Hlavní navigace

TuneUp Utilities 2014 - kompletní vyčištění počítače s novými funkcemi

Oblíbený balík nástrojů pro optimalizaci a vyčištění systému přichází v nové verzi 2014. Mezi hlavní novinky patří přepracované rozhraní, režim pro používání počítače na palubě letadla nebo lepší čištění disku.
Roman Polášek 29. 10. 2013

Sdílet

Soubor nástrojů TuneUp Utilities patří mezi absolutní světovou špičku v oblasti optimalizace systému, čištění disku a dalších úprav, které mají váš počítač nejen udržet v kondici, ale i zrychlit.

Tuto aplikaci nepoužijete jen jednou, ale slouží k neustálému udržování pořádku ve vašem počítači. Obsahuje nástroje, kterými můžete spravovat programy po spuštění nebo odinstalovat nežádoucí aplikace. Rovněž vám pomůže defragmentovat disk, zkontrolovat, jestli neobsahuje chyby, bezpečně vám umožní data smazat nebo je v případě nutnosti obnovit, pokud jste je nechtěně smazali standardní cestou. Přítomny jsou také nástroje, kterými vyčistíte nepotřebná data uložená brouzdáním na internetu či používáním různých aplikací. Zvýšení rychlosti systému dosáhnete i vyčištěním a defragmentací registru. Zároveň aplikace nabízí přizpůsobení vzhledu Windows a různé režimy výkonu počítače, které oceníte hlavně při provozu zařízení na baterii. Podle výčtu funkcí vidíte, že je aplikace vskutku komplexní a nabízí možnosti týkající se všech důležitých částí systému.

Na trh byla uvedena nová verze 2014, která doznala hned několika vylepšení, která si podrobněji představíme v článku. Přidány byly nejen nové funkce, ale i ty existující se dočkaly změn a užitečných vylepšení.

Ihned po instalaci vám aplikace nabídne optimalizaci a vyčištění systému

Ihned po instalaci vám aplikace nabídne optimalizaci a vyčištění systému

Ihned po instalaci vám aplikace nabídne optimalizaci a vyčištění systému

Zbrusu nové a přehlednější rozhraní

Tou nejviditelnější změnou je přepracované uživatelské rozhraní. Všechny funkce dělí do několika logických kategorií podle významu. Zároveň na úvodní stránce nabízí kromě přehledu o aktuálním stavu počítače i jednoduché přepínače, jejichž pomocí můžete ihned provést vybrané akce. Například můžete měnit řízení výkonu a spotřeby počítače, od ekonomického provozu až po turbo mód. Přepínáním můžete docílit především lepší výdrže baterie.

První záložka v hlavním okně poskytuje nejen základní přehled, ale také několik přepínačů

První záložka v hlavním okně poskytuje nejen základní přehled, ale také několik přepínačů

První záložka v hlavním okně poskytuje nejen základní přehled, ale také několik přepínačů

Bohužel právě k novému rozhraní musí směřovat také negativní poznámka, protože ne vždy je reakce rozhraní úplně okamžitá. Nahrávání některých komponent bylo poměrně zdlouhavé, či bylo některá kliknutí třeba opakovat. Snad tyto chyby opraví brzká aktualizace.

Režim letadlo pro větší výdrž baterie

Hned na úvodní obrazovce aplikace naleznete také další novinku, kterou je režim letadlo. Při jeho aktivaci dochází k vypnutí wi-fi a modulu bluetooth, což je pro bezpečnost letového provozu vyžadováno. Zároveň se tato funkce snaží uspořit co nejvíce energie a prodloužit tak výdrž notebooku na baterii. Tohoto cíle se snaží dosáhnout pomocí snížení taktu procesoru a také snížením výkonu dalších komponent. Rovněž jsou v režimu letadlo vypnuty zbytečně běžící aplikace na pozadí.

Snadné odstranění duplicit

Jednou z hlavních a možná více užitečných novinek je nový nástroj, jehož pomocí lze hledat a odstraňovat duplicitní soubory na disku. Tím můžete velmi efektivně získat další místo na disku, které je nyní zabráno zbytečnými kopiemi, které byly v průběhu práce vytvořeny.

Aplikace proskenuje celý disk, či vámi zvolenou oblast, a poté zobrazí seznam všech duplicitních souborů. Velkou výhodou je, že jsou výsledky přehledně rozděleny do několika kategorií. Máte tak zvlášť přehled o fotkách, videích, hudbě nebo dokumentech.Významného vylepšení se dočkalo také čištění systému

Nová funkce třídí nalezené duplicitní soubory do různých kategorií

Nová funkce třídí nalezené duplicitní soubory do různých kategorií

Nová funkce třídí nalezené duplicitní soubory do různých kategorií

Vylepšené čištění disku

Mazání duplicit však není jedinou cestou, jak získat zpět volné místo na disku. Zbytečně jej obsazují také nepotřebné či dočasné soubory používaných aplikací. Ty většinou po sobě moc neuklízejí a tím na vašem disku zanechávají spoustu dat, která nebudou nijak odstraněna. Naštěstí aplikace TuneUp Utilities 2014 nabízí efektivní čištění těchto souborů pro více jak 150 různých programů. Nově na jejich seznamu najdete například iTunes, CyberLink Power DVD nebo ACDSee.

Významného vylepšení se dočkalo také čištění systému

Významného vylepšení se dočkalo také čištění systému

Významného vylepšení se dočkalo také čištění systému

Novinkou verze 2014 jsou i aktualizace této funkce. Pokud autoři přizpůsobí čištění pro další aplikaci, či novou verzi již existující, bude tato aktualizace automaticky stažena do vašeho počítače a vy ji tak budete moci při dalším čištění použít. Tím získáte software, který bude neustále zlepšován i poté, co si jej zakoupíte.

Pomocník s mnoha užitečnými nástroji

Aplikaci TuneUp Utilities mohou použít nejen méně zkušení uživatelé, ale i ti pokročilí, kteří chtějí získat nadstandardní funkce pro optimalizaci a vyčištění systému. Aplikace má poměrně kvalitní a často i bezplatnou konkurenci, přesto si jistě zaslouží vaši pozornost. Můžete si ji bezplatně vyzkoušet a také během této lhůty zjistit, jak může vašemu počítači trvale pomoci.

V případě, že se vám TuneUp Utilities 2014 zalíbí, můžete využít nabídky našeho specialisty na software – obchodu sw.cz. Kromě nové licence do minuty nabízí také výhodnou možnost upgradu z předcházející verze.


Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty