Evropské organizaci pro jaderný výzkum z 30. dubna 1993, jež uvolnilo World Wide Web k veřejnému bezplatnému použití. Další úlohu pak sehrál např. i legendární prohlížeč  NCSA Mosaic, jenž  byl jako první software svého druhu relativně uživatelsky přívětivý a přístupný zdarma pro systém Windows, který v roce 1993 běžel již asi na 80 procentech osobních počítačů.

Zdroj: athensnews.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty