Hlavní navigace

Ubuntu je prý nejbezpečnější operační systém pro uživatele

Dle britského Národního technického úřadu pro zajištění informací (CESG) je pro uživatele nejbezpečnějším OS Ubuntu 12.04 LTS. Ubuntu totiž zvítězilo ve srovnání s takovou konkurencí jako Windows 8, 7, iOS 6 či Android 4.2.
Martin Tábor 22. 1. 2014

Sdílet

Britský nezávislý úřad Communications-Electronics Security Group zveřejnil výsledky studie, která by mohla minimálně Britům poradit, jaký operační systém zvolit, aby svá data co nejvíce ochránili. Nezávislá nezisková organizace spolupracuje s řadou význačných univerzit a jejím hlavním cílem je výzkum v oblasti zabezpečení dat a následné informování veřejnosti či vládních institucí. Ze studie, uskutečněné na sklonku roku 2013, vzešlo doporučení, které Ubuntu 12.04 LTS vyneslo na pomyslnou první příčku v kvalitě ochrany uživatelských dat. Do výzkumu byly přitom zahrnuty bez jakéhokoli dalšího rozlišení desktopové i mobilní systémy, takže se Ubuntu utkalo např. s Windows 8, Windows 7, Apple iOS 6, Androidem 4.2, ale i Blackberry 10.1, Windows Phone 8 a dalšími.

Ubuntu 12.04 LTS „Precise Pangolin“

Pojem bezpečnost má však mnoho podob, a tak i CESG testoval operační systémy na určitý počet vybraných oblastí. Jednalo se tak např. o práci s VPN, šifrování dat, odolnost proti napadení malwarem, nastavení bezpečnostní politiky, oddělené spouštění aplikací atd. Pravdou je, že Ubuntu nesplnilo vše na jedničku, ale v relaci s ostatními „soutěžícími“ dopadlo v bodovém hodnocení nejlépe. Na poslední příčce v kvalitě zabezpečení (tedy nejhůře) se pak v testu CESG umístily Windows Phone 8. Hodnocení bylo celkově postaveno tak, že se nejlépe umístily systémy, nabízející uživatelům sofistikované možnosti nastavení. Dále je dobré zmínit i to, že Ubuntu 12.04 (z dubna 2012) je zatím posledním vydáním s tzv. prodlouženou podporou, a právě proto bylo do testu vybráno místo poslední verze 13.10.

Zdroj: zdnet.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty