Hlavní navigace

Snadné zkoušení slovíček s jP vocabulary

Učení cizích jazyků nikdy nebylo snadné. Šikovné počítačové programy však dokážou pomoci a učení s nimi je velmi efektivní. Vyzkoušejte nový styl učení slovíček nebo třeba matematiky s pomocí programu jP vocabulary.
Roman Polášek 17. 3. 2011

Sdílet

Základem znalosti každého cizího jazyka je pochopitelně slovní zásoba. Učení slovíček je tak velmi zásadní a pro mnohé i velmi obtížné. Pouhé čtení z učebnice je velmi neefektivní, protože často neodoláme a pohledem si necháme napovědět, či se učení změní v bezmyšlenkovité odříkávání po sobě jdoucích slovíček, které je možné naučit se jako básničku. Oblíbenou metodou jsou například lístečky, které obsahují z každé strany totéž slovo, ale v jiném jazyce. Podobnou cestou jdou i počítačové programy pro výuku slovíček. Jejich možnosti jsou však mnohem širší a dokážou nabídnout jak interakci, tak i podrobné vyhodnocení úspěšnosti. Jedním z takových programů je i jP vocabulary, který dnes představíme.

Bez instalace a zdarma

Program si můžete stáhnout z odkazu, který naleznete na konci článku. Můžete jej používat zcela zdarma, nemusíte jej ani instalovat a jeho rozhraní je dokonce v češtině. Použití programu tedy nic nebrání a může tak být pomocníkem každého dospělého samouka či školáka, ať už na základní či třeba vysoké škole.

Rozhraní programu je velmi jednoduché a každý se v něm rychle vyzná. Při levé straně naleznete menu, ve kterém se lze přepínat mezi jednotlivými funkcemi programu a kde lze nalézt také nápovědu a možnost program ukončit. Nejdůležitější jsou první dvě volby: zkoušení a správa slovníků.

Správa slovníků

Vaše první kroky by měly vést do správy slovníků, protože po prvním spuštění není program nijak nastaven a tím pádem není co zkoušet. Ve správě slovníků můžete vytvářet své vlastní databáze či importovat již připravené slovníky. K dispozici jsou slovníky pro angličtinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu a také databáze příkladů z matematiky. Každá databáze přitom obsahuje hned několik různých kategorií, z nichž si můžete kteroukoliv do programu nahrát. Importované slovníky se zobrazí v přehledné tabulce, ale tím celý proces ještě nekončí. Tabulka totiž informuje pouze o nahraných slovnících, jazyku, počtu slov a dosažené úspěšnosti. K tomu, aby byl daný soubor slovíček zkoušen, je nutné jej aktivovat. To lze provést jejich označením a kliknutím na příslušné tlačítko. Slovníky, které budou zkoušeny, jsou pak označeny zeleným čtverečkem a výstižným popiskem „používá se“. Ve správě slovníků lze rovněž jednotlivé databáze libovolně upravovat, mazat, či exportovat. Můžete rovněž anulovat statistiku a začít s konkrétním slovníkem od začátku.

<p>Ve správě slovníků je možné aktivovat a deaktivovat zkoušené okruhy</p>

Ve správě slovníků je možné aktivovat a deaktivovat zkoušené okruhy

Ve správě slovníků je možné aktivovat a deaktivovat zkoušené okruhy

<p>Vyhodnocení zkoušení zobrazuje celkovou úspěšnost</p>

Vyhodnocení zkoušení zobrazuje celkovou úspěšnost

Vyhodnocení zkoušení zobrazuje celkovou úspěšnost

Nastavení

Než se pustíte přímo do samotného zkoušení, věnujte prosím ještě minutku nastavení programu. V něm se totiž nachází to nejpodstatnější a tím je způsob, jakým vás bude aplikace zkoušet. K dispozici je hned několik režimů. Tím prvním je možnost schovat vstupní pole a vy tak nebudete muset odpovídat a budete si jen moci odpověď myslet. Opačnou možností je pak psaní správné odpovědi. U ní máte na výběr, zda vám bude aplikace při psaní barevně znázorňovat správnost odpovědi ihned, či až po potvrzení. V nastavení rovněž naleznete možnost stanovení prahu úspěšnosti, který bude definovat, zda se slovo zobrazí či ne, nebo nastavení počtu správných odpovědí, po kterém je slovo bráno jako naučené. Pokud byste si přece jen nevěděli rady s použitím těchto voleb, můžete ještě navštívit nápovědu programu, která stručně vysvětluje možnosti programu. Jakmile těmito volbami projdete a nastavíte program podle svého, můžete se pustit do samotného zkoušení.

<p>Nastavení způsobu, jakým bude probíhat zkoušení</p>

Nastavení způsobu, jakým bude probíhat zkoušení

Nastavení způsobu, jakým bude probíhat zkoušení

Zkoušení s interakcí

Zkoušení probíhá přesně podle pravidel, která jste si stanovili v nastavení, a nabízena jsou slova pouze ze slovníků, které jsou označeny jako aktivní. Modrým textem je zobrazeno slovo a vaším úkolem je myslet si či přímo napsat odpověď. Můžete přitom zvolit, jakým směrem chcete slovíčka překládat a dokonce je zde možnost směr překladu měnit. Při psaní odpovědi můžete rovněž získat podrobnou statistiku o tom, která slovíčka umíte a která vám naopak činí potíže. Globální statistiku pro jednotlivé slovníky naleznete ve správě slovníků. Statistiku pro aktuální zkoušení získáte přímo při zkoušení po kliknutí na tlačítko Vyhodnocení.

<p>Zkoušení s indikací správnosti odpovědi</p>

Zkoušení s indikací správnosti odpovědi

Zkoušení s indikací správnosti odpovědi

Není se čeho bát

Učení jistě nepatří mezi ty nejoblíbenější činnosti. Aplikace jP vocabulary vám jej ale může zpříjemnit a výrazně zefektivnit. Učení s ní je rychlé, jednoduché a hlavně interaktivní. Začínáte-li se učit některý ze jmenovaných jazyků, mohu program jen doporučit. Zdarma a v češtině nabízí kvalitní učební pomůcku, která vám může ušetřit čas a mnoho námahy.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty