Hlavní navigace

Stále používáte Thunderbird? Mozilla se chce pošťáka zbavit nadobro

Pošťák Thunderbird má dny své největší slávy za sebou. Již před třemi lety svěřila Mozilla vývoj novinek do rukou komunity a nyní to vypadá, že se Thunderbirdu zbaví úplně. Prioritou je zkrátka Firefox a poštovní klient Mozillu stále zatěžuje.
Martin Tábor 6. 12. 2015

Sdílet

Časy se mění a desktopový e-mailový klient dnes rozhodně není technologický projekt, kterým by bylo možné dobýt svět. V případě, že nějaký program nepodporuje i mobilní zařízení, nedá se snad již navíc mluvit ani o multiplatformní aplikaci. Thunderbird si s sebou zkrátka nese spoustu historie, což z něj činí nejenom vyspělý a užitečný nástroj, ale na druhou stranu jej to i tíží a táhne ke dnu. Vývoj jde rychle kupředu a o slovo se dnes hlásí zcela jiné technologie – i Mozilla již dávno pochopila, že současnost a minimálně nejbližší budoucnost patří webu. Thunderbird byl tak odsunut na vedlejší kolej již v roce 2012, kdy se Mozilla rozhodla svěřit vývoj nových funkcí komunitě.

Mozilla Thunderbird 38.4.0

Sama má však nad projektem stále záštitu – koordinuje jej, Thunderbird využívá její infrastrukturu a v neposlední pracuje Mozilla i na bezpečnostních záplatách. Nutno dodat, že se od roku 2012 vývoj Thunderbirdu značně zpomalil. Přehodnocení situace teď Mozillu zřejmě dovede k mnohem razantnějším krokům, jelikož spojení poštovního klienta s Mozillou údajně neprospívá ani jemu ani Firefoxu. Vývojáři se snaží do pošťáka implementovat nové funkce z Firefoxu a webový prohlížeč se naopak musí ohlížet na zpětnou kompatibilitu s technologiemi XUL, XBL či XPCOM, jež používá i Thunderbird. Firefox se však chce od starých základů zcela oprostit, a tak bude zřejmě nutné odhodit zátěž. Mozilla již shání firmu, která by alespoň převzala koordinaci projektu.

Zdroj: techcrunch.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty