Hlavní navigace

Skype 4 - co nového přináší?

Roman Polášek

Populární program pro volání zdarma se dočkal nové verze. Slibuje vyšší kvalitu hovorů i videa, přepracované uživatelské prostředí a snadnější ovládání. K dokonalé aplikaci má však nový Skype daleko.

Sdílet

Populární program pro volání zdarma se dočkal nové verze. Slibuje vyšší kvalitu hovorů i videa, přepracované uživatelské prostředí a snadnější ovládání. K dokonalé aplikaci má však nový Skype daleko.

Skype je oblíbenou aplikací, kterou lidé po celém světě používají k bezplatnému telefonování a posílání krátkých zpráv po internetu. Od ostatních instant messengerů se liší především kvalitní a jednoduchou hlasovou komunikací, která může být díky webkameře doplněna i o obrazovou komunikaci. Skype nabízí rovněž volání na pevné linky a mobilní telefonní čísla, ovšem už ne zdarma.

Za dobu šesti let své existence si dokázal získat přízeň více než 400 milionů uživatelů a tak jej dnes můžeme najít téměř v každém počítači. Pojďme se podívat, co nového si pro nás Skype přichystal ve své nové verzi a na jaká vylepšení se můžeme těšit.

Instalace

První novinku uživatelé pocítí ihned při stažení instalačního souboru. Velikost o málo přesahující 2 MB je příjemnou změnou. Zbývající data jsou však stažena z internetu během samotné instalace. Proces instalace je rychlý a navíc nezvykle doplněn o moderní grafiku, která však může někomu připadat jako zbytečné omalovánky.

<p>Během instalace je uživatel seznámen se základními funkcemi</p>

Během instalace je uživatel seznámen se základními funkcemi

Během instalace je uživatel seznámen se základními funkcemi

Skype je zaměřen na co nejširší spektrum uživatelů a odpovídá tomu i chování aplikace. Ihned při prvním spuštění přivítá uživatele uvítací obrazovka. Ta je nápomocná především začátečníkům a pomůže s nezbytnými kroky pro používání programu. V prvním kroku poskytne ve zkratce informace o tom, co vše Skype umožňuje. V druhém pak poradí s nastavením reproduktorů, mikrofonu a webkamery včetně vyzkoušení funkčnosti zmíněných komponent. V tomto kroku je rovněž nabídnut uživateli zkušební hovor s automatem. V posledním kroku tohoto průvodce je uživatel naveden k hledání přátel, protože bez kontaktů nemá aplikace využití.

<p>Začátečník tuto obrazovku jistě rád uvidí</p>

Začátečník tuto obrazovku jistě rád uvidí

Začátečník tuto obrazovku jistě rád uvidí

Uživatelé, kteří však nejsou začátečníky, mohou tento krok směle přeskočit a vrhnout se na prozkoumání dalších novinek.

Nové uživatelské prostředí

Největší změnou, která je skutečně vidět, je přepracované prostředí aplikace. Dříve si uživatelé stěžovali na velké množství oken, mezi kterými však ztrácí orientaci. Nyní je vše uspořádáno do jediného okna, kde jeho levá část slouží jako menu a pravá nahrazuje dříve samostatná okna. Ne každému se však toto rozložení líbí. Vše lze naštěstí přepnout do bývalé podoby buď pomocí malého prvku v záhlaví okna vedle tlačítka minimalizace, nebo přes nabídku Zobrazit → Úsporné zobrazení.

<p>Pomocí této malé ikony lze přepínat režim úsporného zobrazení</p>

Pomocí této malé ikony lze přepínat režim úsporného zobrazení

Pomocí této malé ikony lze přepínat režim úsporného zobrazení

Nové prostřední nabízí také spoustu prvků ve větší velikosti, která se jistě zalíbí uživatelům s horším zrakem.

<p>Okna lze mít i odděleně</p>

Okna lze mít i odděleně

Okna lze mít i odděleně

Příjemnou změnou je také možnost začít videohovor jedním kliknutím bez nutnosti nejprve zavolat.

Lepší kvalita hovorů a nové funkce

Nová verze Skype slibuje rovněž vyšší kvalitu zvuku při nižším datovém toku. Některé zdroje uvádějí, že je při stejné kvalitě hovoru přenos dat asi poloviční. Změna se dotkla i videohovorů, které jsou nyní přenášeny v kvalitě až 30 snímků za sekundu při roku dat přesahujícím 400 Kbit/s.

Uživatelé jistě ocení také automatický indikátor kvality hovoru, rychlejší vyhledávání v kontaktech či blokování a nahlášení uživatelů, kteří jsou buď spam robotem nebo jinak obtěžují uživatele. Hlavní okno aplikace Skype je nyní rovněž doplněno o přímý vstup do obchodu, ve kterém je možné zakoupit kredit pro využívání služeb Skype nebo příslušenství, potřebné právě pro komunikaci prostřednictvím tohoto programu.

Kompletní seznam vše změn můžete nalézt v oficiálním dokumentu.

Chyby, které vadí

Na jednu stranu působí nový Skype velmi hezky a pro uživatele lákavě. Dvě věci mě však během testování překvapily.

Tou první je velké množství spamu. Ihned po spuštění nové verze mě uvítaly lákavé nabídky na erotické weby od spam robotů. Ihned jsem tak využil blokaci uživatele a nahlášení spamu. V jednom případě se mi stalo, že i přes blokaci kontaktu několik zpráv i později dorazilo. Během 3 hodin jsem blokoval už 5 uživatelů a takové množství spamu je pro mě už jen těžce snesitelné.

<p>Komunikace se spam robotem není nijak zábavnou činností</p>

Komunikace se spam robotem není nijak zábavnou činností

Komunikace se spam robotem není nijak zábavnou činností

Druhou výtku programu směřuji na zajímavou hlášku, kterou mě Skype překvapil (na obrázku níže). Bez jakékoliv nápovědy či vysvětlení po mně jako uživateli vyžaduje povolení/zakázání přístupu aplikace s koncovkou exe, která by prý ráda využívala Skype. Věřím, že taková hláška může nejednoho uživatele pěkně zmást. V tomto případě uživatel sám neví, zda má přístup povolit, aby nepřišel o některé funkce programu, nebo zakázat kvůli možnému nebezpečí.

<p>&#160;</p>

Nebojte se však nový Skype vyzkoušet. V mnohých věcech je inovativní a přináší spoustu vylepšení, která jistě zpříjemní telefonování a komunikaci s přáteli třeba přes půlku světa.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty