Hlavní navigace

V USA vyšetřují první smrtelnou nehodu v autonomně řízeném autě. Tesla má problém

Martin Tábor

Samořízená auta jsou určitě budoucnost, i když např. automatické řazení není kromě USA nijak zvlášť oblíbené ani po desetiletích. Rozvoj autonomních vozitel však dostal velkou ránu. Ve voze Tesla zahynul první řidič a možná právě kvůli autopilotu.

Sdílet

Dopravní havárie není bohužel nic zvláštního, a to ani ta smrtelná. Stejná situace, ovšem v supermoderním autě řízeném autopilotem, je něco jiného a zřejmě jde o vůbec první případ v historii. S automaticky řízeným autem koketuje v současnosti více firem vč. Googlu, ale zřejmě jen Tesla Motors své technologie už plně zkomercionalizovala. Tesla Model S je elektromobil s fantastickými jízdními vlastnostmi – zrychlením, dojezdovou vzdáleností atd. Prakticky celé auto je ovladatelné pomocí obřího displeje, který umožní nastavit vše od výšky podvozku až po klimatizaci, střešní okno a otevření dveří.

Tesla Model s

Vůz disponuje nespočtem senzorů, které nejen že asistují samotnému řidiči a tím zvyšují bezpečnost v krizových situacích, ale jsou očima také pro autopilota. Ten by měl být schopen řídit auto nezávisle na osádce. Např. letecká přeprava statisticky vychází jako nejbezpečnější, ale i tak se jí mnoho lidí bojí více než třeba vlaků a autobusů. Nic není dokonalé a autonomní vozy jsou navíc v plenkách. Až dokáží auta komunikovat mezi sebou navzájem a přijímat informace ze senzorů kolem silnic, bude pozemní doprava nesrovnatelně bezpečnější než dnes. Velké množství much je možné vychytat a jestli se potvrdí, že k nehodě došlo skutečně pod vedením autopilota, Joshua Brown se stane asi první obětí zcela nové technologie.

Zdroj: theguardian.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty