Hlavní navigace

Svobodné kancelářské formáty jsou mezinárodním standardem ISO

Martin Tábor

Svobodné kancelářské formáty slaví nový úspěch. Norma OpenDocument 1.2, která popisuje dokumenty řady ODF, byla zařazená do mezinárodních standardů ISO/IEC. To může podpořit jejich větší rozšíření.

Sdílet

Bez standardů a mezinárodních norem by dnešní civilizace rozhodně nemohla existovat v podobě jakou známe. Vše je globalizované a stejné technické specifikace jednoduše přispívají k jednodušší mezinárodní spolupráci a obchodu. O tom svědčí i existence Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO), která byla založena v roce 1947 a dodnes představuje v podstatě nejdůležitější instutuci, vydávající mezinárodní normy snad pro všechny myslitelné oblasti. Podle Wikipedie existuje aktuálně takovýchto norem asi 18 000 a jejich specifikace posléze přecházejí i do národních zákonů. Dalším globálním hráčem je pak Mezinárodní elektrotechnická komise (IEC) založená již v roce 1906.

LibreOffice Writer 5.0 – ilustrační obrázek

Divoký nástup počítačů měl ovšem na svědomí ryze marketingový boj mnoha kancelářských formátů, mezi nimiž nakonec zvítězily ty od Microsoftu. Starší soubory Office jsou navíc binární a z velké části proprietární, takže nebylo možné vytvořit kvalitní podporu v jiných aplikacích. Standard OpenDocument 1.2 je oproti tomu plně zdokumentovaný, open source a jeho formáty využívají aplikace jako LibreOffice, Apache OpenOffice a libovolný počet dalších. Podporu již ale obsahuje i MS Office 2013 a novější. Můžeme jen doufat, že nové ISO razítko třeba konečně přispěje k většímu rozšíření ve státní správě.

Zdroj: openoffice.cz

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty