Hlavní navigace

Sociální a cloudové zálohování, to je CrashPlan

Vytváříte obsah, který potřebujete mít zálohovaný i před vykradením a živelnou katastrofou? Nechcete se o proces zálohování starat a nechce se vám moc utrácet? Potom je CrashPlan řešením přesně pro vás.
Petr Knap 27. 9. 2011

Sdílet

Pokud tvoříte obsah, například píšete dokumenty, zajisté se vám již stalo, že jste si některý z nich omylem smazali nebo přepsali. Mnoho lidí si proto své dokumenty zálohuje, většina na externí disky. Jenže když vás navštíví zloděj, povodeň, nebo jiný živel, vezme počítač i s externím pevným diskem. Pokud tedy potřebujete svá data skutečně zálohovat, potom nezbývá než využít off-site data protection - geologicky oddělenou zálohu dat.

Jedním z dostupných řešení pro tento typ zálohy je CrashPlan, který je k dispozici zdarma. CrashPlan samozřejmě nabízí i klasické zálohování do jiné složky či na jiný pevný disk. Avšak jeho přidanou hodnotou je možnost sociálního zálohování (mezi přáteli) a za poplatek cloudového zálohování (na servery CrashPlan) přes Internet.


Hlavní okno aplikace CrashPlan

Hlavní okno aplikace CrashPlan je rozloženo do několika záložek. Důležitější z nich si proto představíme.

Zálohování dat

Hned po spuštění nás uvítá záložka nazvaná zálohování (Backup). Tato záložka neskrývá nic víc, než souhrnné informace o průběhu zálohování. Nalezneme zde informace, jak daleko zálohování postoupilo, kolik času zbývá a které soubory a složky jsou zálohovány. Ihned po nainstalování je dobré si navolit, jaké složky a soubory chceme zálohovat. Musíme proto v části nazvané soubory (Files) kliknout na změnit (Change).


Výběr zálohovaných souborů a složek

Odškrtnuté soubory a složky jsou ze zálohování vyřazeny. Složky a soubory označené fajfkou jsou zálohovány. A složky označené jako částečně vybrané jsou nadřazenými složkami zálohovaných souborů a složek. Pokud chceme například zálohovat složku Documents, ale vynechat její podsložku Alcohol 52%, stačí nám označit celou složku, rozkliknout ji a odškrtnout nežádoucí položku. Vynechat lze libovolný soubor i složku. Vynechat soubory s určitým názvem či koncovkou je možné na záložce nastavení (Settings).


Výběr umístění záložních souborů

Samozřejmě, abychom mohli zálohovat, musíme určit kam. Nejsnazší je zálohovat do složky v počítači. Proto si na kartě zálohování klikneme v sekci umístění (Destinations) na složku (Folder) a vybereme si, kam na disku smí CrashPlan zálohovat. Po potvrzení tlačítkem OK a stisku Start Backup se zahájí první záloha.

Obnovení dat


Výběr souborů určených k obnovení

Druhou ze zmiňovaných důležitých záložek je obnovení (Restore). Pokud chceme obnovit některý ze zálohovaných souborů, musíme nejprve vybrat, z jakého počítače a jaké zálohy jej chceme obnovit. V základu je vybrán aktuální počítač a nejvzdálenější záloha (například kamarádův počítač, viz níže).

Druhým krokem při obnově souborů je volba souboru a jeho verze. CrashPlan si uchovává několik verzí souboru (lze nastavit), a tak jej lze použít i jako jednodušší verzovací nástroj. Vybereme si tedy požadovaná data k obnově a klikneme na obnovu na pracovní plochu (Desktop). Jedná se o trochu nepraktické řešení, které nám může na ploše způsobit nežádoucí nepořádek, ale při obnově menšího počtu souborů nejde o nic strašného.

Nastavení


Nastavení frekvence zálohování a verzování souborů

Záložka nastavení (Settings) ukrývá v podstatě pouze několik voleb, které nejsou dostupné z jiných karet. Lze zde nastavit například frekvence zálohování, počet uchovávaných verzí, vynechávané soubory (podle názvů a přípon) a dobu, po jakou budou archivovány smazané soubory. Vše si lze nastavit na míru svým potřebám. Nezapomeňte před opuštěním záložky uložit změny kliknutím na tlačítko Save v pravém dolním rohu.

Umístění souborů se zálohami

Poslední velice zajímavou záložkou jsou umístění (Destinations). Umístění obsahují seznam míst, kam lze zálohovat a umožňují tato místa i přidávat.


Nastavení zálohování na počítač přítele

Atraktivní sociální funkcí je záloha na počítač kamaráda, tomu stačí sdělit tajný zálohovací kód a ten jeho opsat do políčka friend's backup code. CrashPlan následně ověří dostupnost druhého počítače a umožní na něj zahájit zálohu pomocí tlačítka Start Backup. Zmíněný kód lze kdykoliv změnit, popřípadě můžete zálohování mezi přáteli zcela zakázat v nastavení.

Při nasazování CrashPlan na vlastních strojích jsem bohužel narazil na fakt, že je nutné, aby vždy alespoň jeden počítač byl dostupný z internetu (stačí přes UPnP). V opačném případě se počítače mezi sebou nevidí. Logicky se tedy ani navzájem nezálohují.


Nastavení zálohování do cloudu

A nyní se již dostáváme k poslední zajímavé možnosti, jak zálohovat svá data, ke cloudu. Každý nový uživatel CrashPlan dostane jako dárek zdarma možnost zálohovat po dobu 30 dní na servery CrashPlan. Pokud se rozhodnete této služby využít, pak počítejte s malým měsíčním poplatkem, který v současnosti činí 27 Kč měsíčně za 10 GB pro 1 počítač, 55 Kč měsíčně za neomezený prostor pro 1 počítač, nebo 110 Kč měsíčně za neomezený prostor pro 10 počítačů.

Funkční a zdarma

Osobně hodnotím CrashPlan velice kladně, protože svou práci odvádí, aniž by se o ní uživatel dozvěděl. Navíc přidává možnost zálohování mezi přáteli, mezi několika počítači, do několika různých složek a do cloudu nebo třeba vše současně. Jako hlavní nevýhodu CrashPlanu vidím to, že nelze určit, co se bude kam zálohovat. To znamená, že nelze například dokumenty zálohovat ke kamarádovi a současně fotografie na externí disk. Lze pouze zálohovat dokumenty s fotografiemi na externí disk a ke kamarádovi současně. Kromě tohoto drobného nedostatku již nelze CrashPlan mnoho vytknout. Dělá to, co má, nepotřebuje téměř žádnou interakci s uživatelem a navíc je zdarma.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty