Do obtížného úkolu se pustili inženýři z IBM ve spolupráci s kapacitami z oborů nanotechnologie, supercomputingu, neurologie a dalšími. Cílem je vyrobit takový počítač, který by dokázal pracovat podobně jako lidský mozek. Projekt obsahuje také výzkum zcela nově koncipovaného hardware i software. Celý komplet by měl zkrátka umožnit počítači, aby zpracovával nejrůznější data jako mozek.
Inženýrka IBM Dharmendra Modha vysvětlila, že zásadní součástí je schopnost počítače prostřednictvím senzorů registrovat okolí a inteligentní formou s ním komunikovat. Takový systém by mohl mnohem rychleji a lépe rozhodovat v obchodních i soukromých věcech. Celá struktura se ostatně odlišuje od současné filozofie „computingu“. Zatímco nyní je třeba nejprve pevně stanovit jakým způsobem budou problémy řešeny a potom k nim vytvořit speciální algoritmy. V „mozku“ je to jiné: tam už algoritmy existují a jsou aplikovány na dodávané problémy.
Pokud by projekt dopadl úspěšně, jsou si vědci jisti tím, že by nový druh počítače zvládal nesmírně obtížné úkoly, jako je nepřetržité sledování finančních trhů či distribuci vody v metropolích. Ovšem do té doby je ještě hodně času, jelikož IBM pracuje teprve na naprostých základech.