Hlavní navigace

Save.me - historie pro vaši schránku ve Windows

Schránka Windows je značně nedokonalá a již roky nezměněná. Objevte aplikaci, která umí ukládat vše, co do schránky vložíte. Zpětně můžete přistupovat k textům, obrázkům či jiným souborům.
Roman Polášek 14. 1. 2013

Sdílet

Metoda kopírování a následného vkládání patří mezi nejčastěji používané funkce při práci na počítači. Zrychluje práci, umožňuje snadné přenášení dat a také eliminuje psaní stále stejného textu. Pokud v systému použijete příkaz ke kopírování či vyjmutí, dojde k umístění tohoto objektu do schránky. V ní je místo pouze pro jediný tento objekt, případně označenou skupinu. Zkopírovaný obsah pak můžete vložit na vybrané místo. Tím bohužel možnosti schránky Windows končí. Jak sami vidíte, možnost práce se schránkou je sice jednoduchá, avšak poměrně omezená. Z toho důvodu neustále vznikají aplikace, které schránku rozšiřují o další vlastnosti. Jednou z nich je i Save.me, která dokáže pro pozdější použití ukládat vše, co do schránky vložíte.

Snadné používání bez instalace

Abyste mohli aplikaci Save.me používat, tak ji nemusíte ani instalovat. Stačí stáhnout, rozbalit archiv a spustit. Aplikace čeká v oznamovací oblasti a sleduje vše, co do schránky vložíte. Kliknutím na její ikonu se otevře hlavní okno programu.

Hlavní okno aplikace s pohledem na naposled vložené prvky do schránky

Hlavní okno aplikace s pohledem na naposled vložené prvky do schránky

Hlavní okno aplikace s pohledem na naposled vložené prvky do schránky

Rozhraní je přehledně rozčleněno do několika svislých částí. Při levém okraji naleznete jednoduché menu s funkcemi pro práci s objekty ve schránce a pro změnu pohledu. Nechybí také vyhledávací pole a informace o posledním umístěném objektu ve schránce. Rozhraní v pravé části se pak mění v závislosti na zvolené funkci či pohledu.

Pokud vám výchozí rozložení nevyhovuje, můžete si jej částečně upravit. Jednotlivé skupiny s funkcemi v levé části můžete kliknutím na nadpis sbalit, nebo můžete měnit vzájemné pořadí skupin pouhým přetažením.

Automatické ukládání a práce se schránkou

Pokud je aplikace spuštěna, začne automaticky sbírat všechny objekty, které vložíte do schránky zkopírováním nebo vyjmutím. Přehledně je můžete vidět v hlavním okně aplikace, pokud si vyberete některý z nabízených pohledů. K dispozici jsou dva. První, výchozí, nabízí pouze chronologicky seřazené jednotlivé objekty. U každého je vidět jeho typ, datum vložení do schránky a po kliknutí i náhled. Druhý pohled nabízí i kalendář. V něm můžete na základě data, kdy jste s počítačem pracovali, najít všechny vložené prvky do schránky na časové ose. Díky těmto funkcím se můžete pohodlně vracet i k objektům, které jste vložili do schránky třeba před týdnem.

Změna pohledu s využitím kalendáře

Změna pohledu s využitím kalendáře

Změna pohledu s využitím kalendáře

Ptáte se, jak je toto možné? Aby byla aplikace schopna obnovit i takto stará data, musí je všechna ukládat. To se skutečně děje a veškeré údaje můžete nalézt ve složce data, která je umístěna ve stejné složce, jako samotná aplikace. Hned je tedy jasné, že se program hodí především pro práci s textem a malými soubory. Aby nedocházelo k ukládání dat, která v budoucnu nebudete potřebovat, lze monitorování objektů ve schránce dočasně vypnout. K tomu slouží zaškrtávací tlačítko v pravém horním rohu okna programu. Nemusíte program ukončovat, stačí jej dočasně deaktivovat.

Monitorování souborů

Kromě obsahu ve schránce umí aplikace monitorovat také soubory, se kterými pracujete, ale vůbec se ve schránce neocitnou. Toto chování můžete zapnout pomocí průvodce, kterého naleznete opět jako jednu z funkcí v levém menu.

Po nastavení aplikace dokáže uchovávat také všechny změněné soubory. Nastavit lze sledované typy souborů a také lze vybrat konkrétní složky, které mají být monitorovány. Díky této funkci budete mít k dispozici zálohu souborů, se kterými pracujete, pro případ, že by provedené úpravy nedopadly dobře. Tato funkce je ve výchozím nastavení vypnuta. Při jejím používání mějte na paměti, že při každé změně je soubor zkopírován, a složka s daty rychle získává na velikosti.

Ikona v oznamovací oblasti poskytuje rychlý přístup k aplikaci

Ikona v oznamovací oblasti poskytuje rychlý přístup k aplikaci

Ikona v oznamovací oblasti poskytuje rychlý přístup k aplikaci

Sidebar pro rychlejší přístup

Abyste vždy nemuseli otevírat hlavní okno programu, Save.me obsahuje i zjednodušenou verzi nazvanou Sidebar. Zapnout ji lze prostřednictvím ikony v oznamovací oblasti nebo ikony v levém horním rohu okna. Ve své podstatě se jedná o zjednodušenou variantu výpisu objektů, která je vždy viditelná a rychle z ní můžete vybírat a vkládat prvky.

Sidebar je neustále viditelný na ploše

Sidebar je neustále viditelný na ploše

Sidebar je neustále viditelný na ploše

Nastavení a další funkce

V hlavním okně si jistě všimnete v menu i dalších položek, které slouží pro práci s objekty ve schránce. Můžete je manuálně odstraňovat nebo vkládat prvky nové. Například lze vložit text psaním nebo vytvořit snímek obrazovky. Velmi užitečné volby skrývá i nastavení aplikace. Určitě se do něj podívejte, protože v něm naleznete především volby ovlivňující uchovávání objektů, jejich automatické mazání či nastavení datových limitů.

V nastavení programu můžete určit typy, které bude aplikace ukládat

V nastavení programu můžete určit typy, které bude aplikace ukládat

V nastavení programu můžete určit typy, které bude aplikace ukládat

Výkonný pomocník s mnoha možnostmi

Integrovaná schránka systému Windows mnoho voleb nenabízí. Aplikace Save.me ji výborně doplňuje a poskytuje funkce, které jí chybí. Umožňuje vracet se k objektům, které jste do schránky vložili již před časem a navíc umožňuje také hlídat a zálohovat soubory, které měníte. Aplikaci Save.me doporučuji především zkušenějším uživatelům. K dispozici je zdarma a jediné negativum, které lze zmínit, je absence rozhraní v češtině. A jak se líbí aplikace Vám? Jsou pro vás funkce schránky Windows dostačující?

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty