Hlavní navigace

Šikovné prográmky nejen pro System tray

System tray je často podceňovaná oblast a mnoho uživatelů ji používá převážně pro určení času. Pak jen sledují, jak jim tam sem tam zabliká nějaká ikona, ale víc je nezajímá. Proč se tedy nepodívat, jak se dá tahle část lišty využít?
Martin Zachar 7. 2. 2009

Sdílet

Každý z nás jistě používá tray oblast, kde se mu po většinu času jen shromažďují různé ikony. Sem tam se objeví nová a za chvíli zase zmizí. Ale existují i programy, které se po spuštění zahnízdí v této části lišty start. Pojďme se tedy podívat na některé z nich.

 

UltraMon 

Poslední dobou se rozmáhá zvyk používat pro práci více monitorů. Má to určité výhody, hlavně pokud člověk potřebuje mít otevřeno více oken současně nebo využívá opravdu velký prostor, třeba pro rýsování. Někteří dokonce používají multi-monitory pro hry.

No a UltraMon je program, který vám může pomoci se správou vašich oken a celkově i obrazovek. Jednou z jeho hlavních a nejvíce oceňovaných výhod je přidání extra tlačítek do horní (titulkové) lišty každého programu s klasickým windows-like vzhledem. Zde se již u většiny programů nacházejí tlačítka pro minimalizaci, maximalizaci a vypnutí. UltraMon tedy přidá dvě tlačítka. Jedno vypadá jako dva trojúhelníky a druhé jako šipka směřující ven ze čtverce. První tlačítko slouží k paralelnímu zobrazení daného okna na všech obrazovkách současně nebo k vypnutí této funkce, zatímco druhé umožňuje - obrazně řečeno - hodit okno na jinou obrazovku, aniž byste museli okno přetahovat nebo zvětšovat či zmenšovat.

 

 

Ale to je opravdu jen zlomek toho, co tento program dokáže. Mezi jeho další často používané funkce patří například možnost rozšířit lištu start na všechny obrazovky, kdy se vám aplikace z jednotlivých obrazovek minimalizují nebo zobrazují jen právě na té obrazovce, na které aktuálně jsou. Dále můžete nastavit všem obrazovkám stejné pozadí, jako máte na primárním monitoru, můžete dokonce zapnout spořič na všech obrazovkách. A k tomu všemu máte předem nadefinováno 15 akcí, kterým můžete přiřadit klávesové zkratky. V neposlední řadě bych určitě zmínil i možnosti uložení pozice ikon na ploše a jejich obnovení kdykoliv se vám zachce.

Jako poslední automatickou funkci, jež je zabudována v programu, a na kterou chci upozornit, je správa rozlišení. Můžete mít na každém monitoru jiné rozlišení a program se vám sám postará o změny velikostí oken při přesouvání. Zásadní nevýhodou je, že program není freeware, ale pokud každodenně pracujete s více monitory, pak můžete zauvažovat, zda by se vám daná investice nevyplatila.

 

Taskbar Shuffle 

Já osobně používám dvouřádkovou lištu start, protože mám často spuštěných hodně oken najednou a chci je tam mít všechny zobrazeny pěkně úhledně. Ale stává se mi, že je v nich často nepořádek, protože jsou různě přeházeny a já bych si je rád poskládal podle svého. To teď můžete udělat také za použití této malé utilitky, která je k dostání i v portable verzi.

Hlavní funkcí tohoto malého prográmku, který po většinu svého spuštění využívá asi 1 MB vaší paměti, je možnost přesouvat jednotlivé položky na liště start jednoduchým přetažením za použití myši. To je doplněno efektním zobrazením přesouvání položky. Jeho další funkcí je možnost přesouvat jednotlivé ikonky (položky) v system tray oblasti stejně jednoduše jako u položek na liště Start.

 

 

Dále můžete za pomocí Taskbar Shuffle využívat prostředního tlačítka myši pro zavření jakékoliv položky na liště Start stejně jako jste zvyklí z dnes již téměř každého záložkově-orientovaného programu. K tomu všemu je vám přístupná možnost automaticky seskupovat podobné položky (například všechny položky programu firefox) hezky k sobě. Máte možnost si vybrat ze tří variant řazení. Přitom, pokud například přesunete jednu položku ze skupiny takto shluknutých položek, pak se přesunou i všechny ostatní.

 

 

Další výhodou je například podpora více lišt Start za použití programu UltraMon, který je zmiňovaný výše. Tento jednoduchý, malý freeware program se hodí pro zlepšení vizuální stránky lišty start a také pro zvýšení vašeho pohodlí. Proč toho tedy nevyužít?

 

AutoHotKey 

AutoHotKey je makro-skriptovací nástroj. Pokud spustíte některý ze skriptů, pak se vám zobrazí kde jinde, než v system tray oblasti. Jednou z největších výhod tohoto programu je opravdu jednoduchý skriptovací jazyk, takže nepotřebujete být programátor, abyste si vytvořili vlastní skripty. Můžete však také použít již existující.

Pomocí tohoto programu si můžete tedy vytvářet nejrůznější zjednodušovadla, které vám zrychlí a zefektivní práci na počítači. Můžete si tak například napsat malý skript pro zrychlení psaní, kdy při každém napsání písmen "JAGBADQ" dojde k jejich nahrazení za "Just Ask Google Before Asking Dumb Question" (volně přeloženo: Použij google dřív, než se zeptáš na hloupou otázku). To už je jen a jen na vás.

 

 

Ale AutoHotKey není omezen pouze na takto malé operace. Díky němu si můžete vytvořit třeba i vlastní kompletní aplikaci. Navíc můžete vytvářet i jednoduché prostředí pro uživatele na obsluhu Vašich aplikací.

Další velkou výhodou je možnost uložení skriptů jako spouštěcí soubory. Ty pak můžete rozposílat přátelům nebo je kdykoliv použít pouhým spuštěním uloženého souboru. Pokud si přece jen myslíte, že nejste dost zkušení na to, abyste vytvářeli vlastní skripty, pak můžete navštívit oficiální fórum komunity AutoHotKey a tam si najít skripty, které se vám hodí nebo požádat nějakého zkušenějšího uživatele o vytvoření skriptu, který potřebujete.

Jako takovou jednodušší náhradou tohoto programu může být HotKeyP, který v sobě navíc obsahuje již předdefinované akce pro obsluhu systému. O něm jsme tady na digitálně již dříve psali. 

 

Miranda / Digsby 

Pokud nechcete rozšiřovat vaši sbírku již nainstalovaných programů, které běží v system tray oblasti, ale spíše byste chtěli ikony zredukovat, pak můžete začít používat například jeden z výše jmenovaných programů, které vám dovolí využívat více komunikačních protokolů najednou a tak rozhodně i ušetří místo.

Můžete tak zahodit programy, které slouží pouze pro jeden protokol, pokud používáte víc protokolů a pro každý z nich jiný program, a začít využívat některý z těchto. Dovolí vám komunikovat s přáteli přes AIM, MSN, Yahoo, ICQ, Google talk, Jabber, Facebook, IRC nebo MSN. K tomu můžete například mirandu používat i jako RSS čtečku nebo pro zjišťování počasí, televizních pořadů a po přidání dalších pluginů využívat opravdu velký počet dalších funkcí.

U Digsby můžete zase využívat upozorňování na maily ze služeb jako je Gmail nebo Hotmail nebo jakoukoliv jinou službu, která využívá IMAP nebo POP. Přímo v tomto programu pak můžete emaily označit jako přečtené nebo jako spam.

 

DropBox 

Dropbox je program pro vytvoření vzdáleného uložiště souborů, které je automaticky synchronováno. Opravdová magie tkví ve vzdáleném serveru, na který si uploadujete své soubory, ale ovládání je skryto v ikoně ve vaší system tray oblasti. Máte k dispozici svou vlastní složku, která se vám defaultně vytvoří v dokumentech na vašem počítači. Ta je při jakékoliv změně synchronizována se serverem.

Další možností je pak použít online službu, kterou si otevřete ve vašem prohlížeči. Po přihlášení máte možnost měnit obsah stejně jako ve složce. Pokud například v online verzi dropboxu smažete nějaký soubor, je vám to sděleno i v offline dropboxu pomocí bublinkového oznámení. Samozřejmě je automaticky sesynchronizována i složka ve vašem počítači.

 

Online varianta je vytvořena přehledným a rychle přístupným stylem. Hodně možností využívá také AJAX, čímž se zrychlí vaše práce, jelikož nedocházím k neustálým reloadům stránky. K dropbox účtu dostanete i emailový účet, který můžete samozřejmě ihned začít používat. Hlavní výhodou tohoto programu oproti systémům, jako je SVN, je především nepotřeba instalovat různé aplikace někde na serveru a to nemluvím ani o tom, že si musíte nějaký server sehnat. Zde je vám přiděleno místo o velikosti 2 GB na vzdáleném serveru a o nic víc se nestaráte. Zabezpečení je samozřejmostí. Data jsou posílána přes SSL a šifrována pomocí AES-256 před tím, než jsou uložena.

Pokud se bojíte, že nebudete vědět, jak takový systém ovládat, pak nevěšte hlavu, protože si můžete projít jednoduchý tutoriál buďto ihned po instalaci, nebo kdykoliv znova ve vaší online verzi dropboxu. Při druhé možnosti dostanete trochu pokročilejší návod s více popisky.

 

Závěrem 

Určitě by se našlo mnoho dalších programů, které jsou i používanější než výše zmíněné, ale tímto článkem bych chtěl spíše ukázat ty utility, které mají velký potenciál, ale málo kdo si jich všimnul.

Jako používanější programy bych zmínil například hudební přehrávač AIMP, nejrůznější ukazatele u notebooků (ukazatel baterie apod.), antivirové programy nebo třeba Deamon tools, který slouží pro správu virtuálních mechanik. Je jich opravdu velká spousta, takže pokud máte nějaký dobrý a rádi byste na něj upozornili podobně jako já, pak se můžete zmínit v diskuzi.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty