Hlavní navigace

QR kódy - na co jsou, jak je vytvářet, číst a používat

Setkáváte se na ulici, v časopisech či na internetu se záhadnými černobílými čtverečky, o kterých nemáte ani tušení, k čemu slouží? Pak vězte, že jsou obdobou čárových kódů a obsahují informaci, kterou si můžete přečíst.
Roman Polášek 16. 1. 2011

Sdílet

Každý z nás si zřejmě někdy všimnul záhadných černobílých čtverečků, které se objevují například na plakátech a reklamách, obalech zboží či v časopisech. Jedná se o QR kódy, které zatím nejsou příliš známé ani rozšířené, a právě o nich bude tento článek.

Co jsou QR kódy?

Každý z nás zná čárové kódy, kterými se označuje zboží. V takovém kódu jsou uloženy číslice, které se dají strojově přečíst, a podle nich lze pak zboží rychle identifikovat. Něčím podobným jsou i QR kódy. Jde rovněž o obrázky, které nesou zakódovanou textovou informaci. Způsob zakódování je však zcela odlišný a zcela razantně se liší i počet znaků, které lze pomocí QR kódu zakódovat. Zatímco čárový kód pojme 12 cifer, QR kód je schopen uložit ve své největší velikosti až 4300 znaků, což už je velké množství (pro představu je to téměř celý tento článek). Informace je kódována pomocí bílých a černých čtverečků, které jsou uspořádány do matice. Její velikost může být různá, především podle množství informace, které chceme uložit. Nejmenší QR kódy mají velikost 21×21 bodů, ty největší pak 177×177 bodů.

<p>QR kód s odkazem na digitalne.cz</p>

QR kód s odkazem na digitalne.cz

QR kód s odkazem na digitalne.cz

Do QR kódu je možné uložit jakoukoliv textovou informaci. Nejčastěji je používán pro uložení internetové adresy nebo kontaktních údajů. QR kód tak může být do jisté míry vaší vizitkou, nebo třeba doplňkem článku v časopise, kde může nést zakódovanou adresu, na které si lze o tématu přečíst více. QR kódy se tak stávají součástí například filmových plakátů, kde ukrývají odkaz vedoucí na stránky věnované dílu nebo třeba ke stažení multimediálního obsahu s tématem filmu.

Jak je přečíst?

Už víte, co QR kódy skrývají, ale stále je vám záhadou, jak skrytou informaci získat? Pak si připravte mobilní telefon s fotoaparátem, protože ten je pro čtení QR kódů základem. Čtení QR kódů probíhá standardně pomocí speciálních aplikací pro mobilní telefony. Tyto čtečky dokážou pracovat s fotoaparátem vašeho mobilního telefonu. Stačí tak spustit aplikaci, „vyfotit“ kód a ta pak sama rozpozná ukrytý text. Nejčastěji to bude internetová adresa, na kterou vám aplikace dovolí jedním kliknutím přejít. Celý postup je velmi rychlý, a pokud někde uvidíte QR kód, můžete během chvilky získat jeho informaci.

Čtečky QR kódů jsou dostupné pro drtivou většinu dnes prodávaných mobilních telefonů. Někteří výrobci, jako třeba Nokie, je dodávají již jako standardní výbavu některých telefonů. Pro jiné je nutné aplikaci nainstalovat jako kteroukoliv jinou. Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem jistě naleznou vhodnou čtečku na příslušném úložišti aplikací pro danou platformu. U Androidu je to například aplikace Barcode Scanner, která umí kód skenovat v reálném čase a umí kromě QR kódů i kódy čárové.

Náhled z aplikace Barcode Scanner

Pro ostatní uživatele existují aplikace založené na javě. Oblíbenou čtečkou je například Kaywa Reader.

<p>Princip získání informace z QR kódu</p>

Princip získání informace z QR kódu

Princip získání informace z QR kódu

Fotoaparáty mobilních telefonů nejsou příliš kvalitní a focení QR kódů neprobíhá vždy v ideálních světelných podmínkách. Je pak logické, že může během rozpoznávání dojít k chybám a ne každou bílou a černou tečku rozpozná aplikace správně. Z toho důvodu mají QR kódy integrovanou korekci chyb, díky které je možné poškozený obraz a tím i informaci částečně opravit. Existují 4 standardy, z nichž ten nejnižší dokáže opravit 7% poškození a ten nejvyšší až 30% poškození.

Jak QR kód vytvořit?

Textovou informaci můžete do QR kódu uložit klidně sami. Není na tom nic těžkého. Existují totiž generátory, které vám s tím pomohou. Jedním z nich je i online aplikace QR-Code Generator rovněž od společnosti Kaywa. Zvolit si můžete jeden ze 4 různých typů obsahu: url adresa, prostý text, telefonní číslo nebo sms. Pak stačí vyplnit příslušné pole, zvolit velikost kódu a dát generovat.

<p>Ukázka použití generátoru</p>

Ukázka použití generátoru

Ukázka použití generátoru

Podobný generátor dává k dispozici i Nokia na příslušném webu. Kromě adresy či textu obsahuje rovněž formulář pro vytvoření vizitky v podobě QR kódu. Dalším povedeným je také generátor, který najdete na adrese http://zxing.appspot.com/generator/. Tvůrce je zároveň autorem mobilní verze čtečky Barcode Scanner a nabízí mimo jiné například vytvoření kódu pro události, geo lokaci, wifi připojení atd.

Příklad vytvoření kódu WiFi

Dobrá věc či zbytečnost?

QR kód byl vynalezen v Japonsku už v polovině devadesátých let. Jeho rozšíření je však otázkou až posledních několika málo let, kdy se fotoaparát stal standardní součástí snad každého mobilního telefonu. Široká veřejnost QR kódy však stále ještě nezná a neumí používat. Důvodem je malý, téměř zanedbatelný praktický přínos této technologie. Je hezké, že lze do obrázku ukrýt internetovou adresu, ale stejného efektu dosáhneme i přímým napsáním této adresy. Používání QR kódů tak nadále zůstává činností nadšenců, protože QR kódy jsou zkrátka in. Řada společností, jako například Google nebo Seznam, se snaží být průkopníky v používání QR kódů. Nutno dodat, že bez nějakého závratného dopadu na společnost. QR kódy jsou zajímavým technologickým počinem a asi až čas ukáže, zda se hromadně rozšíří, nebo od nich postupem času všichni upustí. Spíše však tipuji druhou možnost, protože se stávajícími způsoby využití si budou QR kódy hledat cestu k obyčejným uživatelům jen velmi těžce. A jak se líbí QR kódy vám? Používáte je?

Autor článku