Hlavní navigace

Recepty doma - mějte svou kuchařku v počítači

Roman Polášek

Moderní technologie dávno dorazily do našich domovů a nevyhnuly se ani kuchyním. Tištěným či psaným kuchařkám ještě neodzvonilo, přesto i tady lze čekat změnu. Mějte své recepty v počítači.

Sdílet

Pokrok nelze zastavit a ke změnám dochází v každém odvětví našeho života. Doby, kdy si každá dívka či žena psala vlastnoručně svoji kuchařku, jsou zřejmě pryč a v současné digitální době přebírají štafetu počítače a digitální forma receptů. Při použití počítačů ztrácí psaní receptů své kouzlo, přesto poskytuje mnoho výhod, pro které jej zvolí zřejmě většina moderních žen. Existuje hned několik aplikací, které pomohou při vytváření a evidenci receptů. Pojďme se společně podívat na aplikaci Recepty doma, která je nejstahovanější na serveru Stahuj.cz v sekci Kuchařky.

Recepty doma

Program Recepty doma je elektronická kuchařka, která slouží nejen ke správě receptů, ale nabízí i spoustu doplňkových funkcí, které přímo souvisejí s jídlem a vařením. Aplikace je vytvářena českým autorem a tudíž v její databázi lze nalézt obrovské množství receptů v češtině. Recepty doma je freewarová aplikace, kterou může každý používat zcela zdarma. Zpoplatněno je pouze stahování nových receptů a také některé doplňky, které však nejsou příliš důležité.

Instalace programu je podobná všem ostatním a uživatel by s ní neměl mít problémy. Po dokončení instalace už můžete program spustit. Ve standardní neregistrované verzi bude uživatele často obtěžovat reklama, a proto doporučuji registraci na webu výrobce, která je zdarma. Po úspěšném vyplnění registračního formuláře obdržíte klíč, se kterým již bude používání aplikace mnohem pohodlnější. Registrace je rychlá a poněkud netradiční. Musíte při ní totiž vložit nový recept. Na první pohled nepříjemnost, která mnohé odradí, na druhý pohled má přece každý svůj oblíbený recept, se kterým se rád pochlubí.

<p>Při spuštění se zobrazuje reklama na jiné aplikace</p>

Při spuštění se zobrazuje reklama na jiné aplikace

Při spuštění se zobrazuje reklama na jiné aplikace

Po úspěšné registraci a vložení registračního kódu už nic nebrání v používání aplikace. Její prostředí je velmi jednoduché, avšak propracované se spoustou funkcí. Při horním okraji okna nalezneme menu s nejpoužívanějšími volbami. Při levém okraji je pak přichycen seznam všech receptů s pokročilými možnostmi filtrování a řazením do kategorií. Pravá polovina okna slouží k samotnému prohlížení a editaci receptů. K dispozici je klasický panel nástrojů známý z textových editorů, nebo je možné provádět editaci přímo ve Wordu.

<p>Okno aplikace Recepty doma s nastaveným moderním vzhledem</p>

Okno aplikace Recepty doma s nastaveným moderním vzhledem

Okno aplikace Recepty doma s nastaveným moderním vzhledem

V aplikaci je možné k existujícím receptům jednoduše přidávat své vlastní nebo další stáhnout z webu výrobce. Zdarma ke stažení jsou první čtyři aktualizační balíčky (celkem asi 1000 receptů), další už jsou bohužel placené. Samotné recepty se skládají z ingrediencí a postupu přípravy. Mohou být doplněny také o fotografie nebo zvukový komentář. Recepty si lze upravovat, snadno tisknout nebo exportovat do pdf, hodnotit hvězdičkami či označovat jako oblíbené či odzkoušené.

Aplikace je doplněna také o další šikovné funkce. Podle zvolených receptů si můžete vytvářet seznam pro nákup surovin či ve spolupráci s vestavěným kalendářem tvořit jídelníček. Uživatele jistě potěší také seznam „éček“ s popisem každého z nich. Kladně hodnotím také alkoholmetr, jehož přesnost je však jen velmi orientační. Řidičům se však může hodit. Celkovou kvalitu aplikace doplňuje i kontrola pravopisu, která pomůže při psaní delších receptů.

<p>Tři dvanáctky a hned více než jedna promile alkoholu v krvi</p>

Tři dvanáctky a hned více než jedna promile alkoholu v krvi

Tři dvanáctky a hned více než jedna promile alkoholu v krvi

Program disponuje také podrobným nastavením, ve kterém lze upravit mnoho voleb a vypnout například poměrně nepříjemné zvuky programu. Za jinou nevýhodu programu by se také dalo považovat, že je spousta doplňkových funkcí k dispozici jen v placené verzi. Většinou se ale jedná jen o drobnosti, jejichž absence nijak používání nebrání.

Kvalitní aplikace

Aplikaci Recepty doma hodnotím velmi kladně. Obsahuje velkou databázi receptů, kterou si lze za poměrně nízkou cenu rozšířit o další tisíce. Lehce tak můžete vyzkoušet pochoutky jiných labužníků či se podělit se světem o své speciality. Aplikaci mohu jenom doporučit. Může se stát vašim výborným pomocníkem nejen při evidenci vašich pochoutek, ale i samotném vaření. Ať už jste zkušenou kuchařkou či hladovým studentem, vyzkoušejte aplikaci a třeba v ní objevíte nové a originální recepty, které se stanou nedílnou součástí vašeho jídelníčku.
 

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty