Hlavní navigace

Uprchlíky budou sledovat drony

Coudy

Uprchlická krize se v poslední době probírala v médiích snad ze všech stran. V záplavě všech možných negativních zpráv, lze najít ovšem jednu, která redakci stahuj.cz zaujala a to konkrétně sledování uprchlíků pomocí dronů.

Sdílet

V záplavě všemožných zpráv nás zaujala zpráva, že Evropská komise chce vytvořit vlastní letku dronů, která by měla na starosti sledovat  hlavně malé a rychlé lodě převážející uprchlíky ve Středozemním moři. Navíc, dle informací Evropské komise, bude kontrolovat stav emisí a bezpečnost lodní dopravy.

Po vlastním satelitním systému Evropské unie je tento počin zcela jistě logickým krokem, neboť každý dobře ví, že vyhodnotit snímky ze satelitu trvá dlouhé desítky minut. Letka dronů by tak zcela jistě měla disponovat kvalitními kamerami s infračervenými senzory a chemickými čidly. Dle informací serveru Politico, by celková hodnota zakázky neměla překročit částku 22 milionů eur.

Řídící a operační středisko letky by se mělo nacházet v Lisabonu a to konkrétně v Evropské agentuře námořní dopravy. Jak je již v poslední době zvykem mnoho členských státu má k tomuto programu řadu námitek a jako hlavní problém uvádějí to, že drony by měly spadat pod agenturu pohraniční stráže Frontex, navíc například Německu se nelíbí ani celková cena projektu. 

Maltští představitelé zase mají strach, že posilování evropské pohraniční stráže je citelný zásah do suverenity členských států. Jak celá kauza dopadne, není ještě známo, ale určitě je monitoring a hlavně následné správné řešení migrační vlny krokem vpřed.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty