Hlavní navigace

QIP - Na ICQ jednoduše!

Obtěžuje Vás originální ICQ klient reklamou či dalšími zbytečnými funkcemi? Postrádáte více nastavení či protokolů? Existuje jednoduché alternativní řešení - QIP.
Roman Polášek 4. 9. 2008

Sdílet

Představení

Rozmach internetové komunikace a především posílání krátkých zpráv (instant messaging) způsobily na internetu během posledních několika let malou revoluci. I přes kvality jiných komunikačních protokolů si v Česku získalo nejvíce pozornosti i uživatelů právě ICQ. Na počátku existoval pouze oficiální klient, ale postupem doby vzniklo mnoho dalších, alternativních klientů. Mladým, avšak velmi zdařilým klientem, je právě QIP (z anglického Quiet Internet Pager).

Díky pozdějšímu vzniku dokázal program převzít od svých největších konkurentů to nejlepší a naopak se vyvaroval chyb, kterých se ostatní komunikační programy dopustily.

V počtu stažení již QIP dávno porazil svého největšího konkurenta na poli alternativních klientů – Mirandu a již si „brousí zuby“ na oficiálního klienta ICQ 6. Na některých serverech dokonce už i jej překonal a stal se nejstahovanějším klientem pro ICQ. Co tedy stojí za takto velkým úspěchem QIPu? Jaké jsou jeho hlavní zbraně proti konkurenci?

Důvody úspěchu

QIP si bere z oficiálního klienta vše potřebné, přidává spoustu užitečných maličkostí a pro mnohé uživatele přebytečné funkce vypouští. Program klade důraz především na jednoduchost, volitelný vzhled a nabídku funkcí, určených pro komunikaci. Okrajové funkce a zábava jsou vypuštěny. Tento fakt přispívá k přehlednosti a uživateli je nabídnuto přesně to, co od komunikačního programu očekává – efektivní a rychlou komunikaci bez zbytečností.

Funkce

Hlavní funkcí QIPu je pochopitelně posílání textových zpráv, které je doplněno o posílání souborů. Velmi potěší podpora šifrované komunikace a také anti-spamový filtr, u kterého lze nastavit otázku, na kterou musí neznámý uživatel nejdříve korektně odpovědět a až poté vás může kontaktovat.

Komunikaci lze zpestřit animovanými či statickými smajlíky, kterých nabízí QIP více než originální klient ICQ 6. Samotný vzhled programu lze měnit pomocí mnoha volně stažitelných skinů, stejně tak lze měnit smajlíky.

3 různé skiny QIPu, lehce se dají upravovat i tvořit nové

Samotné okno komunikace má dva různé styly rozvržení. První styl je mnohem obsáhlejší, v horní části zobrazuje informace o osobě, se kterou právě komunikujete a v dolní části sadu ikon, které umožňují rychlý přístup k potřebným funkcím. Druhé rozvržení je naopak strohé. Prostor je využit pro zobrazení samotné komunikace a malého menu uprostřed. Okno komunikace podporuje záložkový systém a tudíž i při více probíhajících rozhovorech nezaplaví pracovní plochu spousta oken, ale pořád bude k dispozici jen jedno, ve kterém bude probíhat komunikace se všemi účastníky – s každým ve zvláštní záložce.

QIP - Rozšířené zobrazení komunikačního okna

QIP – Rozšířené zobrazení komunikačního okna

Ukázka dvou různých rozvržení okna

List kontaktů je zobrazen velmi jednoduše, avšak o to více přehledně. Zobrazuje skupiny, dělí je na kontakty online a offline a vše dokáže řadit podle abecedy. Ikony u jednotlivých kontaktů zobrazují status a případnou přítomnost kontaktu ve visible či invisible listu. Po kliku pravého tlačítka myši na některý z kontaktů získá uživatel ihned přehled možných akcí, které lze s kontaktem provést. Po najetí myši nad kontakt jsou zobrazeny další informace o kontaktu, včetně jeho IP adresy (i lokální), doby online či nečinnosti nebo informace o programu, který pro komunikaci používá.

Po kliknutí pravým tlačítkem myši získá uživatel přístup k akcím, které lze s kontaktem provádět

Po kliknutí pravým tlačítkem myši získá uživatel přístup k akcím, které lze s kontaktem provádět

Nabídka pravého a levého tlačítka myši

S QIPem si lze definovat vlastní statusy pro každou z nabízených ikon. Vylepšena je rovněž podpora režimu viditelnosti, který nabízí 5 úrovní, od viditelnosti pro všechny až po absolutní anonymitu, kdy vaši přítomnost online neodhalí ani lidí ve visible listu.

Možností nastavení je opravdu mnoho

Možností nastavení je opravdu mnoho

Možnosti nastavení jsou opravdu bohaté

QIP samozřejmě podporuje ukládání historie komunikace, klávesové zkratky, předčasné upozornění na zprávu, kterou někdo teprve píše, ale ještě neodeslal, upozornění na narozeniny a spoustu dalších nastavení, která by si měl každý uživatel před použitím projít.

Nutno ještě podotknout, že je program k dispozici zdarma a česky. Poslední verze (build 8070) využívá nejnovější verzi protokolu a tudíž se netřeba obávat nefunkčnosti jako u ICQ 5.1, jehož uživatelé byli nuceni přejít na verzi 6.

Program lze spustit na počítači s operačním systémem Windows 2000, XP i Vista. QIP je přenositelný, lze jej tedy mít neustále sebou na svém flash disku. Oficiální stránky programu lze nalézt na adrese http://qip.ru/en/.

QIP vs. ICQ 6

Rozdíl je patrný hned na první pohled. QIP vsází na jednoduchost, kdežto ICQ na moderní vzhled a barevnost. Nejen grafické rozhraní způsobuje propastný rozdíl v systémových požadavcích obou programů. Zatímco se QIP spokojí s 4–9 MB operační paměti, oficiální klient ICQ si řekne klidně i o 30 MB více. Podstatný rozdíl tvoří i rozvržení obou programů. U ICQ je velká plocha vyhrazena pro obtěžující reklamu, kdežto u QIPu je prostor maximálně využit pro samotnou komunikaci či přehledný list kontaktů.

Naprosto opačná situace přichází v oblasti komunikačních a zábavných funkcí. Zatímco QIP nabízí pouze textovou komunikaci, posílání souborů a o zábavě nemůže být ani řeč, ICQ doslova ohromí rozsahem – nabídne hlasovou i obrazovou komunikaci, dovoluje zasílání jednoduchých animací tZers či hraní nejrůznějších her (pro jednoho i více hráčů), ke kterým poskytuje přístup herní centrum ICQ.

Výrazným nedostatkem ICQ je celková svázanost uživatele, který nemá ve srovnání s QIPem mnoho voleb nastavení a řadu věcí nelze úplně přizpůsobit.

QIP Infium

Úspěch QIPu jistě překvapil i jeho samotné autory. Ti se rozhodli jít dále a QIP rozšířit. Vznikl tak QIP Infium, který se stal nástupcem a novou vlajkovou lodí vývojářů.

List kontaktů programu QIP Infium

List kontaktů programu QIP Infium

QIP Infium – protokoly jsou jasně odděleny

V čem se liší?

QIP Infium přináší kromě ICQ podporu dalších protokolů (Jabber/XMPP, Mail.ru Agent, XIMSS a volitelně IRC), plnou podporu Unicode a možnost rozšíření pomocí pluginů (RSS čtečky, předpověď počasí, rádia a hudba ve statusu, několik her a dokonce i kontrola pravopisu).

Přestože je QIP Infium ještě ve vývoji (aktuální verze RC3), vřele jej uživatelům doporučuji. Snaha autorů se totiž bude upínat výhradně na verzi Infium a tudíž jen u této verze lze očekávat nové funkce a vylepšení.

QIP Infium - Rozšířené zobrazení komunikačního okna

QIP Infium – Rozšířené zobrazení komunikačního okna

Jedna komunikace v různém stylu rozvržení okna

Snad jedinou jeho nevýhodou je nutnost registrace na jabberu @qip.ru, ovšem je přislíbeno, že ve finální verzi by tato registrace neměla být vyžadována.

QIP pro PDA

Aby ani uživatelé mobilních zařízení nepřišli zkrátka, byla vytvořena rovněž verze pro PDA. K dispozici je verze pro Windows Mobile i systém Symbian, který využívají telefony značky Nokia.

Program disponuje všemi funkcemi, jako verze pro PC. Navíc je doplněn o několik dalších, specifických právě pro mobilní zařízení (změny se dotkly především uživatelského rozhraní).

QIP pro mobilní zařízení

Další alternativy

QIP není jedinou alternativou pro ICQ. V současnosti existuje více než 20 různých programů, které dokážou s ICQ pracovat. Ze všech mohu doporučit mezi uživateli početně zastoupenou Mirandu.

Pokud na svém klientovi nemůžete něco překousnout či jen toužíte poznat nové možnosti, vyzkoušejte alternativní programy. Možná narazíte na něco, po čem jste již dlouhou dobu toužili.

Pochlubte se v diskuzi, jaký program sami využíváte a kterých vlastností si na něm nejvíce ceníte.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty