Hlavní navigace

SlimDrivers - najde aktuální ovladače pro váš hardware

K tomu, aby správně fungoval hardware vašeho počítače, je nutné mít nainstalované příslušné ovladače. Jen málo uživatelů je však aktualizuje. Aplikace SlimDrivers vám s tím pomůže.
Roman Polášek 20. 1. 2011

Sdílet

Ovladače jsou tím základním, co umožňuje, aby v počítači fungovaly jeho hardwarové části, tedy například grafická nebo síťová karta. Většina ovladačů se instaluje spolu s instalací operačního systému. Automatické instalace jsou dnes dokonce tak daleko, že po instalaci operačního systému vše funguje a uživatel již nemusí nic řešit. K některým komponentám, nebo při přidání nového hardwaru, je však nutné instalovat ovladače manuálně. Většinou se však dodávají na disku, který je přiložen k danému zařízení. Jakmile jsou ovladače nainstalovány a vše funguje, drtivá většina uživatelů je už neřeší a nemění.

Jedno pravidlo říká, že co funguje, to není třeba měnit. Druhou stranou mince je však to, že ve starých ovladačích mohou být chyby a aktualizace se tedy vyplatí. Nové verze ovladačů neopravují jen staré chyby, ale mohou často přinášet i další funkce nebo třeba zvyšovat výkon daného zařízení. Proto se vyplatí aktualizovat ovladače.

Uživatel má k dispozici hned několik možností. Aktualizace mohou probíhat například přes Windows Update. Osobně s touto formou aktualizací nemám dobré zkušenosti a mnohokrát přestalo aktualizované zařízení fungovat. Druhou možností je manuální aktualizace ovladače konkrétního kusu hardwaru přes správce zařízení. Automatická aktualizace však většinou nic nenalezne. Třetí možností je pak nalezení nového ovladače přímo na stránkách výrobce hardwaru, jeho stažení a následná instalace. K tomu už však musíte velmi dobře vědět, jaký hardware máte v počítači a jak případně vrátit škody, které můžete instalací nevhodného ovladače napáchat.

Jak lze vidět, nabízené možnosti nejsou pro průměrně počítačově gramotné uživatele vůbec přípustné. Není se pak čemu divit, že ovladače jen málokdo aktualizuje.

SlimDrivers

Nadějí pak může být aplikace, která dokáže pro jednotlivá zařízení vyhledat ovladače automaticky. Jednou z nich je program SlimDrivers, který můžete zdarma použít a to na Windows 7, Vista i XP. Odkaz ke stažení naleznete jako vždy na konci článku. Program se navíc pyšní certifikátem Microsoft Gold Certified Partner, který by měl zaručovat jistou úroveň a správné fungování aplikace.

<p>Dobře viditelná certifikace Microsoft Certified Partner už při instalaci programu</p>

Dobře viditelná certifikace Microsoft Certified Partner už při instalaci programu

Dobře viditelná certifikace Microsoft Certified Partner už při instalaci programu

Skenování a instalace ovladačů

Po skončení instalace a prvním spuštění vás program hned uvítá zobrazením systémových informací o vašem počítači a výzvou ke skenování počítače. To můžete ihned zahájit kliknutím na výrazné tlačítko Start Scan v pravém dolním rohu okna. Spustí se proces, během kterého se program pokusí u všech připojených zařízení zjistit, zda jsou jejich ovladače aktuální. Proces je poměrně rychlý a netrvá déle, než pár minut.

<p>První spuštění a výzva ke skenování</p>

První spuštění a výzva ke skenování

První spuštění a výzva ke skenování

<p>Průběh skenování</p>

Průběh skenování

Průběh skenování

Výsledkem skenování je upozornění na počet neaktuálních ovladačů. V mém případě jich bylo hned 31. K dispozici je přehledný seznam všech zařízení, která by bylo vhodné aktualizovat. Navíc jsou přehledně dělena do kategorií podle svého významu. Pokud se nevyznáte v různých zkratkách a odborných termínech, může vám o činnosti zařízení napovědět alespoň název sekce, do které patří.

<p>Výsledek skenování a počet neaktuálních ovladačů</p>

Výsledek skenování a počet neaktuálních ovladačů

Výsledek skenování a počet neaktuálních ovladačů

Na výběr máte hned dvě volby, které můžete s neaktuálním ovladačem udělat. Jednou z nich je jeho ignorování, tou druhou je instalace aktuální verze. Pokud chcete instalaci provést, stačí kliknout na odkaz Download Update. Instalace nového ovladače se však nespustí ihned. Nejdříve se vás aplikace zeptá a nabídne možnost zálohování původního ovladače. Až poté dojde k instalaci nové verze. Ta probíhá vždy odlišně, v závislosti na konkrétním ovladači. Většinou se však nijak neliší od instalace obyčejných programů. Jakmile je instalace dokončena, program vás informuje o výsledku a doporučí restart počítače. Ten je většinou nutný, aby hardware začal s novými ovladači pracovat.

<p>Ukončení instalace nového ovladače</p>

Ukončení instalace nového ovladače

Ukončení instalace nového ovladače

Možnosti zálohování a obnovení

Celý postup je snadný, ale k chybám může dojít a to si výrobci této aplikace dobře uvědomují. V okně aplikace si můžete rovněž všimnout menu, které se nachází v pravé horní části okna. Tam lze najít ještě další funkce programu, ze kterých vás jistě bude zajímat možnost zálohování a obnovení ovladačů. Díky těmto možnostem můžete lehce vrátit staré ovladače, pokud by ty nové nepracovaly správně, či docházelo k jiným problémům. Velmi tyto možnosti na programu oceňuji, protože nové ovladače mohou obsahovat chyby či může být automatická volba ovladače špatná. Takto máte alespoň jistotu, že se můžete vrátit do původního stavu.

<p>Pokud by se něco nepovedlo, jde zde ještě záchrana v podobě obnovení</p>

Pokud by se něco nepovedlo, jde zde ještě záchrana v podobě obnovení

Pokud by se něco nepovedlo, jde zde ještě záchrana v podobě obnovení

Opatrnost je na místě

Aplikace je určena především zkušeným uživatelům, kterým není zcela jedno, jak jejich počítač pracuje, a kteří vědí, jak vrátit počítač do původního stavu, pokud by něco neproběhlo zcela správně. Aktualizace ovladačů sice nese své riziko, ale tak je tomu vždycky i bez použití tohoto programu. Uživatele bude možná omezovat jen rozhraní v angličtině. Čeština zatím není k dispozici. Jinak jde o výborný produkt, který má své opodstatnění a dobře pracuje. Doporučuji jej k vyzkoušení, může totiž odhalit problémy s ovladači a pomocí nových třeba vyladit práci jednotlivých komponent.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty