Hlavní navigace

Revoluce ve vstávání?

V dnešním článku se podíváme na nový revoluční budík, se kterým budete hravě vstávat v aktuálním 21. století. Navíc tento chytrý budík umí nabídnout i další velmi zajímavé funkce. Vše se dozvíte v následujících řádcích.
Coudy 15. 2. 2017

Sdílet

Bonjour aneb chytrý budík

V 21. století, kdy evolucí prošly téměř všechny domácí spotřebiče, tak samozřejmě ani přístroj určený k probouzení většiny lidí nemohl zůstat opomenut. Samozřejmě možností, jak se probouzet ze spánku do ranní reality existuje celá řada. Někdo se budí sám bez pomoci kohokoliv jiného nebo něčeho, někdo klasickým budíkem z dob jejich předků a někdo smartphonem. Člověka hodného 21. století by tak mohl zaujmout nový chytrý budík Bonjour.

Zajímavostí je, že se od klasického budíku odlišuje schopností shromažďovat a vyhodnocovat informace pro určení nejvhodnějšího času probuzení, navíc poslouží také jako osobní asistent, který se dokáže naučit vaše plány, koníčky a může vám tak dopřát z každého dne maximum. Jak již Vás jistě napadlo, tak zařízení dokáže sledovat předpověď počasí a také zná situaci na trase do Vaší školy či práce a nejen pomocí těchto údajů umí upravit čas buzení. Buzení samozřejmě může posunout dříve tak Vás i nechat déle vyspat. Například když hrozí, že byste kvůli dopravním zácpám přijeli pozdě do práce či do školy vzbudí Vás dříve. V opačném případě vám dá vědět, že si můžete ještě v klidu zdřímnout.

Budík spolupracuje se aplikacemi iCal, Kalendář Google, Mapy Google, Uber a mnoha dalšími. Jeho hlavní vizí je možnost fungovat jako přátelský, ochotný a chytrý osobní asistent, kterého také samozřejmě lze ovládat hlasem. Pomocí hlasu můžete budíku například zadat čas buzení, ale také třeba nastavit termostat Nest nebo dále spustit přehrávač hudby. Budík je samozřejmě chytrý, a tak také zvládá učit se návyky a koníčky svého uživatele, takže pokud třeba ráno běháte, vzbudí vás dříve jen tehdy, když je venku počasí, které je pro tuto aktivitu vhodné. To znamená pokud prší či je dokonce bouřka, nechá vás klidně dál spát.

Dnešním trendem je jednoznačně chytrá domácnost, samozřejmě v tomto směru budík Bonjour nezaostává a lze ho chytře propojit spolu s dalšími zařízeními v domácnosti, takže například před usnutím sám a automaticky zapne domovní alarm. Samozřejmostí je, že čím více majitel se zařízením spolupracuje, tím lépe se učí a předvídá jeho zvyky a potřeby. Další možností spolupráce je například s aplikacemi Google Fit, FitBit, Apple Health a Withings, díky kterým ví, kolik jste předchozí den nachodili kroků. Pokud jste nebyli příliš aktivní, je dobré počasí a váš rozvrh to dovolí, Bonjour vám doporučí, že byste si mohli jít zaběhat. Velmi dobrou vlastností je, že i budík sleduje, jak dlouho vám trvá vypravit se do práce či školy a jak dlouho pak také dojíždíte, na základě těchto informací umí přizpůsobit vaše rána tak, aby byla mnohem příjemnější.

Budík také průběžně zdokonaluje své jazykové znalosti, a tak je schopen lépe porozumět Vaším příkázů. Je schopen kombinovat a analyzovat několik zdrojů informací, díky kterým vám poskytne přesné odpovědi. Budík komunikuje výhradně Bluetooth s aplikací, která je nainstalovaná ve vašem mobilním telefonu, a tak lze velmi jednoduše provádět jeho nastavení a synchronizaci účtů, které jsou nezbytné pro jeho provoz. Podporovány jsou operační systémy Android a iOS.

Kde a za kolik lze nakoupit?

Projektu se aktuálně nachází na crowdfundingovém webu Kickstarter. Z původně požadovaných 50 000 dolarů se podařilo tvůrcům vybrat již neuvěřitelných 730 000 USD. Nejlevnější nabídka ve výši 99 dolarů za kus je již beznadějně vyprodána, a tak lze aktuálně budík Bonjour pořídit za 119 USD. Při zaslání do Česka je nutné připočítat 15 USD za poštovné. Kupující bude mít na výběr ze dvou barevných provedení, a to konkrétně bílé nebo černé.

Konkurent Bonjour nese název Kello

Další chytrý budík nese název Kello a opět jej najdeme na crowdfundingovém serveru Kickstarter. Jeho princip je naprosto odlišný než u konkurenčního Bonjouru. Úkolem Kello je vštípit uživateli zdravý spánkový režim. Funguje v podstatě jako trenér, který učí, jak rychle usnout a jak bez problémů vstát ve stanovený čas.

Na samotném budíku se promítají jednoduché instrukce pro dechová cvičení, které mají zkrátit proces usínání na polovinu. Zajímavostí je pak funkce pro to, abyste si šli lehnout brzy a neponocovali, a to je pak omezený počet použití tlačítka snooze pro prodloužení spánku. Týdně můžete tlačítko využít jen třikrát, a to si každý člověk ponocování dobře rozmyslí.

Kello stejně jako Bonjour umí spolupracovat se systémy chytré domácnosti. Můžete jej naprogramovat tak, aby například ráno zapnul kávovar nebo rozsvítil světla. Podmínkou je samozřejmě mít v domácnosti kromě chytrého budíku, také chytré žárovky a chytrý kávovar. Vše se dá poté nastavit pomocí aplikace IF, nebo Kello nabízí i aplikaci vlastní, prostřednictvím které ovládáte spánkové tréninkové programy a nastavujete budík podle svých preferencí. Aktuálně má projekt vybráno něco málo přes 322 000 USD od více než 2725 uživatelů kickstarteru. Aktuální cena začíná na 89 USD.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty