Hlavní navigace

První telefony s Firefox OS již brzy

Mozilla na svém webu oznámila, že první chytré telefony s novým systémem Firefox OS by se na trhu měly objevit zřejmě již v průběhu února. Mobilní systém od Mozilly tak bude dalším konkurentem Androidu, iOS, WP8 apod.
Martin Tábor

Sdílet

Firefox OS je po technologické stránce poměrně velkou revolucí, protože se jedná o mobilní systém kompletně založený na webových technologiích. To pochopitelně zvyšuje i jeho potenciál na to, aby své místo na trhu nakonec skutečně našel, neboť pakliže vývoj probíhá v technologiích obecně známých, s nimiž umí pracovat široká komunita, je vývoj aplikací pochopitelně snadnější. Navíc netrvá tak dlouho, než se kolem nového systému zformuje vlastní vývojářská komunita a i ti současný novému OS možná čas od času něčím rádi přispějí.

Firefox OS smartphone

Firefox OS tedy představuje jakýsi „webový prohlížeč“, který ovšem zprostředkovává přístup k hardwaru a běžným funkcím smartphonu jako vibrace, hovory, a to přímo z jazyků jako HTML5 a JavaScript. První dva telefony by se měly objevit na trhu již v únoru, přičemž ten levnější s názvem Keon bude zástupcem nejlevnějších smartphonů na trhu. Disponovat bude 3,5? displejem s rozlišením 480 × 320 a 1 GHz procesorem Snapdragon S1 a 3 Mpx fotoaparátem. Parametry dražšího modelu Peak budou 4,3? displej s rozlišením 540 × 960, dvoujádrový procesor Snapdragon S4 na 1,2 GHz a mnohem lepší 8 Mpx fotoaparát. Řadit se tak bude již do střední třídy. Levnější model by se měl pohybovat v cenách okolo 100–150 USD, avšak žádné další údaje aktuálně stále nejsou dostupné.

Zdroj: mozilla.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty