Hlavní navigace

TuneUp Utilities 2012: optimalizovaný počítač pro rok 2012

Tradiční a osvědčený nástroj pro optimalizaci systému vychází v nové verzi pro rok 2012. Článek vás seznámí se základními funkcemi a novinkami, které jsou k dispozici v poslední verzi programu.
Petr Tumajer 12. 11. 2011

Sdílet

Správně optimalizovat celý systém a vyladit počítač není jednoduchá záležitost. Většina uživatelů se nechce soustavně věnovat různým systémovým nastavením, defragmentaci disků, opravám registrů a dalším činnostem, které souvisejí s optimalizací systému. V příslušné sekci Stahuj.cz je k dispozici celá řada různých nástrojů pro optimalizaci sytému, které tyto činnosti usnadňují nebo umožňují jejich automatizaci.

Mezi kvalitní produkty tohoto typu je možné bezpochyby zařadit program TuneUp Utilities, který je každoročně vydáván v nové verzi. Tato aplikace sdružuje veškeré potřebné nástroje pro optimalizaci systému a poskytuje funkce pro plánování jejich činností.

TuneUp Utilities je schopen systém automaticky analyzovat a navrhnout vhodné kroky (typy) pro jeho údržbu, zvýšení výkonu a opravu různých problémů. Proto s touto aplikací zvládnou efektivní optimalizaci systému i méně zkušení uživatelé.

Instalace a čeština pro uživatelské rozhraní

Program je distribuován jako shareware se zkušební lhůtou 14 dní. Po stažení instalačního balíčku je možné spustit proces instalace. V průběhu instalace stačí odsouhlasit licenční ujednání a vše ostatní probíhá zcela automaticky bez zásahu uživatele.

Úvodní okno průvodce instalací.

Úvodní okno průvodce instalací.

Úvodní okno průvodce instalací

Snad jediným nedostatkem programu je absence češtiny v jeho uživatelském rozhraní. Tento nedostatek je možné řešit neoficiálním, ale kvalitním překladem, který je možné stáhnout z příslušné stránky (Buchtič blog). Tento překlad je distribuován ve formě ZIP archivu. Po jeho rozbalení stačí spustit EXE soubor. Stiskem tlačítka Instalovat je spuštěn proces instalace češtiny. Po opětovném spuštění TuneUp Utilities již s vámi bude tento program komunikovat česky.

Instalace češtiny.

Instalace češtiny.

Instalace češtiny

Optimalizační nástroje

TuneUp Utilities představuje komplexní nástroj pro optimalizaci systému. Je zde k dispozici celá řada nástrojů rozdělených do jednotlivých kategorií: Nainstalované programy, Pevný disk, Místo na disku, Registr, Počítač, Doporučení, Windows a TuneUp Utilities.

Ve skupině Nainstalované programy jsou k dispozici funkce pro dočasné deaktivování nepoužívaných programů, správce programů spouštěných současně se startem systému a nástroj pro odinstalování programů.

Skupina Pevný disk obsahuje nástroje pro defragmentaci, kontrolu chyb, obnovení vymazaných souborů a bezpečné vymazání souborů (bez možnosti obnovy).

Skupina Místo na disku obsahuje nástroj pro vyčištění disku (odstranění nepotřebných souborů) a nástroj pro efektivní vymazání velkého množství dat.

Nástroje ve skupině Registr umožňují jeho defragmentaci, odstranění neplatných položek nebo realizaci manuálních úprav.

Ve skupině Počítač je možné přepínat mezi Ekonomickým režimem (novinka), Standardním režimem nebo Turbo režimem. Dále jsou zde k dispozici funkce pro Úklid 1 kliknutím, Konfiguraci automatické údržby a Zobrazení systémových informací.

Skupina Doporučení obsahuje výsledky automatické analýzy systému (typy), které se týkají zvýšení výkonu, opravy problémů a optimalizace startu systému.

Ve skupině Windows můžete opravovat běžné problémy, upravit nastavení operačního systému nebo změnit jeho vzhled. Dále je možné odebírat neplatné zástupce nebo zobrazovat a ukončovat běžící procesy.

Skupina TuneUp Utilities umožňuje vrátit realizované změny, zkontrolovat aktualizace programu a zobrazovat zprávy o jeho činnosti.

Okno zobrazující všechny funkce TuneUp Utilities 2012

Okno zobrazující všechny funkce TuneUp Utilities 2012


Okno zobrazující všechny funkce TuneUp Utilities 2012

Většina výše zmíněných funkcí byla podrobněji popsána v dříve uveřejněném článku, a proto se pojďme zaměřit na novinky ve verzi 2012.

Novinky ve verzi 2012

V porovnání s verzí 2011 se v levém dolním rohu hlavního okna aplikace objevují vedle ovládacího prvku pro Turbo režim další ovládací prvky pro přepínání mezi Standardním režimem (režim napájení určený operačním systémem) a Ekonomickým režimem, který je možné podrobněji konfigurovat přímo v prostředí aplikace.

Hlavní okno TuneUp Utilities 2011.

Hlavní okno TuneUp Utilities 2011.


Hlavní okno TuneUp Utilities 2011

Hlavní okno TuneUp Utilities 2012.

Hlavní okno TuneUp Utilities 2012.


Hlavní okno TuneUp Utilities 2012

Právě Ekonomický režim patří asi k nejvýznamnějším novinkám nové verze. Tuto funkci ocení především uživatelé notebooků. Nová funkce je schopna uspořit energii a zajistit delší výdrž baterie.

Konfigurační volby Ekonomického režimu.

Konfigurační volby Ekonomického režimu.


Konfigurační volby Ekonomického režimu

K dalším novinkám patří vylepšená funkce pro deaktivaci programů. Tato funkce je nyní vybavena automatickým agentem. 

K drobným změnám došlo v uživatelském rozhraní. Zde jsou vhodnějším způsobem uspořádány některé konfigurační volby.

Závěr

Aplikace TuneUp Utilities představuje kvalitní a osvědčený nástroj pro optimalizaci počítače. Každoroční vydání nové verze však musí nutně v určitém časovém horizontu vyčerpat možnosti pro její výraznější zdokonalování. Dle mého názoru se tato skutečnost projevuje právě u verze 2012, která v porovnání s verzí 2011 větší množství novinek nepřináší.

Na druhou stranu upgrade na nejnovější verzi ocení především majitelé notebooků. Nová funkce Ekonomický režim je dobře využitelná při optimalizaci režimu napájení s cílem maximalizovat výdrž baterie.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty