Hlavní navigace

Projekt Maelstrom: web fungující jako torrentová síť

Dnešní web se vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí a s novými funkcemi prohlížečů přibývají i nové služby, které z těchto možností těží. Některé stavební kameny jsou však staré desítky let a jejich inovace by mohla změnit web doslova od základů.
Martin Tábor

Sdílet

Webová stránka, jakkoli je z dnešního pohledu důležitá, je ve své podstatě jen špičkou internetového ledovce. Ten začal růst mnohem dříve a oproti dnešku nabízel jen malé množství služeb, jejichž počet postupně narůstal a některé žijí dodnes (určitě znáte např. FTP). Téměř všechna data v internetu se poté přenáší za pomoci protokolu TCP/IP, jehož první návrh pochází ze začátku 70. let. Překotný vývoj, který pozoruje běžný uživatel, se tak odehrává zpravidla jen v nejvyšší vrstvě, ale většina standardů, díky nimž internet funguje, se nemění i po desítky let. Jen kvůli nedostatku adres aktuálně na poslední chvíli se skřípěním zubů probíhá přechod na novější verzi IPv6.

Prohlížeč Maelstrom 44.0.1.3

Ale zpět k webu, který je s námi téměř čtvrt století a rychle si vydobyl postavení nejdůležitější internetové služby vůbec. Na svědomí jej má jeden jediný člověk – Tim Berners-Lee pracoval na přelomu 80. a 90. let v laboratořích ženevského CERNu, kde vymyslel a realizoval dva základní kameny webu. Značkovací jazyk HTML a protokol HTTP.

Topologie počítačových sítí (zdroj: Wikipedie)

Smyslem bylo vytvořit nástroj pro snadné sdílení informací a jejich propojení odkazy jako v tištěné literatuře. První prohlížeč WorldWideWeb (obsahoval dokonce vestavěný WYSIWYG editor) tak sloužil pouze v CERNu a byl určen pro platformu NeXTSTEP.

Architektura klient-server (vlevo) vs. torrent (vpravo)
 

A s čím revolučním chce přijít Maelstrom od BitTorrentu? S něčím zásadním! Celý protokol HTTP je navržen pro přenos webové stránky mezi serverem a vaším počítačem (architektura klient-server). Zkrátka celý web funguje na tom, že stránky jsou uložené na stále zapnutých serverech, které mohou napadnout třeba hackeři a vyřadit je z činnosti (DoS útoky apod.). Maelstrom je prohlížeč (aktuálně založený na Chromiu), jenž pro distribuci webových stránek používá torrentový protokol. Jednotliví návštěvníci stránky si ji zkrátka přeposílají mezi sebou, takže se jedná o zcela jiný princip a je otázkou, zda nápad uspěje. Kvalita služby navíc více než jinde závisí na počtu samotných uživatelů. Maelstrom lze použít i jako běžný prohlížeč s integrovaným bittorrentem, který dokáže hudbu či video i streamovat.

Zdroj: bittorrent.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty