Hlavní navigace

Talking Keepinhead - pomůže vám s učením

Slovíčka cizích jazyků jdou do hlavy jen těžce a každá pomoc je jistě vítána. Vyzkoušejte aplikaci Talking Keepinhead, která nahradí klasický lístečkový systém a učení nejen slovíček bude hned snazší.
Roman Polášek

Sdílet

Učení cizích jazyků není doménou pouze studentů, ale i dospělých pracujících lidí. Porozumět dalšímu či zlepšit znalosti zčásti naučeného cizího jazyka se vždycky hodí a nejen pro kariérní růst, ale třeba i pro dovolenou v zahraničí.

Jak ovšem dostat co nejjednodušeji slovíčka a fráze do své hlavy? Existuje mnoho výukových metod, které nám k tomu pomohou. Velmi oblíbený je systém kartiček, které neustále střídáme až do doby, kdy jejich obsah známe. A právě v tomto ohledu nabízí usnadnění aplikace Talking Keepinhead. Pracuje na tomto principu, který je vhodný jak pro výuku cizích jazyků, tak i pro vzorečky nebo fráze, které nám hlava prostě nebere.

Po spuštění

Ihned po spuštění aplikace nás uvítá okno, ve kterém je možné vybrat některou z databáze kartiček. Jedná se o soubory slovíček a frází, které se chceme naučit. Po instalaci programu je k dispozici jen jedna, která je nazvána Angličtina pro Čechy. Slouží tedy pro výuku anglického jazyka. Z domovské stránky aplikace je možné stáhnout další databáze a kartičky, či si můžete vytvořit zcela vlastní, o kterou se pak můžete podělit s ostatními. Jaká databáze kartiček to bude, to už je zcela na vás. Potenciál aplikace je však veliký a dá se použít v mnoha oblastech.

<p>Hlavní strana aplikace a seznam databází</p>

Hlavní strana aplikace a seznam databází

Hlavní strana aplikace a seznam databází

Po výběru databáze si můžete zvolit, které kartičky přesně chcete opakovat. Obvykle jsou tříděny do složek podle obsahu. Zde můžete zároveň přidávat další kartičky či existující upravit nebo smazat. Rozhraní pro tyto akce je velmi jednoduché a každý si s těmito úkony poradí.

<p>U každé databáze jsou vedeny body obnovy</p>

U každé databáze jsou vedeny body obnovy

U každé databáze jsou vedeny body obnovy

Učení je mučení

Chcete-li začít s výukou, stačí kliknout na prostřední ikonu, která se nachází nad seznamem složek. Poté můžete vlevo v seznamu složek vybrat ty, které chcete opakovat a dále vpravo zvolit parametry učení. Můžete si vybrat mezi učením nových kartiček, cvičením již dříve naučených nebo procvičováním právě těch, které vám nejdou. Na výběr je velmi užitečná volba náhodného pořadí kartiček či opakování kartičky při její neznalosti. Poté už je možné odstartovat samotné učení. Okno je rozděleno na dvě poloviny. V té horní je ukázána jedna část kartičky, dolní část slouží pro odpověď. Tu je možné si nechat ukázat nebo napsat. Při psaní je nutné zopakovat odpověď na znak přesně, jinak bude škrtnuta. To je trochu škoda a zvláště u frází je velmi těžké se přesně trefit. Po odpovědi je nutné aplikaci říci, jak jste si vedli a zda jste odpověď znali či jste neměli „Ani tucha“. Právě podle této volby aplikace kartičku zařadí do naučených nebo těch, které mají být častěji opakovány. Frekvence opakování kartiček pak záleží hlavně na tom, zda je znáte či ne. Počítač tak za vás třídí kartičky a nabízí hlavně ty, které ještě neznáte. Při opakování si však i dále můžete nechat zobrazit kartičky, které jsou brány jako naučené. Opakování je přece základ.

<p>Ukázka frází a slovíček z databáze Angličtina pro Čechy</p>

Ukázka frází a slovíček z databáze Angličtina pro Čechy

Ukázka frází a slovíček z databáze Angličtina pro Čechy

Kromě písemné výuky si můžete nechat frázi či slovíčko nechat přečíst. Už nebudete muset bádat nad výslovností. Stačí si ji poslechnout.

<p>Nastavením lze ovlivnit, které kartičky budou vybrány</p>

Nastavením lze ovlivnit, které kartičky budou vybrány

Nastavením lze ovlivnit, které kartičky budou vybrány

Tato výuka nejen slovíček cizích jazyků je velmi efektivní. Pravidelné opakování pak jen utužuje vaše znalosti a zabraňuje zapomínání. K dispozici je rovněž verze pro mobilní telefony. Pomocí bluetooth je možná dokonce synchronizace mezi mobilním telefonem a aplikací na vašem počítači.

<p>Horní a dolní polovina okna nahrazuje jednu a druhou stranu klasické kartičky</p>

Horní a dolní polovina okna nahrazuje jednu a druhou stranu klasické kartičky

Horní a dolní polovina okna nahrazuje jednu a druhou stranu klasické kartičky

Aplikace je velmi vhodná nejen pro studenty. Dají se s ní rychle naučit například fráze, pokud se chystáte na zahraniční dovolenou a potřebujete oprášit své znalosti. Najdete-li pro aplikaci využití, rozhodně se ji nebojte vyzkoušet. Je skvělým pomocníkem, který může pomoci s učením a výrazně zkrátit dobu výuky. Aplikaci můžete používat zdarma a je dokonce v češtině.
 

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty