Hlavní navigace

Průzkum Avastu: 71 procent českých domácností je v ohrožení

Martin Tábor

Společnost Avast zveřejnila průzkum zabezpečení u 7200 domácích sítí. Ze zprávy vyplývá, že asi 71 procent českých domácností má v daném ohledu co zlepšovat - jde samozřejmě o bezpečnostní software, ale též o slabá hesla, nešifrovanou Wi-Fi apod.

Sdílet

Společnost Avast Software je výrobce komplexních bezpečnostních produktů pro PC i mobilní svět, takže je pochopitelné, že potřebuje v dané oblasti i poptávku. Na druhou stranu, v průzkumu, který společnost sama provedla a aktuálně zveřejnila v podobě tiskové zprávy, se možná opravdu najde i pár zajímavých statistik. Ty vznikly na základě průzkumu 7200 českých domácností a vypovídají o tom, že právě domácí sektor je jedním z nejohroženějších. Velké i střední společnosti zaměstnávají IT specialisty, avšak téměř každou firmu nějaký ten správce sítě alespoň občas navštíví. Doma si však každý musí poradit sám, a proto routery často zůstavají ve výrobním nastavení se zastaralým firmwarem. To opravdu není šťastné a domácí sítě se tak stávají lákavým a snadným terčem.

Počítačová kriminalita – ilustrační obrázek

Právě ponechání defaultního hesla v routeru je jedním z nejčastějších zlozvyků. Dalších 21 procent uživatelů pak používá jako heslo některý z osobních údajů (jméno, adresu, telefonní číslo) nebo jiná snadno odhadnutelná slova. Právě otázka zabezpečení Wi-Fi routerů je palčivým problémem dneška a jako příklad lze uvést tzv. DNS útok. Výsledkem metody je to, že uživatel zadá správnou URL adresu, avšak router ji přesměruje na úplně jiný server, kde již čeká „úhledná“ phishingová stránka. Zde je několik zajímavých čísel, která jsou ve zprávě uvedena:

 • 34 % domácností má k internetu připojeno 4 – 5 zařízení:
  • 44 % z nich tvoří PC a notebooky,
  • 33 % mobilní zařízení,
  • 11 % tiskárny,
  • 10 % chytré televize
  • a asi 2 % DVD či Blu-ray přehrávače.
 • 51 % uživatelů by považovalo za extrémně nepříjemné, kdyby jejich soused tajně využíval jejich Wi-Fi síť,
 • 11 % dotázaných zároveň uvedlo, že oni sami někdy W-Fi ze sousedství zneužilo,
 • 22 % lidí používá stejná hesla pro různé webové stránky i router.

Zdroj: avast.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty