Hlavní navigace

Velký přehled novinek u Googlu

V dnešním článku se společně podíváme na novinky od společnosti Google, které se objevily v poslední době. První novinkou bude velmi zajímavá funkce na Google mapách, která vám ukáže, kdy je město nejméně ucpané.
Coudy

Sdílet

Google provoz

Všichni uživatelé map od Googlu, již samozřejmě vědí, že je zobrazen aktuální provoz v ulicích pomocí barev od zelené přes oranžovou až po červenou, která značí nejvyšší provoz. Na oficiálním profilu českého zastoupení Googlu se objevila zpráva, která upozornila na funkci, která umožní si prohlédnout, v jaký den a dobu bývá na vybraném místě provoz.

Jak to celé funguje?

Do vyhledávacího pole zadejte provoz. Také můžete zadat název místa, např. provoz v Praze. Poté stiskněte klávesu Enter nebo klikněte na tlačítko vyhledávání. Dále se překliněte na přepínač Obvyklý provoz. Posledním kliknutím a přesunutím jezdce zvolte den a denní dobu. Vybraný den a denní doba se zobrazí v sekci Obvyklý provoz. Zobrazení a sledování provozu je možné prakticky kdekoliv a kdykoliv.

Google Roboto

Další novinkou, která se objevila na blogu Googlu, je zveřejnění velmi oblíbeného písma Roboto jako open-source a to včetně velkého množství linuxových skriptů k jejich tvorbě a exportu do různých formátů.

Pro připomenutí Roboto je výchozí písmo v novějších verzích Androidu, dále pak hlavní font v Chrome OS a v podstatě jeden z hlavních  stavebních kamenů grafického stylu Material Design.

Interaktivní medvídek

Další zajímavý počin Googlu, který se objevil na světle veřejnosti je patent na chytré hračky pro děti, přesněji řečeno plyšového medvídka a králíka. Hračky by měly být schopné interakce s dětmi, díky tomu, že budou reagovat na jejich příkazy.

Hračky na obrázku, budou samozřejmě připojení do sítě a propojení s dalšími multimediálními zařízeními, kterými disponuje vaše domácnost. Dítě tak bude moct dát přes hračku povel k zapnutí například televizi či multimediálnímu přehrávači. To samozřejmě není zdaleka všechno a plyšáci budou schopni reagovat na řeč dětí a vyjadřovat svojí zvědavost pomocí naklápění hlavy, pohybem obočí nebo škrábáním se na hlavě. V očích mají být umístěny kamery, v uších mikrofony a reproduktory v puse. Dále pak budou pomocí motorků zajišťovány pohyby paží, nohou či hlavy. Předpokládá se, že plyšáci do budoucna nahradí dětské chůvičky. 

Inbox

Další novinkou je  spuštění čtečky Inbox pro Gmail pro běžného uživatele. Ke klasické poště a mobilní aplikaci tak nově přibude možnost přístupu přes zmiňovaný Inbox. Aplikace je postavená jinak než klasický email jak jsme zvyklí. Zde se přečtená pošta nemaže, ale vyřizuje. V aplikace se neseskupují pouze poštovní diskuze, ale i tematicky podobné zprávy. V základním seznamu zpráv jsou již viditelné náhledy příloh a je možno je ihned otevřít. V podstatě tak aplikace připomíná spíše sociální síť a není tak určitě určena pro každého. 

Aplikace je postavena na 6 dílech. Prvním z nich je Bundles, je systém automatického třídění, který automatický pozná hromadné zprávy z různých obchodů, fór atp. a lze s nimi pracovat v jednom balíku a případně je ihned smazat. Druhou službou je Highlights, která analyzuje vaši poštu a vytahuje z ní to nejdůležitější. Třetí funkcí je Assist, což je v podstatě pomocník, který v upomínkách analyzuje obsah a vyhledává jej na internetu. Například otevírací dobu obchodu, nabídku restaurací atp. Funkce Search, umožňuje jednoduché vyhledávání přímo v adresním řádku. Reminders jsou upomínky, které se objeví ve vámi nastavený čas. Poslední funkcí je Snooze, která odloží vybranou událost na později.

Fotky Google

Poslední, ale v podstatě největší novinkou je nová a vylepšená verze fotek od Googlu. v podstatě se tak potvrzuje pomalý konec sociální sítě Google+, protože od ní se Fotky oddělují v samostatný produkt. Nově službu již najdete na stránkách photos.google.com a v mobilních zařízeních pak jen stačí aktualizovat stejnojmennou aplikaci. Google konečně vyslyšel volání svých uživatelů a nově je možné používat aplikaci bez sociální sítě.

Služba samozřejmě funguje stejně jako předtím. V mobilní zařízení je možné si zvolit funkci automatického zálohování a mít tak svoje fotky a videa kdykoliv a kdekoliv ihned k dispozici. Novinkou je pak možnost zvolení si ukládané kvality dle původních souborů, která je omezena kapacitou z uživatelova Google Disku a vysokou kvalitou s neomezeným místem, který se do limitu nezapočítá.

Nahrávání je samozřejmě zcela zdarma a bez jakéhokoliv omezení. Google fotky po nahrání automaticky zmenší na rozlišení 16 megapixelů a použije u nich mírnou kompresi JPEG. Ta sice mírně sníží výslednou kvalitu fotografií, ale dle zahraničních diskuzí jsou rozdíly minimální a pro běžného uživatele naprosto nepodstatné. Opomenuta samozřejmě nezůstala ani možnost zvolení synchronizace jen přes Wi-Fi síť nebo i se zapojením mobilních dat.

Velkou novinkou je nová umělá inteligence služby. Google totiž fotografie podrobí analýze svých algoritmů a v podstatě tak pozná, co se na fotkách nachází a umožní následné inteligentní vyhledávání. Fotky se třídí automaticky podle data a místa pořízení a nově také podle toho co se na nich nachází. Snadno tak bude v nepřeberném množství nalézt jednoduše prakticky cokoliv. 

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty