Hlavní navigace

Ubuntu 17.04: nové jádro, nové balíčky a konec swapu

První Ubuntu letošního roku dorazilo. S názvem Zesty Zapus dosáhlo nejen konce abecedy, ale také jedné dlouhé éry. Pochopitelně přináší aktuální balíčky, drobná vylepšení, ale také předzvěst, že se linuxový desktop změní.
Martin Tábor 3. 5. 2017

Sdílet

Ubuntu je minimálně mezi méně zkušenými uživateli v podstatě synonymem pro Linux. První verzi mohli zájemci stahovat již v říjnu 2004 a od té doby přichází nové verze dvakrát do roka. Distribuce si získala oblibu především proto, že jejím záměrem bylo připravit linuxový systém vhodný i pro běžné uživatele, pro něž příkazová řádka, jakkoli mocná, není nejpohodlnějším nástrojem. Jako základ posloužil Debian a vývojáři Ubuntu se pustili především do tvorby grafickým nástrojů, skrze něž bylo možné systém jednoduše konfigurovat.

Ubuntu 17.04 s Unity 7

Jak šel čas, firma Canonical (zašťituje vývoj Ubuntu) se rozhodla zkusit štěstí a od ostatních distribucí se ještě více odlišit – přišlo nové výchozí rozhraní Unity, které od začátku cílilo i na dotyková zařízení. Právě sem chtělo Ubuntu expandovat a stát se i operačním systémem pro smartphony. Jednotlivé plány však finančně i technicky stroskotaly.

Ubuntu GNOME 17.04

Ubuntu 17.04 je tak posledním vydáním, kde je Unity jako výchozí uživatelské rozhraní a Ubuntu 17.10 se plně vrátí ke GNOME, jež mezitím urazilo velký kus cesty samostatně. Ubuntu ale popravdě existuje v mnoha oficiálních variantách, mezi něž patří i Ubuntu GNOME – právě tato odnož bude od podzimu hlavní.

Ubuntu Budgie 17.04

Mezi oficiální deriváty se od verze 17.04 zařadilo také Ubuntu Budgie, které také staví na GNOME, nicméně využívá vlastní GUI. O Unity se navíc hlásí komunita, a tak je klidně možné, že si jen vymění místo s aktuálním Ubuntu GNOME. Všechny varianty Ubuntu 17.04 přináší linuxové jádro 4.10 a aktualizace balíčků, jak je tomu běžné. Větší změnou je, že při čisté instalaci se již nevytváří swapový oddíl, místo něhož Ubuntu využije odkládací soubor. Tak je to běžné ve Windows i macOS, přičemž výhodou je flexibilita – současné počítače mají dostatek RAM, a tak je zbytečné zabírat trvale část diskové kapacity zvláštním oddílem. U starších PC, které swap využívají hodně, však dojde k poklesu výkonu (doporučujeme tedy swap oddíl vytvořit ručně).

Oficiální deriváty Ubuntu 17.04:

Zdroj: ubuntu.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty