Hlavní navigace

Total Commander aneb co jste možná nevěděli

V dnešní době máme v počítačích veliké množství dat. Abychom se v tomto (mnohdy) zmatku vyznali, používají se programy nazývané správci souborů. Nevyhovuje vám Průzkumník Windows? Vyzkoušejte nejpopulárnější software tohoto druhu – Total Commander.
Petr Malík 20. 9. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Tento software je k dispozici pro 64, 32 i 16 bitové Windows, dále pak jako freeware pro Pocket PC, Windows CE a Smartphone. Ke stažení je v mnoha jazykových verzích včetně češtiny. Možná si někteří z vás pamatují původní název programu – Windows Commander. Avšak v létě roku 2002 přišel vývojářům dopis od vlastníka obchodní značky „Windows“, aby program přejmenovali. Lidé by si prý mohli myslet, že jde o produkt společnosti Microsoft. Proto se od verze 5.11 jmenuje Total Commander. Tento správce souborů si za dobu své existence získal opravdu úctyhodné množství příznivců. Málokdo však zná všechny jeho funkce a většina uživatelů používá pouze ty základní.

Program vychází z původní koncepce starých souborových manažerů pro operační systém DOS, jako byl například Norton Commander nebo český M602. V programu jsou tedy dvě okna s výpisem adresářů vedle sebe. Soubory mohou být zobrazeny jako seznam, podrobnosti, komentáře, miniatury nebo strom. Ten pak lze zobrazit buď v jednom sloupci nebo v obou. Pokud vám stačí jen jedno okno se soubory, můžete mít v druhém nádhed, jenž zobrazuje detailní informace o vybraném objektu.

Total Commander podporuje mimo jiné i archivaci a pozdější dekomprimace souborů typu ZIP, ARJ, LZH, RAR, UC2, TAR, GZ, CAB, ACE. Dále je v programu vestavěný FTP klient s podporou FXP (server-server – data tedy mohou proudit přímo mezi dvěma servery a nemusí přes mnohdy pomalou linku klienta), je zde i podpora pro HTTP proxy. Můžete tedy spravovat nejen soubory ve svém počítači, ale i v celé síti. Adresa, přihlašovací údaje i heslo k FTP serveru se dají trvale uložit do seznamu nadefinovaných připojení a opětovná návštěva serveru je tedy otázkou chvilky.

Mezi užitečné funkce patří i tisk seznamu souborů, lze ho provézt s podsložkami i bez nich. Je zde i možnost uložit výběr do souboru. Jednoduše si označíte soubory, jejichž seznam potřebujete, a exportujete ho do externího textového souboru.

Vyhledávání v Total Commanderu je velice efektivní. Kromě klasických vyhledávacích atributů jako název souboru, jeho velikost nebo datum poslední modifikace můžete zadat i atributy souboru (tzn. zda je pouze ke čtení, skrytý apod.) Vyhledávat můžete buď ve všech podsložkách nebo se omezit jen na určitou hloubku. Oproti Průzkumníku ve Windows nabízí dále Total commander hromadné přejmenování souborů (užitečné například u fotografií), tlačítko historie, oblíbené adresáře, kopírování souborů na pozadí, porovnávání souborů nebo práci ve více adresářích najednou pomocí záložek. Hlavně je však tento software velice snadno rozšiřitelný o nové funkce díky propracovanému API pro psaní vlastních pluginů. Pomocí nich lze například jednoduše prohlížet obrázky, poslouchat hudbu ve všech používaných formátech nebo editovat registry Windows. Možnosti pluginů jsou takřka neomezené.

Také je k dispozici velice zajímavá aplikace pro pokročilou konfiguraci Total Commanderu: TweakTC. Jedinou možností, jak nastavit některé funkce Total Commanderu podle vašeho přání, je editování konfiguračních souborů wincmd.ini a wcx_ftp.ini. To však zvládne jen pokročilejší uživatel, proto je zde aplikace TweakTC. Přináší více než 65 funkcí. Můžete například zablokovat zobrazování úvodní obrazovky, odebrat hranaté závorky z názvů adresářů, změnit ikony v programu, zakázat scrollování myši nebo zakázat přejmenování souborů a složek. Nepostradatelné fuknce přináší i pro uživatele, kteří se často připojují k FTP.

Kde doplňky sehnat? Existuje více stránek pro stažení doplňků pro Total Commander, například hned na stránkách výrobce. Zde jsou k dispozici balíčky jazyků, nástroje i pluginy. Další můžete stáhnout třeba na wincmd.ru nebo totalcmd.pl.

Instalace doplňků je poměrně jednoduchá, většinou se dají stáhnout v archivu ZIP, v takovém případě by neměl být problém na takový archiv poklepat myší v TC a program vám automaticky nabídne instalaci. Další možnost, jak nějaký doplněk nainstalovat, je kliknutí na volbu Konfigurace → Možnosti a po levé straně na položku Doplňky. Celkem je možno instalovat čtyři typy zásuvných modulů. V archivu ZIP by se měl vždy jeden z nich nacházet. Jsou to soubory s koncovkami WCX, WFX, WLX a WDX.

WCX jsou doplňky pro komprimaci. Pokud vám nestačí podporované formáty archivů, které jsou v základní verzi Total Commanderu, můžete podporu rozšířit například o 7Zip, ISO nebo dokonce AVI.

WFX patří mezi doplňky souborových systémů. Můžete tak rozšířit funkce programu například o ripování audio CD, vypalování CD nebo DVD, e-mailového klienta, virtuální disk apod.

WLX jsou zobrazovací doplňky. Pomocí nich můžete prohlížet v externím okně (nebo panelu) jakékoli typy obrázků, ale i dokumenty MS Word, tabulky MS Excel nebo různé databáze. To vše pomocí klávesové zkratky Ctrl + Q nebo jednoduše klávesou F3.

WDX jsou doplňky sloužící k zobrazování podrobnějších informací o souborech. Například ID3 tagy u MP3, autor u dokumentů nebo informace, jako je datum a čas poslední editace apod.

Závěr

Total Commander je určitě velmi silným nástrojem pro správu vašich dat, j e jen na vás, zda chcete mít „vše v jednom“ nebo používat klasického Průzkumníka Windows. Příště si představíme některé zajímavé pluginy pro tento program.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty