Hlavní navigace

Revoluční Firefox 29 přináší nový vzhled

Po dlouhé době příprav a ladění se do Firefoxu 29 konečně dostal nový vzhled GUI s kódovým označením Australis. Přináší podobnou revoluci jako Firefox 4 a uživatelům nabízí hlavně větší možnosti individuálního nastavení.
Martin Tábor 30. 4. 2014

Sdílet

Co se vzhedu týče, Firefox se již nezměnil téměř přesně tři dlouhé roky. V březnu 2011 totiž vyšel tehdy dlouho očekávaný Firefox 4, který přinesl zcela nové uživatelské rozhraní, spolu s oranžovým tlačítkem nové nabídky. V té době bylo totiž odstranění běžného viditelného menu zcela novou koncepcí, již krátce po sobě přinesly vlastně všechny hlavní browsery od Opery po Firefox. I když tak prohlížeč od Mozilly za tři roky vývoje pochopitelně určitých „kosmetických“ změn v GUI doznal, současný Australis je obdobně velkou revolucí, jako zmiňovaný Firefox 4. Autoři nový vzhled vyvíjeli s několika hlavními kritérii, mezi něž patří optimalizace kódu pro rychlejší načítání a práci, větší intuitivnost, ale hlavně – značně široké možnosti individuálního nastavení prostředí. Ty jsou skutečně bohaté a navíc je změna rozložení ovládacích prvků doslova až hravě snadná.

Mozilla Firefox 29 se vzhledem Australis

Jejich přeskupení totiž probíhá ve zvláštním interaktivním módu, který se aktivuje speciálním tlačítkem v záhlavní okna. Jinak nový vzhled Firefoxu vlastně dosti připomíná konkurenční Chrome, který je v oblasti svého GUI mnohem více konzervativní (za dobu své existence změnil vlastně pouze barvu, a to z modré na stříbrnou). Aktuálně vydaný Firefox 29 však obsahuje i další velmi důležitou novinku, jíž je zcela přepracovaná synchronizace. Původní systém byl na dnešní dobu poměrně hodně „technicistní“ a po uživateli vyžadoval přepsání alfanumerického kódu do různými instalacedalších spárovaných zařízení. Na druhou stranu – synchronizace tak byla z hlediska bezpečnosti na velmi vysoké úrovni. Nový systém počítá jednoduše s přihlášením k novému Firefox Account, který se pak o sdílení dat a nastavení opět postará stejně hravě, jako např. konkurenční Chrome.

Zdroj: mozilla.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty