Hlavní navigace

Ubuntu 14.04 LTS: náhrada za Windows XP (1. část)

Uteklo šest měsíců a na scéně je nové Ubuntu - tentokrát přímo 14.04 LTS s prodlouženou podporou. Otázka, co přináší nového a zda může být i východiskem pro dosavadní uživatele Windows XP, je tedy velmi aktuální.
Martin Tábor 24. 4. 2014

Sdílet

2. ČÁST >>

 

Vzhledem k nedávnému ukončení podpory Windows XP snad nemohlo Ubuntu 14.04 LTS přijít v lepší čas. Pakliže by to byl marketingoví plán, manažeři by jistě sklidili i nějakou tu prémii k platu, avšak i letošní dubnový termín se zrodil pouze z dlouhodobého plánu, kdy nové Ubuntu vychází každého půl roku a verze s prodlouženou podporou pak každé dva roky. Pravdou však zůstává, že verze 14.04 LTS se jednoduše objevila v ten pravý čas. LTS lze totiž s úspěchem nasadit i v prostředí, kde není možné instalovat často nové verze s nejistotou zpětné kompatibility a přesto dostávat až pět let bezpečnostní i funkční opravy. Navíc bývají LTS vydání i dobře odladěna, a to právě z důvodu, aby bylo možné pětiletou podporu skutečně poskytnout bez větších zásahů do systému. Běžné Ubuntu je podporováno pouhých devět měsíců a s nadsázkou slouží jako vývojový milník nadcházejího "Long Term Support".

Ubuntu 14.04 LTS "Trusty Tahr" - ilustrační obrázek

V článku se zaměříme na obecné představení Ubuntu, novinky současného vydání a poté na benefity i úskalí, které jsou spojeny s možným přechodem z aktuálně již nepodporovaných Windows XP SP3. Jak se říká, každá mince má dvě strany a i zde toto úsloví dozajista platí. Předem lze však říci, že nahrazení Windows XP novým Ubuntu v řadě případů možné je, a to bez větších problémů a s velkým přínosem v oblasti bezpečnosti. Představíme si i jednotlivé oficiální varianty (klony), a to s důrazem na kritérium jednoduché ovladatelnosti pro uživatele Windows a hardwarové náročnosti, přibližně odpovídající schopnostem starších počítačů, zrozených právě pro Windows XP či dokonce starší Windows 2000.

Novinky v Ubuntu 14.04 LTS

Ubuntu se za téměř deset let svého vývoje posunulo mnohonásobně blíže k tomu, co si jeho tvůrci vytyčili za hlavní úkol. Tím je upravit GNU/Linux tak, aby byl kromě počítačových geeků vhodný i pro méně technicky zdatné uživatele, domácnosti, firmy, tedy potažmo - aby tato distribuce splnila očekávání běžných počítačových uživatelů, mezi něž rozhodně spadá připravenost pro každodenní produktivní i neproduktivní práci, bez nutnosti složité prvotní  konfigurace či rutinně prováděných složitějších technických úkonů. Ubuntu by šlo tedy již skutečně označit za "klikací Linux", což skutečně může přilákat nové uživatele nebo distribuci širokým masám alespoň zpřístupnit a věřit tak v širší nasazení ve firmách apod.

I v současném vydání se najdou zajímavé novinky, jež opět používání minimálně zpříjemňují. Mezi ty základní patří krom obligátní aktualizace vestavěného software:

  • vylepšený vzhled oken - užší rámečky a lepší vyhlazování rohů,
  • integrované menu - volitelně lze aktivovat skrývací menu v záhlaví každého okna,
  • kompatibilita s "Hi-PPI" displeji (škálování GUI) - uživatelské rozhraní mělo doposud problémy s velmi vysokým rozlišením u některých ultrabooků apod.,
  • nová zamykací obrazovka (aktivována zkratka "Super+L").

Ubuntu 14.04 LTS - nové integrované menu

Značně zajímavé je nové menu, které se již volitelně může zobrazovat v záhlaví každého okna. Klasicky totiž Ubuntu již delší dobu uplaňuje stejný princip jako Apple OS X (menu umístěno u horního okraje obrazovky), avšak uvedené integrované menu je mezi nejrozšířenějšími OS možná jedinečné. Velká skupina dosavadních uživatelů si na vzhled a chování Unity (uživatelské prostředí Ubuntu od roku 2011) dlouhodobě stěžovala, a tak se zřejmě Canonical rozhodl, propustit do vydání 14.04 několik ústupků podobně, jako Microsoft v nedávném Windows 8.1 Update 1. Výsledek je však na první pohled relativně dobrý a skrývací menu v záhlaví okna si své uživatele jistě najde. Dále bylo Unity přizpůsobeno displejům s velmi vysokým rozlišením a nová je i zamykací obrazovka. Z vestavěné softwarové výbavy pak zmizel klient pro úložiště Ubuntu One, jež k 1. červnu bohužel zcela skončí. Oficiálním důvodem k tomuto kroku je potřeba uvolnění zdrojů pro vývoj samotného systému a fakt, že s Ubuntu je kompatibilních mnoho nejrozšířenějších cloudových úložišť třetích stran.

První Ubuntu v historii (verze 4.10, říjen 2004) - rozdíl je patrný

Kromě výše zmíněného obsahuje vydání 14.04 samozřejmě nové linuxové jádro (konkrétně 3.13.x), které opět zaručuje podporu většího množství hardware, takže Ubuntu zvládne modernější periferie, notebooky, ultrabooky atd. Navíc došlo k vylepšení správy napájení a podpory grafických karet. Proběhla optimalizace pro vícedotykové obrazovky a trackpady, což zcela jistě souvisí i s plánovaným nástupem tabletové verze Ubuntu. První tablety se systémem Ubuntu Touch by se měly objevit již v tomto roce a zmíněný systém bude vycházet právě z aktuálního Ubuntu 14.04 LTS. Každopádně se tedy jedná o operační systém, o němž bude v blízké budoucnosti slyšet stále více. Pochopitelně proběhl i upgrade předinstalovaného software, který zahrnuje položky jako poslední verzi svobodného kacelářského balíku LibreOffice, prohlížeč Firefox a mnoho dalších kousků nejznámějšího open source.

 

Ano, Ubuntu skutečně není pouze jedno!

Pro toho, kdo o Ubuntu byť minimálně stojí, bude určen následující článek, v němž se zaměříme na možnosti instalace, výběr nejvhodnější varianty Ubuntu pro konkrétní počítač a některé další podrobnosti (i v podobě screenshotů). Vzhledem k tomu, že jde neoddiskutovatelně o moderní a kvalitní operační systém, dostupný zcela zdarma, za vyzkoušení asi rozhodně stojí. Kdo je však zcela závislý na specializovaném software pro Windows a disponuje dostatečně kompatibilním (výkonným) počítačem, měl by co nejrychleji zauvažovat o pořízení některé z podporovaných verzi komerčního OS z Redmondu, případně pak o koupi nového počítače s licencí v ceně.

 

 

2. ČÁST >>

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty