Hlavní navigace

Q-Dir - průzkumník se 4 okny

Roman Polášek

Průzkumník ve Windows je velmi omezený a uživatelé často sahají po jiných alternativách. Jednou z nich je i souborový manažer Q-Dir, který je vybaven hned 4 okny a správa souborů je s ním mnohem snazší.

Sdílet

Standardní průzkumník, kterého známe ze systémů Windows, již mnoho let neprošel žádnou významnou změnou a jeho koncepce je stále stejná. Práce s ním však není nijak zvláště pohodlná a práce se soubory může být pro mnohé uživatele složitá. Proto mnoho uživatelů sahá po alternativách, které nabízejí více funkcí, přehlednější rozhraní a hlavně mnohem větší pohodlí při správě souborů. Nejznámější alternativou je Total Commander. Je mnohaletou jedničkou na poli souborových manažerů a řada lidí by jej za nic nevyměnila. Jedná se o program plný funkcí a nejrůznějších vymožeností. Většina uživatelů však jeho funkce nevyužije a mnohým může připadnout příliš komplikovaný. To jsou také důvody, proč mnozí lidé nepoužívají souborové manažery. Příjemným překvapením na tomto poli je aplikace s názvem Q-Dir, která v sobě kombinuje výhody více oken pro zobrazení souborů a jednoduché rozhraní, které je velmi podobné průzkumníku ve Windows.

Instalace Q-Dir

Aplikaci Q-Dir si lze stáhnout z odkazu, který najdete pod tímto článkem. Na úvod je nutné říci, že lze tuto aplikaci používat zdarma a je dokonce v češtině. Nic tak nebrání tomu, abyste si ji sami vyzkoušeli. Instalace aplikace je nezvyklá a dovoluje hned několik voleb. Standardně si můžete zvolit, pro které uživatele se nainstaluje a kam všude umístí zástupce pro spuštění. Důležitou volbou je ale i možnost přenositelné instalace, kdy můžete program nechat rozbalit třeba na svůj flash disk a kdykoliv jej tak můžete mít u sebe a používat třeba na cizím počítači, aniž byste museli program instalovat. Po úspěšné instalaci již nebrání nic ve spuštění a používání programu.

<p>Při instalaci si hned můžete vybrat jazyk aplikace</p>

Při instalaci si hned můžete vybrat jazyk aplikace

Při instalaci si hned můžete vybrat jazyk aplikace | Volby dovolují vytvoření přenositelné instalace

Funkce a možnosti programu

Hlavní funkcí programu je pohodlná správa souborů ve vašem počítači. Na rozdíl od obyčejného průzkumníka zde není pouze jedno okno se soubory, ale rovnou čtyři. Můžete mít tak otevřeny v jediném programu až 4 složky najednou a mezi nimi přesouvat soubory. Tento způsob je velmi efektivní a rychlý. Podporuje samozřejmě funkci drag and drop a přesouvání složek i souborů je tím pádem hračkou.

<p>Q-Dir - 4 okna najednou</p>

Q-Dir – 4 okna najednou

Q-Dir – 4 okna najednou | Průzkumník ve Windows pro srovnání

Každé ze 4 oken je velmi podobné tomu, které znáte z průzkumníka Windows. Je vybaveno tlačítky pro pohyb zpět a vpřed, ikonou pro posun o úroveň výše, možností vytvoření nové složky či možností změny zobrazení. Každé podokno ze 4 také může vlevo zobrazovat adresářový strom, což ještě více přispívá k pohodlnější práci. V každém okně můžete se soubory pracovat přesně tak, jak jste dosud zvyklý a to je dle mého názoru jedna z největších výhod aplikace. Nemusíte se totiž učit novému rozhraní, stačí využít toho, co již znáte.

<p>V každém okně lze mít jiné rozložení</p>

V každém okně lze mít jiné rozložení

V každém okně lze mít jiné rozložení

Ne každému však budou rovnou 4 okna vyhovovat. Pro běžnou práci je to už poměrně mnoho prostoru a v mnoha složkách se lze rychle ztratit. Naštěstí aplikace Q-Dir umožňuje rychlou změnu rozložení. V panelu při horním okraji okna je mnoho šedých ikonek, z nichž každá přehledně znázorňuje reprezentující rozložení. Zvolit si tak můžete téměř libovolné uspořádání oken, přesně podle toho, jak vám to vyhovuje. Kromě standardních 4 oken mohu doporučit hlavně dvě okna vedle sebe, které jsou tak typické pro Total Commander. Aktuální rozložení oken je možné i uložit či vytvořit rovnou zástupce pro spuštění s daným rozložením.

<p>Rozložení 2 oken jako v Total Commanderu</p>

Rozložení 2 oken jako v Total Commanderu

Rozložení 2 oken jako v Total Commanderu

Aplikace disponuje rovněž zajímavými funkcemi pro přemístění celého okna. Lze jej přemístit k levému či pravému okraji, umísti na střed monitoru, či dokonce pro maximální využití plochy monitoru zobrazit přes celou obrazovku, kdy je i hlavní panel skryt.

Mezi další funkce, které rozhodně stojí za zmínku, můžeme zařadit bohaté možnosti úpravy vzhledu, a hlavně barev, možnost připojení síťového disku, široké možnosti exportu do různých formátů či propracované nastavení, ve kterém lze najít mnoho užitečných funkcí a voleb.

<p>Nastavení barevného zvýraznění souborů různých typů</p>

Nastavení barevného zvýraznění souborů různých typů

Nastavení barevného zvýraznění souborů různých typů

Ideální náhrada za průzkumník?

Pracujete-li často se soubory, a cítíte, že práce v průzkumníku Windows není příliš efektivní, můžete vyzkoušet právě aplikaci Q-Dir. Nedisponuje sice obrovským množstvím pokročilých funkcí jako jiné souborové manažery, zato však nabízí jednoduchost a rozhraní, ve kterém se jistě neztratíte. Většinu funkcí pokročilých programů uživatelé stejně nevyužívají, a pokud patříte mezi ty uživatele, kteří jen chtějí kvalitnější náhradu průzkumníka, může být Q-Dir programem právě pro vás. Zkuste pohodlí, které poskytuje, a jen těžce se budete vracet zpět.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty