Hlavní navigace

Velmi populární Grooveshark skončil

Po čtyřech letech ukončil svou činnost svého času velmi populární internetová služba pro streamování hudby Grooveshark. Její konec bohužel poznamenaly vleklé soudní spory o práva k nahrávkám.
Coudy 9. 5. 2015

Sdílet

Ve světě to byla velmi známá a populární služba, u nás již trochu méně. Pojďme si společně připomenout, o co se jednalo. Zhruba 10 let zpátky se na scéně objevily první internetová rádia a bez diskuze způsobily revoluci. Jako posluchači jste si mohli v podstatě naladit libovolnou stanici bez ohledu na to, ze které země byla, a nebyli jste ovlivněni kvalitou svého přijímače. Po uběhnutí několika let se přišlo s možností libovolně si zvolit a tak si namixovat, co budete poslouchat. Připomeňme služby Pandora nebo u nás dosti populární Last.fm.

Najednou posluchači pouhých internetových rádií dostali možnost legálně poslouchat v podstatě cokoliv a vytvořit si tak své vlastní vysílání. Šlo hledat skladby například podle klíčového slova, oblíbeného hudebníka a tak podobně. V nabídce byla široká škála muziky, včetně celých alb a bez nutnosti cokoliv stahovat, vše dostupné ihned na jeden klik. Grooveshark byl ve své kategorii opravdu jedinečný tím, že nabízel legální poslech a to zcela zdarma. Dokonce v plné kvalitě skladeb s možností vytvořit si vlastní playlist například z celé desky a následně poslouchat třeba celý den. Bez dodatečných služeb a ukládání playlistů dokonce bez nutnosti jakékoliv registrace.

Grooveshark vydělával pouze na reklamě

Celá služba byla zajímavá taky tím, že její rozhraní bylo kompletně vytvořeno ve Flexu a tím pádem se spouštělo uvnitř Adobe Flash Playeru. V podstatě jediné z čeho Grooveshark vydělával, byl velký reklamní banner v pravé části. Mezi dalšími vymoženostmi byla velice snadná možnost postovat odkazy na písničky na různé sociální sítě a následné snadné možnosti přehrání bez registrace. Služba šla dokonce tak daleko, že umožňovala si ve vlastním editoru vytvořit flashový widget s integrovaným přehrávačem a umístit jej na libovolné stránky. Pomocí tohoto widgetu šlo přehrávat vybrané skladby, nebo vlastní playlist. Tolik ve zkratce k historii celé služby.

Prohlášení na grooveshark.com

Konec legendy

Aktuálně na stránkách grooveshark.com je zobrazena vcelku stručná omluva od tvůrců služby. V prohlášení je uvedeno: „I přes nejlepší záměry jsme se dopustili velmi vážných chyb. Nedokázali jsme pro většinu hudby ve službě zajistit licence od držitelů práv. To bylo špatné. Omlouváme se. Bezvýhradně.“

Grooveshark se v posledních letech svou činností dostal za hranici legality a veškerá nahrávací studia odstoupily od dohody, která by jeho činnost legalizovala. V podstatě skvělou službu položily dlouhé soudní tahanice o práva například se společnostmi Facebook, Google a Apple.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty