Hlavní navigace

Velký test prohlížečů: jak si stojí browsery na konci roku 2015 (2. část)

Poslední dobou prořídly články na téma srovnání výkonu a dovedností jednotlivých prohlížečů. Na scénu se přitom dere nový a nadějný hráč jménem Microsoft Edge, který oproti zkostnatělému Internet Exploreru rozhodně potenciál má.
Martin Tábor 29. 12. 2015

Sdílet

Přejít na:  Velké srovnání prohlížečů. První trojka na jaře 2017

<< 1. část

Obsah:

1. část:

2. část:

Podpora moderních standardů

Neméně důležitou vlastností prohlížeče je podpora nejnovějších technologií. Zde by šlo ovšem spekulovat, protože současné weby zpravidla potřebují jen zlomek z podporovaných funkcí a důležitější je tak kvalita implementace a odladění těch aktuálně nejpoužívanějších. I tak je srovnání zajímavé, ale až Edge na jaře 2016 zavede podporu multimediálních HTML5 formátů od Googlu, nic závažného snad již nebude chybět nikomu z uvedené trojice.

HTML5Test

Pro jednoduché srovnání jsme využili stránku HTML5Test.com, která dokáže prohlížeč obodovat dle počtu podporovaných technologií. A když už jsme začali s grafy, proč v tomto trendu pro lepší přehlednost nepokračovat i dál.

V podpoře HTML5 vede Chrome a poslední je Edge

V počtu implementovaných moderních technologií HTML5 tradičně vítězí Chrome a ani současný stav není jiný. Firefox má o poznání méně bodů a ještě o něco níže je aktuální Edge od Microsoftu.

Standard ECMAScript 6 (2015)

V letošním roce také vyšel nový standard jazyka JavaScript, jenž se zove ECMAScript 6. Šestá verze přináší řadu nových vlastností, takže programování v JS by mělo být opět o něco příjemnější a rychlejší. Z tabulky na webu kangax.github.io lze vyčíst, kolik vlastností z nové normy konkrétní javascriptový engine již zvládá .

Implementace ECMAScript 6 v nejpoužívanějších prohlížečích

Zde jsou výsledky poměrně zajímavé – javascriptový engine Chakra v nejnovějším Edge by měl umět celých 79 procent vlastností nejnovějšího standardu, což ho kvalifikuje na přední místo. S mírným odstupem následuje Firefox a na posledním místě se tentokrát umístil Chrome.

Podpora ECMAScript 6 různými JS enginy

Shrnutí

Provedené testy rozhodně nejsou nijak oficiální a jak sami vidíte, pozice browserů se v různých benchmarcích výrazně liší. Pokládat za rychlé a moderní však můžeme v praxi asi všechny účastníky – nikdo nestojí vyloženě pozadu. Vítěze přeci jen potřebujeme a když přistoupíme k hodnocení sportovně, Google Chrome v rychlosti vítězí a zvládá nejvíc technologií HTML5. I když většinu z nich zatím využijete opravdu jen v benchmarcích a na běžných webech ne, prohlížeč díky tomu zůstává technologickým tahounem.

Celkové umístění prohlížečů (modus pořadí z tabulky níže)

Oproti tomu pokulhává u standardu JS a údajně má i problémy s plýtváním RAM a energetickou náročností. Svůj prohlížeč si tak musíte vybrat sami a pochopitelně hraje roli i uživatelské rozhraní, podpora doplňků atd.

Výsledky benchmarků

Chybu asi neuděláte ani v jednom případě a musíme uznat, že Microsoft Edge má našlápnuto velmi dobře. Bohužel klesá diverzita prohlížečů a „chromizací“ jsou dnes nakaženi prakticky všichni hráči – Firefox nedávno představil vzhled Australis, hodlá zahodit své technologie jako XUL a hluboce integrované doplňky nahradí jednoduchá rozšíření (psaná v JavaScriptu) rovněž po vzoru Chromu. Zda mu to pomůže nebo ne, ukáže čas, ale Mozilla tím de facto trochu hází flintu do žita jako třeba Opera. Snad nebude scénář vývoje nakonec tak špatný.

<< 1. část

Přejít na:  Velké srovnání prohlížečů. První trojka na jaře 2017

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty