Hlavní navigace

Uniklé screenshoty Windows 8.1 Update 1

Na internetu se objevily první screenshoty z další chystané aktualizace Windows 8.1. Přestože jsou zatím zcela neoficiální, odhalují např. některé změny v chování Úvodní obrazovky (alias Metro).
Martin Tábor 28. 1. 2014

Sdílet

Na Windows 8.1 asi zatím nepřešla nijak značná skupina uživatelů původních „Osmiček“ a Microsoft již chystá další změny. Ty by měly podle všech aktuálně dostupných informací přijít již v březnu, a to s balíčkem „Update 1“, který Windows 8.1 funkčně posune opět o nějaký ten kus dopředu či zkrátka pouze „jinam“. O konkrétních změnách se toho zatím moc neví, ale předpokládá se, že se budou týkat i vylepšení kompatibility s mobilních systémem Windows Phone 8.1 (plánovaného s největší pravděpodobností na duben). Microsoft totiž usiluje o co největší soudržnost svého ekosystému, a tak má postupem času dojít snad až k sjednocení aplikací pro „stolní“ Windows a zatím čistě mobilní Windows Phone.

Windows 8.1 Update 1 – nové kontextové menu
 

První neoficiální screenshoty z vývojového sestavení Windows 8.1 Update 1 však poukazují i na změny v samotném GUI operačního systému. Ty se na první pohled týkají snahy, prosadit dotykové aplikace a zvýšit počet jejich uživatelů i na „nedotykových počítačích“. Poměrně velkou zajímavostí jsou tak připnuté aplikace Windows Store na hlavním panelu klasické plochy, jelikož tato možnost v dosavadních Windows 8.1 zcela chybí. Úvodní obrazovka již sice kombinuje běžné programy s těmi dotykovými, avšak běžný desktop je, co se zástupců týče, vyhrazen čistě jen běžným aplikacím.

Windows 8.1 Update 1 – dotykové aplikace na Hlavním panelu

Logika věci tak říká, že k prosazení platformy Windows Store by právě tato drobná změna přispět mohla, zvláště pak, když ve Windows 8.1 může na jednom monitoru běžet více aplikací (vč. Plochy) vedle sebe. Jak je patrno z prvního screenshotu, změn asi dozná i kontextové menu v dotykovém prostředí, které možná Microsoft upraví tak, aby při ovládání myší vzhledově odpovídalo desktopovému variantě. Při dotykovém ovládání však bude téměř s jistotou zachována současná zánovní lišta, vysouvající se z okraje obrazovky. Tato dvojakost se sice může jevit jako podivná, ale i Microsoft možná konečně přišel na to, že dobrá ergonomie má zcela jiné požadavky při ovládání běžnou myší a dotyky. Kromě výše zmíněného by Update 1 měl snížit požadavky Windows na kapacitu disku, což je jasným krokem ve prospěch nových úložišť SSD.

Zdroj: neowin.net

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty