Hlavní navigace

Sync Breeze: synchronizace dat jednoduše

Článek vás seznámí se zajímavým nástrojem pro synchronizaci obsahu adresářů. Program je k dispozici ve freeware i placené verzi. Jaké možnosti při synchronizace poskytuje volně šiřitelná verze a jaké výhody nabízí verze placená?
Petr Tumajer 20. 11. 2012

Sdílet

Synchronizace obsahu adresářů se hodí v mnoha případech. Pokud používáme při práci více počítačů, je příjemné spolehnout se na skutečnost, že obsah vybraných složek je totožný a tyto složky obsahují vždy poslední (aktuální) verze dokumentů i dalších souborů.

 Pohodlnou synchronizaci obsahu vybraných adresářů zajišťují různé nástroje integrované v operačním systému, souborových managerech (např. Total Commander) nebo nástroje na tuto činnost specializované. Aplikace Sync Breez patří mezi specializované nástroje. Článek vás seznámí s možnostmi použití, uživatelským rozhraním i rozdíly volně šiřitelé a placené verze tohoto zajímavého produktu.

Instalace

Aplikace je určena pro Windows 2000/XP/Vista/2003 Server/2008 Server/7. Po stažení instalačního souboru a jeho s puštění, je k dispozici standardní průvodce (v angličtině). V průběhu instalace je nutné odsouhlasit licenční ujednání. Dále jsou k dispozici volby pro umístění programu na pevném disku a vytvoření zástupce na pracovní ploše.

Poslední okno průvodce instalací.

Poslední okno průvodce instalací.

Poslední okno průvodce instalací

Uživatelské rozhraní a nástroje pro synchronizaci

Program je vybaven běžným grafickým uživatelským rozhraním, které podporuje pouze angličtinu. V horní části okna je k dispozici hlavní nabídka a nástrojová lišta, která usnadňuje přístup k často používaným funkcím.

Okno aplikace při prvním spuštění.

Okno aplikace při prvním spuštění.

Okno aplikace při prvním spuštění

Nastavení synchronizace

První úlohu pro synchronizování vytvoříme tlačítkem Sync v nástrojové liště. Příslušné okno obsahuje pole pro volbu vstupního adresáře (Source Dir) a cílového adresáře (Dest Dir).

Dále jsou k dispozici volby pro různé synchronizační módy (Sync Mode). Můžete vybírat z různých typů jednosměrných synchronizací, kdy se veškeré změny ve zdrojovém adresáři promítnou do adresáře cílového (volby: Synchronize Destination Directory, Update Destination Directory nebo Accumulate and Update in Destination) Dále jsou k dispozici různé typy dvousměrných synchronizací, které zaručují absolutní shodu v obsahu zdrojového i cílového adresáře (volby Two-Way File Synchronization, Two-Way Stateful File Synchronization a Two-Way Accumulation and Update).

Okno pro nastavení synchronizace.

Okno pro nastavení synchronizace.

Okno pro nastavení synchronizace

Základní rozhraní pro tvorbu synchronizace (záložka General) lze zobrazovat různým způsobem. Vedle výše uvedeného rozhraní Simple, můžete využívat také rozhraní Extended a Expert. V každém rozhraní je možné definovat zdrojový a cílový adresář i mód synchronizace odlišným způsobem.

Rozhraní Extended.

Rozhraní Extended.

Rozhraní Extended

Rozhraní expert.

Rozhraní expert.

Rozhraní Expert

Při konfiguraci synchronizace můžete využít záložku Exclude pro vyřazení vybraných podadresářů ze synchronizace. Tlačítko Add umožňuje procházet počítač a přidávat adresáře do seznamu a tlačítko Del umožňuje adresáře ze seznamu odstranit.

Záložka Exclude.

Záložka Exclude.

Záložka Exclude

Vytvořenou synchronizační úlohu můžete uložit a ta se potom pod příslušným názvem objeví v hlavním okně programu. S aplikací můžete vytvářet různé úlohy synchronizace (v neplacené verzi maximálně 3) a ty jsou potom přehledně zobrazovány v jejím hlavním okně. Nástrojové lišta umožňuje nejen pohodlné spuštění vybrané synchronizační úlohy (tlačítko Sync), ale také přidání úlohy nové (tlačítko Add) nebo odstranění vybrané úlohy (Delete).

Hlavní okno programu obsahující úlohy synchronizace.

Hlavní okno programu obsahující úlohy synchronizace.

Hlavní okno programu obsahující úlohy synchronizace

Ke kladným vlastnostem patří kontextová nabídka (nabídka pravého tlačítka myši) vybrané úlohy. Pomocí této nabídky můžete pohodlně spouštět synchronizaci (Synchronize), upravit její konfiguraci (Edit Sync Command), vytvořit zástupce pro spuštění úlohy na pracovní ploše (Create Desktop Shortcut) nebo realizovat další akce.

Kontextová nabídka.

Kontextová nabídka.

Kontextová nabídka

Synchronizace se vzdáleným úložištěm

Program podporuje synchronizaci dat se vzdáleným úložištěm (síťovým diskem). Přístupové údaje musíte vložit v okně Connect Network Drive, které je dostupné pod hlavní nabídkou Tools – Connect Network Drive.

Okno Connect Network Drive

Okno Connect Network Drive

Okno Connect Network Drive

Vlastnosti placené verze

Při tvorbě úloh pro zálohování můžete v placené verzi využívat různé synchronizační módy, které zajišťují komprimaci dat v cílovém adresáři. Dále jsou na záložce Advanced k dispozici volby pro automatické spuštění úlohy s určitou časovou periodou. Tyto vlastnosti umožňují využití placené verze pro efektivní zálohování dat. Dále můžete v placené verzi využít funkci pro odeslání e-mailu jako upozornění na realizovanou synchronizaci.

Plánování synchronizace na záložce Advanced.

Plánování synchronizace na záložce Advanced.

Plánování synchronizace (záložka Advanced)

K dalším výhodám placené verze patří možnost tvorby většího počtu synchronizačních úloh (10), snadnější přístup k funkcím programu prostřednictvím ikony v oznamovací oblasti nástrojové lišty Windows nebo možnost realizovat proces synchronizace na pozadí.

Závěr a hodnocení

Aplikace Sync Breeze představuje praktickou a užitečnou pomůcku pro synchronizaci obsahu adresářů. Kladně hodnotím přehledné a snadno ovladatelné uživatelské rozhraní. Proto není na závadu ani absence češtiny a nástroj je dobře použitelný i pro méně zkušené uživatele. K dalším kladným vlastnostem patří široký výběr různých synchronizačních módů.

Volně šiřitelná verze programu je okleštěná především o funkce pro plánování a automatizaci úloh synchronizace a další pokročilé prvky. Přesto je pro běžné a manuálně spouštěné úlohy synchronizace dobře využitelná

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty