Hlavní navigace

Snadná tvorba 3D modelů s aplikací SketchUp Pro

SketchUp Pro je ideální nástroj pro architekty, konstruktéry, návrháře interiérů nebo třeba i tvůrce modelů pro počítačové hry. Díky této jednoduché aplikaci zvládne 3D modelování opravdu kdokoliv.
Roman Polášek 30. 7. 2014

Sdílet

SketchUp je jednou z nejznámějších aplikací, jejíž pomocí lze vytvářet 3D modely. Díky své všestrannosti získal SketchUp oblibu profesionálů v mnoha oblastech. Použít jej lze k návrhům budov a interiérů, konstrukcí, k tvorbě modelů pro filmy i hry, pro 3D tisk či praktického znázornění čehokoliv, co ve skutečnosti ještě neexistuje. Oblibu si získal především svou jednoduchostí. Není třeba se učit složitému ovládání. SketchUp nabízí v základu jen to nejnutnější, co vás dovede od prázdné scény až k renderovanému snímku. Další funkce lze pak snadno získat pomocí knihovny rozšíření.

Nástroje pro modelování

Jakmile začnete s tvorbou nového modelu, jistě hned najdete na hlavním panelu základní modelovací nástroje. Nechybí mezi nimi čáry a oblouky, ale i možnost rychlé tvorby obdélníků či kružnic. Ze základních čar pak můžete rychle vytvářet trojrozměrné objekty vytažením ploch či tažením po křivce. S objekty lze samozřejmě libovolně manipulovat, provádět transformace či kopírovat a opakovaně použít. Při modelování můžete také využít měření vzdáleností, vodítka či možnost vkládání textových popisků. Samozřejmostí je pak možnost obarvení ploch či přiřazení textury pro realistický vzhled modelu. Díky tomu můžete zkoušet různé kombinace barev a materiálů, jejichž podobu ihned vidíte na 3D modelu, či lépe na renderu. Škála materiálů je navíc snadno rozšiřitelná, takže jistě lehce dosáhnete výsledku podobného skutečnosti.

<p>Ukázka modelu v prostředí aplikace SketchUp Pro</p>

Ukázka modelu v prostředí aplikace SketchUp Pro

Ukázka modelu v prostředí aplikace SketchUp Pro

Za velmi užitečnou považuji možnosti nastavení polohy vašeho modelu v rámci povrchu zeměkoule. Poté aplikace umožňuje simulaci osvětlení v kterýkoliv den a libovolnou denní dobu, což ocení především architekti při návrhu budov. Navíc lze pomocí této funkce vytvořit velmi působivou animaci, která dodá výbornou představu o oslunění díky realistickému stínování.

Rozšíření a modely

Ne vše je ale třeba modelovat zcela od začátku. SketchUp obsahuje totiž 3D Warehouse, což je velká databáze nejrůznějších modelů, které vytvořili ostatní uživatelé. Podle klíčových slov si můžete vyhledat předmět, který potřebujete a poté jej lze stáhnout a použít v projektu. Použití je velmi snadné. Navíc je databáze natolik rozsáhlá, že s nalezením vhodného modelu jistě nebudete mít potíže.

<p>V galerii modelů naleznete kusy nábytku i celé budovy</p>

V galerii modelů naleznete kusy nábytku i celé budovy

V galerii modelů naleznete kusy nábytku i celé budovy

Velmi podobným katalogem je Extension Warehouse. Ten je plný užitečných doplňků, jejichž pomocí si můžete rozšířit standardní nabídku funkcí programu. K dispozici jsou především nástroje pro renderování, kreslení, import a export, tvorbu animací či 3D tisk.

<p>Do aplikace si můžete stáhnout také mnoho různých rozšíření</p>

Do aplikace si můžete stáhnout také mnoho různých rozšíření

Do aplikace si můžete stáhnout také mnoho různých rozšíření

Možnosti propojení

Autoři aplikace nezapomněli ani na propojení s dalšími programy v tomto oboru. Ve výbavě tak nechybí možnosti importu z mnoha používaných formátů pro přenos modelů. Samozřejmostí je podpora nejrozšířenějších formátů dwg a dxf, stejně jako 3ds, kmz či ifc. V možnostech exportu pak kromě těchto formátů nechybí ani klasické bitmapové formáty či možnost exportu rovnou do vektorových formátů eps či pdf. Snadno tak ve SketchUpu otevřete model z jiné aplikace, či naopak jej můžete poskytnout k dalšímu použití.

Přidružené aplikace

Spolu s programem jsou dodávány i aplikace LayOut a Style Builder. První ze jmenovaných slouží k vytvoření dokumentace k danému modelu. Díky propojení lze do dokumentu vkládat přímo náhledy z modelu, které se aktualizují při změně, což velmi usnadňuje práci. Druhým programem je Style Builder, jehož pomocí si můžete vytvořit vlastní styl zobrazení linií, díky čemuž může model vypadat jako naskicovaný.

<p>S aplikací Style Builder se vyhrají především architekti</p>

S aplikací Style Builder se vyhrají především architekti

S aplikací Style Builder si vyhrají především architekti

Profesionální nástroj pro nekomerční účely zdarma

Vzhledem ke svým kvalitám zřejmě nikoho nepřekvapí, že SketchUp ve verzi Pro není nabízen zdarma. Ve své oblasti se však nejedná o nijak drahou aplikaci. Její zakoupení je však nutné, pokud hodláte používat aplikaci pro komerční účely. Abyste si však mohli aplikaci pořádně vyzkoušet, je nabízena časově omezená verze. Lze ji používat 8 hodin čistého času, což je dostatek na seznámení se s velkým množstvím funkcí.

Nejnovější verzi v češtině můžete zakoupit prostřednictvím našeho specialisty na software – obchodu sw.cz. Nabízena je rovněž možnost zakoupení aktualizačního servisu až na 3 roky dopředu.

Pokud nechcete aplikaci využívat pro komerční účely, můžete sáhnout po verzi označené jako SketchUp Make. Ta je zcela zdarma pro domácí hrátky s 3D modelováním či pro výuku. Díky tomu je tato verze vhodná nejen pro studenty, ale i domácí kutily.

Aplikaci SketchUp lze vřele doporučit. Statisíce profesionálů po celém světě ji používají k nejrůznějším činnostem, což jenom podtrhuje všestrannost tohoto programu. Nebojte se a zkuste proniknout do 3D modelování právě s touto aplikací.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty