Hlavní navigace

uTorrent hvězda mezi klienty?

Nápad sdílet data po síti je starý jako síť sama. S rozvojem Internetu, s technickými možnostmi uživatelů si dnešek bez možnosti výměny dat a souborů nedovedeme představit. Pojďme se podívat na jednoho z klientů, který nám to umožňuje.
Leoš Vychodil 12. 9. 2008

Sdílet

Úvodem si jen připomeňme, kdy to vlastně vše začalo. Samozřejmě je myšlenka výměny a sdílení souborů nebo dat stará jako síť sama. Vše ovšem bylo, oproti dnešku, výrazně omezeno, přenosové rychlosti byly nízké, technické vybavení a hardware nedosahovalo potřebnou úroveň . Za vznik skutečně funkční sítě tzv. P2P lze považovat rok 1999, její princip a podoba se praktiky nezměnila do dnešních dnů. S přibývajícím počtem uživatelů a poskytnutých dat se ale objevil problém, častá přetíženost a nemožnost si požadovaný soubor rychle stáhnout. Kdo z nás nezná strohé sdělení "nejsou volné sloty"? Jedna z možností se našla někdy v polovině roku 2001, kdy světlo světa spatřila síť Bittorrent. Její specifickou vlastností je to, že na rozdíl od FTP nebo http sdílení, kde čím více uživatelů, tím dochází k omezení rychlosti stahování, což je špatně, je určena především pro nárazový nápor uživatelů o daný soubor. Prostě, čím více zájemců jej stahuje, tím lépe. Dalším specifikem je to, že vlastně neobsahuje žádný způsob vyhledávání, k tomu jsou určeny speciální weby. Pro její fungování jsou zároveň důležité tři pojmy: seed, peer a tracker. Zde je stručný princip:

Zájemce zadá programu cestu k tzv. torrentu, který má údaje o požadovaném souboru. Ten je následně klientem stáhnut a na základě jeho informací je kontaktován tracker server, který můžeme považovat za jakéhosi "velitele" všech klientů. Tracker zároveň poskytne informaci o dalších uživatelích, od kterých je možné stahovat jednotlivé díly dat. Klient ale zároveň dává trackeru informaci o tom, co již jemu samotnému se podařilo stáhnout. Jakmile tedy získáte jakoukoliv část dat, tracker vás zařadí do okruhu klientů rozsáhlé společenství, neboť taktéž začnete poskytovat data těm, kteří je ještě nemají.Jeden z velmi populárních a oblíbených klientů je uTorrent, který si představíme. Jedná se o velmi výkonného Bittorrent klienta, který je optimalizován pro co nejmenší nároky na procesor, paměť a celý sytém. Navíc je uživatelsky přívětivý a s vynikající obslužností, samozřejmě je výhodou i čeština. Po stažení a instalaci do vybrané složky je možné program poprvé spustit. Jeho menu je sice velmi přehledné a ovládání intuitivní, pár důležitých informací k nastavení ale určitě neuškodí.

Zde jsou:

 • vyberte správně typ připojení podle rychlosti uploadu, dojde k optimalizaci přenosů a tím i zvýšení rychlosti
 •  otestujte NAT, dozvíte se, zda jste "Aktiv" či "Pasiv", jinými slovy, jestli je váš port průchozí pro připojení
 • v menu "Hlavní" zvolte asociaci s torrent soubory. Všechny torrenty se tak budou automaticky otevírat v aplikaci uTorrent, samozřejmě zvolte jakyk a třeba i způsoby aktualizací
 • stejně tak ve volbě "Rozhraní" je možnost program přizpůsobit požadavkům uživatele
 • zvolte složky, kam se mají stažená data ukládat
 •  v záložce "Připojení" nastavte "Port" "Používaný pro připojení" rozsah 5000-6000, povolte uTorrent ve Windows firewall (pokud jej používáte) a ostatní volby ponechte nezaškrtnuté (pouze v případě, že používáte router, ponechejte položku "Zapnout UPnP zaškrtnutou)
 •  u volby "Rychlost" správně zvolte jak rychlosti "Up" tak i "Down", pokud necháte "0" máte výchozí nastavení
 •  další volbou je "Bittorrent", pokud máte deaktivovány volby "Zapínat DHT u nových torrentů" a "Zapínat Peer Exchange", pak se automaticky nezapínají. Při povoleném DHT se načítá pouze seznam DHT uzlů, což ale může stroje s malou rychlostí připojení omezovat, pak je tedy lépe DHT nepovolovat vůbec. Pokud je stáhnut torrent např. z IsoHunt apod., tak se DHT i Peer Exchange pro tento torrent mohou zapnout v okně "Vlastnosti torrentu"

 
 • chcete-li, aby se automaticky zastavovalo seedování po dosažení hodnoty "Ratio", zaškrtněte položku "Limit uploadování" a doplňte hodnotu "0". Nezadávejte "Ratio" menší než "150" %, to vše v odkazu "Fronta"
 •  ve volbě "Plánovač" se dá naplánovat stahování včetně rychlosti tak, aby nedocházelo k omezení sítě, kterou využívám
 • volbu "WEB UI" zvolte v případě, že chcete používat webovou strávu uTorrentu přes webové rozraní, určeno pro zkušené uživatele
 •  "Rozšířené" je poslední položkou, změna jejích hodnot může vést k omezení funkčnosti klienta a proto by tyto úpravy měli provádět pouze zkušení uživatelé. Naštěstí se reset v případě, že něco nefunguje jak má, provést pomocí instalátoru a volby "Zvolte součásti", kdy zvolte "Resetovat settings.dat"

Pokud tedy máte nastaveno a vše funguje jak má, můžete se pustit do stahování. Jak již bylo řečeno, pro vyhledávání torrentů jsou určeny speciální vyhledávací weby. Těch je obrovská spousta, stačí jen si třeba do Google zadat do vyhledávání tohle slovo. A možná se nebude stačit divit, co vše se najde, nemá cenu a není dost prostoru pro věnování se jednotlivým odkazům. S tím je ovšem spojena druhá věc, bezpečnost a "čistota" některých stránek, riziko napadení počítače virem atd. Proto má sám o sobě uTorrent možnost vyhledávání. Torrenty také můžete hledat na těchto webech:

Tyto patří jednak k těm nejznámějším a navíc i s rozsáhlou databází, výchoze nastavený web IsoHunt obsahuje cca. 900.000 torrentů. Po nalezení požadovaných dat (torrentu) na zvoleném webu a po jeho stažení třeba na plochu a kliknutím na něj je, v případě, že jste při nastavení zvolili "Asociovat s torrent soubory" automaticky nabídnut jednak jeho obsah , tak i možnost zahájit okamžité stahovaní do vybrané složky. Vše je tedy přehledné a jednoduché, s plnou kontrolou uživatele. Tím možnosti klienta nekončí, neboť umí vytvořit i vlastní torrent soubor, o tom si povíme někdy příště.


Závěr


Samozřejmě, klientů je celá řada, zmiňme např. Azureus, BitSpirit, BitComet, Morpheus, Shareaza atd., nicméně oproti některým se uTorrent vyznačuje jednak přehlednou instalací, možnostmi nastavení, jednoduchým uživatelným ovládáním i pro méně pokročilé uživatele, ostatně spousta je jich "nepouští do žádných větších akcí" a nechává vše na základní nastavení a přesto jsou s účinností spokojeni. Velkou výhodou je čeština a také to, že je nejedná o žádný adware, s čímže se někdy u podobných programů bohužel setkáváme. Ostatně nejlépe je vždy si vše vyzkoušet a dle toho vybrat pro vás ten vyhovující.

Neberte, prosím, tento popis jako návod k nelegálnímu stahování čehokoliv. Pirátství je rozhodně špatné a je to trestný čin, je na každém z nás, zda si tuto skutečnost uvědomí a bude se podle toho chovat či nikoliv. Berte tudíž tento článek jen jako představení jedné ze zajímavých aplikací, se kterou se můžeme při brouzdání internetem setkat.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty