Hlavní navigace

Sdílená webová úložiště

Pokud potřebujte občasně nebo i opakovaně přenášet data mezi několika počítači, pak máte několik možností. Můžete s sebou nosit flash disk, nahrávat data na FTP nebo vsadit na sdílená webová úložiště. A právě těmi se dnes budeme prakticky zabývat.
David Procházka 22. 11. 2010

Sdílet

Sdílená webová úložiště nejsou určena pouze k uložení a následnému stažení dat. Jsou primárně určena k synchronizaci dokumentů a jejich šíření v rámci pracovní skupiny. Princip podobných služeb je obdobný. Po registraci si z webu stáhnete specializovaný program, který vám umožní sdílení složek s webovým serverem. Pokud stejnou operaci aplikujete na více počítačích, pak budete mít stejná data dostupná všude, kde je program nainstalován a nastaven. Určité složky pak můžete sdílet s dalšími uživateli, jiné složky mohou být veřejné a některé zase mohou pro přístup do jejich nitra vyžadovat heslo. Nejznámější služby tohoto typu jsou Dropbox, SugarSync nebo Microsoft Live Mesh. Většina služeb nabízí bezplatné programy, ale také vysokokapacitní placené varianty.

Dropbox

Tato služba je na webu dostupná již několik let. Za tu dobu prošla určitým, ale relativně bezvýznamným vývojem. V zásadě je nabízena tak, jak byla v roce 2007 spuštěna. Službu naleznete na webu www.dropbox.com. Klientská aplikace je dostupná pro platformy Windows, Linux a Mac OS X. Navíc lze do mobilu nainstalovat mobilní verzi aplikace - dostupné jsou verze pro iPhone, iPad, Android a BlackBerry. Základní bezplatný program nabídne úložiště 2 GB. Potřebujete-li více, můžete si připlatit za 50 GB částku 180 Kč měsíčně, případně za 100 GB částku 360 Kč měsíčně.

Pro zprovoznění aplikace si z webu stáhněte aktuální verzi klienta pro váš operační systém a nainstalujte jej. V rámci instalace si vytvoříte účet na Dropboxu, který kromě klienta na jiném počítači využijete také pro webový přístup k datům. Data máte totiž přístupná po přihlášení také přes web, což se hodí všude tam, kde nemůžete nainstalovat tzv. velkého klienta. Ve složce Dokumenty program vytvoří složku My Dropbox. Cokoli do této složky umístíte se ihned projeví na serveru i na dalších připojených klientských počítačích. Přes web pak můžete nastavit práva k jednotlivým složkám či sdílení dat s jinými uživateli.

SugarSync

Projekt SugarSync je funkčně Dropboxu velice blízko. Je ale mnohem mladší a nabízí některé funkce propracovanější, než jeho předchůdce. V základu vám nabídne zdarma 5 GB, další rozšíření ale získáte za splnění některých úkolů, například za získání dalších aktivních uživatelů. Z placených programů si pak můžete vybírat od 30 GB do 500 GB. Ceny začínají na 900 Kč za rok pro 30 GB variantu a končí v případě nejvyššího programu na 7200 Kč za rok. Klientská aplikace je dostupná pro Windows a pro Mac OS X. Uživatelé Linuxu tak mohou využívat pouze webové rozhraní služby. Zprovoznění služby je obdobné jako u Dropboxu a vyžaduje registraci a stažení klientské aplikace z webu www.sugarsync.com.

Na rozdíl od Dropboxu vám dá SugarSync na výběr, kam chcete sdílený adresář umístit. Můžete si tak vybrat kterýkoli diskový oddíl. Dále lze také synchronizovat i několik složek současně. Můžete také synchronizovat data s mobilním telefonem běžícím na platformě Windows Mobile, Android, iPhone, Symbian a BlackBerry. SugarSync tak válcuje Dropbox i v této oblasti. Služba synchronizuje všechny složky s webovým serverem. Na něm si pak určíte, zda budou na dalších počítačích dostupné všechny složky nebo jen vybrané. To vám přijde vhod na mobilu, kde vám postačí sdílet jen mobilní data a vybrané složky. SugarSync je v mnoha ohledech lepší než Dropbox, například i webové rozhraní je přehlednější a ucelenější.

Microsoft Live Mesh

Microsoft nabízí také řadu služeb, které se sdílení dat věnují. Live Mesh je přitom kombinace služby SkyDrive s přidanou hodnotou virtuální plochy. Služba prošla v posledních měsících řadou změn a nově ji naleznete na webu https://devices.live.com. Budete potřebovat registraci do Live služeb společnosti Microsoft. Původní Live Mesh bude v provozu jen do poloviny příštího roku a je určen pro uživatele Windows XP a Mac OS X. Nový je určen jen a pouze uživatelům Windows 7 a Windows Vista. Nabízí prostor o kapacitě 5 GB s možností volby složek, které chcete synchronizovat. Jako klientská aplikace pak slouží produkt Windows Live Essentials 2011.

Produkt doznal výrazného zjednodušení a zrychlení, na webu máte dostupnou virtuální plochu, kde vidíte všechna synchronizovaná data a můžete s nimi pracovat podobně jako na ploše Windows. Tato webová plocha se ale korektně zobrazuje jen v Internet Exploreru, jakž takž si s ní poradí ještě Firefox. Celkově jde o pěknou a jednoduchou službu, která ale nenabízí nic víc než ostatní. Synchronizovat lze více složek a sdílet data lze mezi několika počítači. O mobilním klientovi, byť alespoň pro Windows Mobile si můžete nechat zdát. Data z mobilu tak musíte synchronizovat pomocí jiného programu či služby.

Box.net

Služba www.box.net je vedle předchozích portálů spíše chudým příbuzným. Placené varianty sice nabízejí podobný luxus, ale bezplatná verze je značně limitována. Box vám nabídne zdarma 5 GB místa pro vaše data, každý soubor může mít maximálně 25 MB. Již toto omezení je doslova tragické. O sdílení, zabezpečení heslem či dalších službách si pak můžete nechat jenom zdát. Bezplatná verze pak pracuje jen a pouze skrze webové rozhraní. Placená verze úložiště o kapacitě 500 GB s řadou doplňkových služeb pak stojí měsíčně zhruba tři stokoruny měsíčně.

Zendit

 Poslední dnes zmíněnou službou je Zendit. Službu naleznete na webové adrese http://live.zendit.com. V bezplatném režimu vám poskytne úložiště o kapacitě 1 GB. Placená verze je na webu označena jako Premium account, ale není blíže cenově specifikována. Základní prostředí je dostupné jen přes webové rozhraní a hlavní výhodou služby je propojení se sociálními sítěmi Facebook a Twitter. I přes vydařené uživatelské rozhraní webové aplikace jde o jednoúčelovou službu s chabými možnostmi. Velkou nevýhodou je skutečnost, že po 60ti dnech může dojít u bezplatného účtu k promazání dat. Služba je dostupná prozatím v beta verzi, o přístup musíte požádat administrátora pomocí elektronické pošty.

 

Resumé

Služeb, které nabízejí sdílení dat na webu, takzvaných webových úložišť, je mnohem více. Z tohoto malého srovnání vychází nejlépe SugarSync, i když zarputilí zastánci Dropboxu na něj nedají dopustit. SugarSync vám nabídne zdarma nejvíce služeb a vítězí nejen poskytnutým prostorem, ale hlavně funkcemi.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty