Hlavní navigace

Ruský malware byl několik týdnů ke stažení na App Store

Martin Tábor

Velmi nepříjemný incident potkal firmu Apple, na jejíž službě App Store se objevil spyware pro iOS, který měl za cíl zjišťovat osobní údaje z kontaktů majitele přenosného zařízení. Jak se aplikace na kontrolovaný App Store dostala, není zcela jasné.

Sdílet

Internetová služba App Store od Applu se oproti podobným projektům, například v podobě Google Play, vyznačuje relativně přísnou kontrolou vkládaných aplikací, jejíž součástí je i analýza kódu za pomoci zkušených programátorů „jablečné firmy“. Právě díky tomuto nezbytnému kroku je zařazení nové aplikace do distribuční sítě App Store relativně časově náročnou operací, o čemž se již přesvědčil např. i zmíněný konkurenční Google. Jeho Google+ klient pro iOS musel projít zcela standardními procedurami. I díky tomuto faktu je několikatýdenní přítomnost škodlivé aplikace v App Store poměrně vzácností.

Ilustrační obrázek

Na problém upozornila navíc bezpečnostní firma Kaspersky Labs, která zanalyzovala činnost aplikace Find and Call a zjistila, že má za cíl zkopírovat adresář uživatele zařízení s iOS na servery tvůrců aplikace, přičemž poté začnou spamové útoky na veškeré takto získané adresy. Aplikace Find and Call byla na App Store dostupná od 13. června, avšak po oznámení firmy Kaspersky Labs Apple danou aplikaci ihned stáhl s odůvodněním, že neoprávněným způsobem nakládala s osobními údaji zákazníků. Obdobně se zachoval i Google na jehož serverech byla aplikace ve variantě pro operační systém Android bohužel též přítomna.

Zdroj: neowin.net

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty