Hlavní navigace

SeaMonkey - Internetové aplikace pohromadě

SeaMonkey nabízí několik produktů v jednom. Základem balíku SeaMonkey je plnohodnotný prohlížeč webových stránek, navíc však dostanete e-mailového klienta, IRC klienta a jednoduchý (X)HTML editor.
Josef Vavřina

Sdílet

Na trhu je dnes množství internetových prohlížečů a vybrat si mezi nimi není zrovna jednoduché. Pokud chce některý zaujmout nové příznivce, musí nabídnout něco nového nebo přepracovat známé věci do jiné podoby. Jako SeaMonkey, od známé Mozilly, který nabízí hned několik funkcí pěkně pohromadě v jedné aplikaci. SeaMonkey si funguje poněkud v ústraní, zatímco zuří boj mezi Internet Explorerem, Firefoxem, Operou a Chrome. Příznivců má nicméně i tak spoustu. Po jeho vyzkoušení mu možná přijdete na chuť i vy.

Instalace

Před spuštěním samotné instalace si můžete zvolit typ instalace. Výběr je klasický, tedy úplná instalace všech součástí nebo výběr těch součástí, které požadujete. Třetí možností je nainstalovat pouze prohlížeč webových stránek. V dalším kroku si můžete vybrat, zda chcete ikonku rychlého spuštění ve stavové liště. Program se tak může rychleji spouštět, ale někomu ikonka může vadit. Drobnost, ale příjemná. Kdyby se tak na podobné věci ptaly všechny programy.

Prohlížeč webových stránek

Po úspěšné instalaci váš přivítá velice skromně laděný vzhled prohlížeče. Vzhledově SeaMonkey opravdu zaostává za konkurencí o několik let. Samozřejmě krása ovládacích prvků není to, podle čeho by se měl prohlížeč posuzovat, nicméně první dojem může být poněkud rozpačitý. Skin je samozřejmě možné změnit a po kliknutí na příslušný odkaz v nastavení prohlížeče jste ihned přesměrováni na příslušné stránky. Motivu není žádné velké množství a v mém případě nastaly s jejich instalací menší potíže, byl jsem nucen je  stahovat a instalovat ručně.

<p>Jednoduchý vzhled může uživatele odradit. Někteří ho ale naopak uvítají</p>

Jednoduchý vzhled může uživatele odradit. Někteří ho ale naopak uvítají

První spuštění – jednoduchý vzhled někoho může odradit, jiný ho uvítá

 Prohlížeč samotný běží, jako všechny produkty Mozilly, na jádru Gecko, konkrétněji jeho verzi 1.9. Ta sice není úplně ta nejaktuálnější, ale v SeaMonkey 2 (který je v současné době v BETA verzi) bude použita 1.9.1, která je používána ve Firefoxu 3.5. Při podrobnějším zkoumání si všimnete, že SeaMonkey kombinuje možnosti Firefoxu a jiných prohlížečů, jako například Opery. Kdo je zvyklý na Firefox, najde zde známou lištu záložek. Ale i uživatelé Opery se budou cítit jako doma při používání nástrojové lišty, která nabízí funkčnost a uspořádání podobné té operovské.

Prohlížeč podporuje všechny obvyklé funkce, jako je správa hesel, zobrazení zdrojového kódu stránky, správce stahování, prohlížení v panelech, pokročilé správy záložek nebo blokování vyskakovacích oken. Podobně jako již zmíněná Opera nabízí i vytváření profilů, do kterých si každý může uložit své záložky, hesla, nastavení a v případě SeaMonkey i e-maily.

E-mail klient

Protože jsme v aplikaci SeaMonkey, přepneme se jednoduše během okamžiku do poštovního klienta. Jde tak učinit několika způsoby, pomocí nástrojové lišty, klávesové zkratky nebo ikonky v levém dolním rohu obrazovky. Je samozřejmě nutné si vytvořit účet, což je otázka chvilky a už můžete přijímat a odesílat poštu pomocí SeaMonkey. Pokud používáte jiný e-mail klient, nebudete mít problémy se zorientovat, layout je klasický, složky v pravém sloupci, přijaté zprávy vpravo nahoře a jejich obsah pod nimi. Tvůrci by možná mohli doplnit nějaké složky, k dispozici jsou jen přijatá pošta, pošta k odeslání a koš. Další složky, jako například archiv, si musíte vytvářet ručně.

<p>Poštovní klient SeaMonkey. Jednoduchý a přehledný. Plnohodnotná náhrada jakéhokoliv jiného e-mail klienta</p>

Poštovní klient SeaMonkey. Jednoduchý a přehledný. Plnohodnotná náhrada jakéhokoliv jiného e-mail klienta

Poštovní klient SeaMonkey – jednoduchý a přehledný

Při psaní zprávy můžete mít aktivovanou automatickou kontrolu pravopisu. Nečekejte pokročilou kontrolu jako například ve Wordu, ale při psaní formálnějších e-mailů se může tato funkce určitě hodit. Neznámé (pro slovník) slovo je označeno a můžete si nechat zobrazit doporučená slova pro náhradu. Do slovníku je možné i vlastní slova přidat nebo mu určit, aby vybraná slova ignoroval a neoznačoval.

Editor webových stránek

Další částí balíku SeaMonkey je jednoduchý WYSIWYG (X)HTML editor. Nabízí všechny výhody WYSIWYG (What You See Is What You Get), tedy pro začátečníky jednoduché vytváření internetových stránek během několika málo kliknutí myši, okamžitě vidíte, co vytváříte, nemusíte se starat o syntaxe HTML kódu nebo formátování vzhledu stránky. Naopak trpí i klasickými nevýhodami těchto editorů pro začátečníky, tedy nevalidním kódem a neúplnou kontrolou nad vytvářenou stránkou. Vytvořenou prezentaci je možné pomocí editoru i rovnou publikovat na serveru.

<p>Jedna z možností tvorby a editace webových stránek pomocí SeaMonkey editoru</p>

Jedna z možností tvorby a editace webových stránek pomocí SeaMonkey editoru

Možnosti tvorby a editace (X)HTML stránek – škoda jen jednoduchosti textového editoru

IRC

SeaMonkey má v sobě implementovaný IRC klient ChatZilla. Možná jste na něj už narazili, jako rozšíření je používaný i pro Firefox. Protokol IRC byl jednou z prvních možností komunikace přes internet. Tedy komunikace v reálném čase. U nás je z neznámého důvodu nejoblíbenějším komunikačním protokolem ICQ, všude kolem se používají jiné protokoly, tedy i IRC. Právě z toho důvodu nejspíš nebude u nás ChatZilla tolik využívána.

Závěr

SeaMonkey nabízí řešení all-in-one pro potřeby internetu a komunikace. Ačkoliv jeho části samostatně nemohou konkurovat specializovaným konkurenčním produktům, jako celek nabízejí silný program pro uživatele, které unavuje neustálé spouštění různých aplikací pro prohlížení internetu a e-mailu. Vyhovovat bude i lidem nenáročným na vzhled aplikace. Nedávno byla vydána BETA verze SeaMonkey 2, která slibuje vylepšení všech stávajících funkcí, nové jádro prohlížeče, přepracovaný download manager nebo vylepšeného poštovního klienta.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty