Hlavní navigace

Velký test prohlížečů: jak si stojí browsery na konci roku 2015 (1. část)

Poslední dobou prořídly články na téma srovnání výkonu a dovedností jednotlivých prohlížečů. Na scénu se přitom dere nový a nadějný hráč jménem Microsoft Edge, který oproti zkostnatělému Internet Exploreru rozhodně potenciál má.
Martin Tábor 29. 12. 2015

Sdílet

Přejít na:  Velké srovnání prohlížečů. První trojka na jaře 2017

2. část >>

Obsah:

1. část:

2. část:

Souboj webových prohlížečů stále trvá, a třebaže je dnešní situace trochu jiná než několik let nazpět, rozdíly mezi browsery panují nadále. Jiné je to v tom, že již nejsou propastné – ten či onen browser zkrátka není milion let nazpět, další v době bronzové a jen jeden ve vedení. Naopak jsou rychlost a podpora standardů do značné míry srovnatelné a některý hráč je napřed v tom a druhý zase v něčem jiném. Pro samotné uživatele i tvůrce webů je to velmi dobrá zpráva a jen se potvrzuje, že konkurenční boj doposud fungoval správně.

Skromná prognóza do dalších let

Menší problém se však přesto rýsuje. Počet opravdu velkých soupeřů se možná pomalu a nenápadně snižuje – na první pohled se to zdát nemusí, leč faktem je, že Firefox stihl za poslední rok ztratit cca další 2,5 procenta uživatelů (dle StatCounteru) a taková Opera již před časem vlastní technologie zcela zahodila a svůj minoritní prohlížeč (cca 2 % trhu) začala stavět vlastně na tom, co upeče Google v rámci zdrojových kódů Chromia (do nějž částečně i sama přispívá).

Vývoj podílu desktopových prohlížečů v roce 2015 (StatCounter.com)

Podívejme se tedy krátce na současnou situaci. Internet Explorer zabil sám Microsoft a tím, jak prosazuje Windows 10, firma pravděpodobně část uživatelů IE brzy přiměje přesedlat na nový Edge a část, probudíc se z mnohaletého spánku, uteče jinam. A teď si můžete sami zahrát na věštce a předpovědět, kolik konzervativních uživatelů IE zvolí Edge a ve prospěch kterého browseru bude distribuován zbytek? Pravdou však je, že Edge zatím nijak úspěšný není a odliv směřuje hlavně směrem k Chromu.

Mozilla zřejmě tuší, jaká situace se právě rýsuje, a tak se v posledních měsících poměrně divoce zbavuje všech projektů, které odvádějí pozornost od Firefoxu. Dobře se totiž může stát, že k novému MS Edge přeběhnou nejen uživatelé Internet Exploreru. Popravdě je totiž Edge vyspělý browser s dobrou technologickou perspektivou a v minulém týdnu navíc z Redmondu prosáklo, že chystaná rozšíření budou téměř stoprocentně kompatibilní s doplňky pro Chrome. Jestli si Edge nestihne pokazit reputaci, po dalším upgradu může mít právě díky této „drobnosti“ značnou výhodu.

Loga prohlížečů – ilustrační obrázek
 

Jdeme testovat

I když jsme si řekli, že dnes k sobě mají všechny prohlížeče relativně blízko, slíbené benchmarky vám neupřeme. Žádný z nových prohlížečů není vyloženě pomalý, i když rozdíly jsou někdy přeci jen znát a Internet Explorer 11, který má stále ještě nezanedbatelný podíl trhu, je pochopitelně zcela jinde. Na druhou stranu však nabízí zpětnou kompatibilitu pro firemní software, což je mnohdy rozhodující „benefit“. Testovat jej však nemá smysl.

Rychlostní testy a zvolená metodika

První otázkou samozřejmě je, z čeho vůbec webový prohlížeč zkoušet. Pohledů je mnoho a určitě je důležité i vytížení procesoru, spotřeba operační paměti, čas spuštění atd. Když vyjdeme z předpokladu, že netrpíme hardwarovým nedostatkem a náš akumulátor je bezedný, zajímá nás asi hlavně rychlost a podpora moderních technologií.

Mozilla Firefox

Právě tímto směrem se vydá i náš test – vybrali jsme několik benchmarků, které jsou obecně známé, jsou od různých autorů a používají různé techniky. Tím by měla být zaručena nezávislost, ale pochopitelně se výsledky v jednotlivých testech také liší. Kromě JetStreamu, který automaticky spouští test třikrát, jsou všechny uvedené hodnoty průměrem ze třech měření.

Google Chrome

Testovacím hardwarem byl starší, ale stále relativně výkonný, notebook Lenovo ThinkPad W500 v konfiguraci Intel Core 2 Duo (T9600) 2,8 GHz, 4 GB RAM, grafikou ATI Mobility FireGL V5700 a SSD Samsung 850 EVO 120 GB. V benchmarcích jsou však více než konkrétní čísla důležité poměry a celkové pořadí prohlížečů.

Microsoft Edge

Pravdou přesto zůstává, že kvůli optimalizacím pro různá CPU a GPU se výsledky i tak mohou na různých počítačích lišit. Operačním systémem jsou pochopitelně 64bitová Windows 10 (10586.29) a jediným 32bitovým prohlížečem byl Firefox, který ve 42. verzi ještě v 64 bitech pro Windows nebyl oficiálně nabízen.

JetStream 1.1

Po dlouhá léta patřil k nejpoužívanějším rychlostním testům JavaScriptu benchmark SunSpider, v němž měli prsty autoři jádra WebKit. Klidně tedy můžeme předpokládat, že by mohl nejvíce vyhovovat prohlížeči Safari a potažmo i Chrome a současné Opeře. SunSpider však již není vyvíjen a nástupcem je vyspělejší benchmark JetStream. Ten kombinuje techniky SunSpideru 1.2, Octane 2 (od Googlu) a dalších. Buďme paranoidní a o nezávislosti tak klidně dál pochybujme. Z výše uvedeného vyplývá, že by vítězem opět mohly být prohlížeče s architekturou blízkou WebKitu, resp. Blinku a enginu V8 od Googlu.

V testu JetStream má náskok aktuální Edge 25 (EdgeHTML 13)
 

Výsledky jsou však poměrně překvapivé. Na stupni vítězů stanul nejnovější Microsoft Edge, jehož výkon a dovednosti výrazně stouply po listopadovém upgradu Windows 10. Z praktického hlediska však nemusí být (nepříliš značný) rozdíl znát. Firefox a Chrome jsou na tom v podstatě stejně. Test dost vybízí k úvaze, od koho Microsoft v případě javascriptového jádra Chakra „opisoval“ a až v lednu vyjde ChakraCore jako open-source, bude možná jasněji.

Kraken 1.1

Test Kraken pochází naopak ze zcela jiného soudku. Na svědomí jej má Mozilla, a pakliže není objektivní, měl by případně nahrávat jádru Gecko a enginu SpiderMonkey. Podívejme se, jak zástupci trojice uspěli v této výzvě.

Výsledek testu Kraken – Microsoft Edge je nejhorší

Výsledkem testu Kraken je průměrný počet milisekund potřebných na dokončení úlohy. V grafu tedy připadá nejdelší sloupeček tomu, kdo obstál nejhůře. Rozdíly jsou zde mnohem těsnější, nicméně prohlížeče jsou i v jiném pořadí. Stupeň vítězů těsně obsadil Chrome následovaný Firefoxem a Edge prohrává.

Octane 2.0

Další standardní volbou pro testování bývá Octane z dílen Googlu, u něhož však můžeme autory podezírat z podjatosti ještě více než v testu JetStream. Octane je přímým nástupcem staršího benchmarku V8.

V testu Octane vítězí Chrome a Firefox je poslední

Možná nepřekvapí, že se v testu od Googlu umístil jako první Chrome, ale oproti Krakenu i JetStreamu je zde Firefox „penaltován“ mnohem více. Opět zajímavým zjištěním je pozice Edge, který se v testu, který je tentokrát přímo od Googlu, umístil těsně za Chromem. Redmond při vytváření Edge možná skutečně koukal více do kódu Chromia než svého vlastního IE 11.

Speedometer 1.0

Tento benchmark vytvořili stejní autoři jako JetStream, ale oproti výpočetní rychlosti se specializuje na odezvu. Jen málokdy se totiž stane, že bychom ve webových aplikacích potřebovali nepřerušeně zpracovávat složité výpočty, ale činnost se skládá z drobných úkonů, přičemž vždy čekáme na dokončení, než můžeme pokračovat dál. Speedometer právě tuto rychlost měří, a to pomocí stovek opakování stejného úkolu.

V odezvě stránky drtivě vítězí Chrome

Právě GUI webových aplikací bývá oproti těm nativním mnohem línější a často si musíme počkat, než se třeba označí nějaké to zaškrtávací políčko, překreslí ovládací prvky, „odmrzne“ stránka po kliknutí na tlačítko atd. Výsledky by tudíž měly poměrně dobře odrážet běžný uživatelský pocit z daného prohlížeče a v testu Speedometer s přehledem vede Chrome. Edge naopak prohrává.

Peacekeeper

Posledním z našich výkonových testů bude Peacekeeper od známé společnosti Futuremark. Ta je autorem klasických testovacích programů jako 3DMark či PC Mark a jeho nástroje se obvykle těší velké důvěryhodnosti. Peacekeeper již bohužel není podporován, ale adekvátní náhradu asi nemá.

Futuremark Peacekeeper – Edge prohrává na celé čáře

Je odlišný v tom, že se hodně zaměřuje na testování multimediálního výkonu prohlížeče. Pakliže tedy chcete hrát on-line hry, které využívají např. HTML5 Canvas, SVG, WebGL atd., rozhodně nesahejte po prohlížeči od Microsoftu. Zatímco Chrome a Firefox mají výkon srovnatelný, Edge na ně dosáhne jen z poloviny. Doby, kdy se Microsoft chlubil drtivou převahou IE9 v hardwarové akceleraci, jsou ty tam. Svého času slavnou, ale jednoduchou, demonstraci FishIETank pak už zvládají Edge (resp. IE 11), Firefox i Chrome v podstatě nastejno.

2. část >>

Přejít na:  Velké srovnání prohlížečů. První trojka na jaře 2017

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty