Hlavní navigace

Soubory PDF – jak je prohlížet, editovat a vytvářet

Snad není nikdo, kdo by se s formátem pdf ještě nesetkal. Jaké vlastnosti však způsobily jeho rychlé přijetí a rozšíření? V čem se liší od ostatních dokumentů a jaké jsou jeho největší výhody? Navíc poradíme, jak takové dokumenty editovat i vytvářet.
Roman Polášek 22. 9. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Vlastnosti formátu PDF

Zkratka PDF (z anglického Portable Document Format) může být přeložena jako „Přenosný formát dokumentů“. Vyvinula jej společnost Adobe v roce 1993 pro potřeby výměny dokumentů. Soubory formátu pdf mohou obsahovat text a rastrovou či vektorovou grafiku. Největší výhodou takového souboru je jeho nezávislost na softwaru, hardwaru i operačním systému, na kterém byl vytvořen. Formát pdf zajišťuje, že bude na všech počítačích zobrazen stejně, proto se těší tak vysoké oblibě uživatelů. K tomu přispívá i schopnost vkládat do souboru použité fonty.

Pdf je otevřeným formátem, který se stal 1. července tohoto roku standardem ISO.

Čím se liší od ostatních?

Kromě jeho největší přednosti, tedy identického zobrazení na každém pc, je to také fakt, že je k dispozici software na jeho prohlížení i vytváření zdarma. To se rozhodně nedá říct například o souborech vytvořených pomocí MS Office, které rovněž plní úlohu přenositelných dokumentů, ovšem s mnohem menší slávou. Za jistou výhodu, ale i nevýhodu, lze také považovat fakt, že se soubory pdf jen těžce upravují a mnoho uživatelů je přesvědčeno o tom, že je nelze upravovat vůbec.

Čím prohlížet

Prohlížeč pdf souborů by v dnešní době rozhodně neměl chybět v žádném počítači. Dá se označit téměř za nutnost. Společnost Adobe pro prohlížení těchto souborů vytvořila Adobe Reader (dříve se také jmenoval Adobe Acrobat Reader). Jedná se o velmi jednoduchý nástroj, který disponuje všemi funkcemi pro pohodlné prohlížení, navíc v líbivém vzhledu a s českou lokalizací. Ta však ještě není dostupná pro nejnovější verzi s číslem 9. Bohužel se s každou verzí stává program mohutnějším a jeho náročnost na hardware je uživateli často vytýkanou vlastností.

adobe-reader-prev

Adobe Reader 9 a moderní uživatelské rozhraní

Protože je pdf otevřeným formátem, došlo ke vzniku i alternativních prohlížečů. Špičkou mezi nimi je Foxit Reader. Program je zdarma a také v češtině. Disponuje stejnými funkcemi jako Adobe Reader. Jeho velikou výhodou je mnohem nižší náročnost na systémové prostředky a je tedy v mnoha operacích o poznání rychlejší než jeho konkurent.

foxit-reader-prev

Foxit Reader – česká lokalizace se stahuje dodatečně z internetu

Jak editovat

Pro kompletní správu pdf souborů je určena aplikace Adobe Acrobat, s cenou přesahující 10 tisíc Kč je však mnohem výhodnější hledat alternativy.

S editací si dokáže výborně poradit program Foxit PDF Editor. Umožňuje editaci samotného textu, vkládání nových stránek, grafických i textových objektů, transformace s objekty (otočení, změna velikosti, přesun) a také změnu barev, fontů a velikostí. Samotná editace však rozhodně není procházkou v růžovém sadu a občas nefunguje všechno, jak by správně mělo. Editace je tedy vhodná jen na velmi malé úpravy. Za takto mocný nástroj je však nutno zaplatit více než 2000 Kč za plnou verzi. Nástroj, který by byl zdarma a dokázal v podobné míře měnit pdf soubory bychom hledali jen marně.

foxit-editor-prev

Foxit PDF Editor – úpravy textu nejsou zrovna pohodlné

Programem z jiného soudku je Adolix Split and Merge PDF. V jednoduchém rozhraní dovoluje slučovat více pdf souborů do jednoho nebo naopak dělit jeden do více dílů. Ve specifických případech může být výborným pomocníkem. Navíc je zcela zdarma.

adolix-split-and-merge-prev

Rozdělení PDF proběhlo úspěšně

Vytvoření pdf je snadné

Existuje hned několik možných způsobů, jak vytvářet pdfka.

  1. Program umožňuje přímý export do pdf
  2. Konverze pomocí speciálního programu či webové stránky
  3. Export přes virtuální tiskárnu

Bod 1. Příkladem programu, který dokáže ukládat soubor přímo do pdf formátu, je balík kancelářských aplikací OpenOffice.org. Tato vlastnost je v souvislosti s tímto volně dostupným balíkem často zmiňována a je to jedna z jeho největších výhod proti Office od Microsoftu. Toho si je Microsoft vědom a proto nedávno uvolnil volně stažitelný doplněk pro Office 2007, který přidává možnost uložení do pdf a xps. Krásu tohoto řešení trochu kazí fakt, že je doplněk dostupný jen pro legální verzi tohoto programu a navíc jen v nejnovější verzi 2007.

office-prev

Export do PDF umožňuje nový MS Office až po dodatečné instalaci doplňku

Bod 2. Konvertovat již vytvořený soubor pomocí jiného programu nepovažuji za příliš zdařilé řešení, jehož hlavní nevýhodou je častá nekompatibilita a také špatné výstupní soubory. Příkladem takové služby může být například http://www.inpdf.cz/, lze však najít i další.

Bod 3. Zřejmě nejlepším postupem je instalace virtuální tiskárny. Na tomto systému je většina programů pro tvorbu pdf také založena. Pdf tak lze vytvářet ze všech programů, ze kterých lze tisknout. Pokud chceme pomocí takového postupu soubor pdf vytvořit, nepostupujeme klasicky přes „Uložit jako“, ale přes „Tisk“, kde stačí vybrat onu virtuální tiskárnu. Jedná se o velmi univerzální a šikovné řešení, které mohu doporučit v případě, není-li k dispozici přímý export z programu (bod 1).

Programů, založených na vytvoření virtuální tiskárny je mnoho, mohu však doporučit programy PDFCreator nebo doPDF.

tiskarny-prev

Nainstalované tiskárny – doPDF a PDFCreator

Autor článku