Hlavní navigace

Technologie Windows NT slaví 20 let

<p>&#160;</p>
Windows NT je pro mnoho lidí dnes již možná neznámým pojmem, avšak lze říci, že právě v roce 1993 se začaly psát dějiny moderních Windows. Na technologii NT totiž staví i nejnovější redmondské OS jako Windows 8, a to vč. aktualizace 8.1.
Martin Tábor 1. 8. 2013

Sdílet

Uteklo dvacet let od chvíle, kdy na trh operačních systémů vstoupila tehdy zcela nová technologie s příhodným názvem NT (New Technology). V roce 1993 byl nejrozšířenějším systémem v Česku jistojistě MS-DOS, avšak Microsoft již v této době mohl bohatším zákazníkům s lepším hardwarem nabídnout o generaci modernější řešení. V roce 1993 vydaný operační systém Windows NT 3.1 se sice od zmíněného MS-DOSu lišil grafickým uživatelským rozhraním, avšak jednou z nejdůležitějších komponent bylo právě jádro (tzv. kernel) NT. Windows 3.1, z nichž Windows NT 3.1 vzhledově vycházely, přitom stále běžely na 16-bitovém MS-DOSu. Již první NT verze Windows však byla projektována jako plně 32-bitový OS.

Grafické uživatelské rozhraní Windows NT 3.1
 

Další vývoj pak směřoval ke dvěma větvím Windows, z nichž systémy jako Windows 95, 98 a Me běžely stále jen na mírně inovovaných verzích MS-DOSu, který tvořil, nutno říci nepříliš stabilní, jádro těchto OS. Systémy však běžely i na slabším hardwaru a Microsoft je nabízel hlavně domácím uživatelům za nižší cenu. Paralelní větev s jádrem NT (hlavně pro firemní klientelu a servery) pak tvořily např. Windows NT 3.5, NT 4.0 (vzhled Windows 95), Windows 2000 (vzhled Windows Me) a konečně – Windows XP. Poslední zmíněný softwarový produkt konečně spojil onu „domácí“ větev Windows – bohatou na multimediální funkce, avšak s nestabilním a zastaralým jádrem – a kernel NT. Microsoft navíc upustil od původního pojmenovávání, a tak jen zkušenější uživatelé vědí, že W2k ukrývaly jádro NT 5.0, Windows XP – NT 5.1 a dvacet let staré jádro se ve verzi NT 6.3 dokonce stále skrývá i v chystané aktualizaci Windows 8.1. Technologie, kterou Microsoft vyvinul společně s firmou IBM, se tak více než osvědčila.

Zdroj: zdnet.com

Autor článku